آنچه باید بعد از عمل زانو انجام دهیم!!!

1 16,448

دوره درمان هر مریضی ، چه کوچک  و چه بزرگ نیازمند مراقبت هایی است که به تشدید بیماری کمک نکند و تا سلامت کامل حاصل شود. در مرحله مهم تر مراقبت های بعد از عمل بسیار مهم می باشد، چه بسا که تمام زحماتی که چه جسمی و مالی برای این مساله کشیده اید در این مرحله به بار خواهد نشست و در صورت عدم مراقبت صحیح همه را به باد خواهید داد. 

اینجا به ذکر نکات مهمی در مورد مراقبت بعد از عمل جراحی زانو _ اعم از بازسازی رباط صلیبی، ACL,PCL,MCL,LCL و مینیسک زانو _ می پردازیم.

مهم ترین مراقبت بعد از عمل این جراحی نیز مثل همه ی عمل های دیگر نگهداری از زخم و عدم فشار به محل زخم می باشد. حال اینکه در این میان نشانه هایی چون تب ، درد، لرز شدید، قرمزی و یا بی حسی و گزگز  آنقدر مهم هستند که باید سریعا به نزدیک ترین مرکز پزشکی اورژانس مراجعه کنند تا مورد معاینه به صورت سرپایی قرار گیرند.

یک مورد بسیار همه گیر که در خانه ی ما ایرانی ها به وفور اتفاق می افتد و بارها در مورد آن گوشزد کرده ایم خود درمانی است. در این مواقع نکته مهم این است که زخم را دستکاری نکنید. گاها بیمار به باور خودش با گاز استریل و بتادین زخم را شستشو می دهد که این کار تاثیر بدی چون سوختگی پوست و تحریک زخم می شود که می تواند برای بیمار ضرر داشته و موجبات بروز عوامل دیگری نیز باشد. پس  به هیچ عنوان زخم را دستکاری نکرده و از خوددرمانی بپرهیزید.

مطمئنا مریض تازه عمل شده در این موارد باید در دوران نقاهت خود از بریس یا عصا استفاده کند. جالب و ضروری است که بدانید بریس هایی که برای ACLمناسب است با بریس های مورد PCL متفاوت است .در واقع هر شخص باید بریس متناسب با زانوی خود را تهیه  و استفاده کند.پس لطفا از بریس در و همسایه استفاده نکنید و آنچه را متخصص پروتز و اورتوز تجویز کرده اند تهیه فرمایید.

دوره استفاده از بریس ها معمولا سه ماه  می باشد ، در این میان ممکن است بیمار حس کند دیگر نیازی به این مورد ندارد و به خوبی می تواند حرکت کند اما به آنچه توصیه شده عمل کنید و دوره ای که تجویز شده را پر کنید زیرا باید مراقب رباط جایگزین و بازسازی شده باشید . پس در این زمینه هم نظریه خود را کنار گذاشته و به آنچه پزشکتان دستور داده عمل کنید.

رباطی که بازسازی و جایگزین شده_ چه اهدایی از افراد دیگر و چه رباط خود بیمار_ مثل یک نهال می باشد که از زمینی به زمین دیگر انتقال داده ایم. قاعدتا تا زمانی که ریشه این نهال در زمین سفت شود باید مراقب بود .

knee

فیزیوتراپی بعد از این عمل امری اجتناب ناپذیر است .پس بعد از روز دوم فیزیوتراپی آغاز می شود که ابتدا ایزومتریک و بعد حرکات ایزوتونیک و گاها از دستگاه سی پی ام استفاده میشود ، گرچه توصیه ما معمولا استفاده از دستگاه اشاره شده نمی باشد بلکه توصیه می کنیم برای بهتر شدن گردش خون  آموزش هایی از فیزیوتراپ دریافت کند تا درخانه و زمان نقاهت انجام دهد.

هفته دوم یا سوم وقت کشیدن بخیه هاست،گرچه داشتن بخیه با عمل فیزیوتراپی منافاتی ندارد و این اظهار برخی پزشکان که می گویند فیزیوتراپی باید بعد از کشیدن بخیه صورت گیرد کاملا غیر معقول بوده و رد میشود.

جلسات فیزیوتراپی می تواند 10،20 یا 30جلسه به طول بیانجامد . که در طول این جلسات بیمار باید بتواند درجه خم شدن زانوی خود را به 90 درجه برساند که این عمل باید فرآیندی مرحله به مرحله توسط فیزیوتراپ صورت گیرد و هر بار به صلاحدید درجه بریس را تغییر داده تا به 90 درجه برسد. در صورت عدم این کار مفصل تنبل خواهد شد. نگران این کار نباشید در هنگام عمل و بیهوشی جراح این کار را با زانوی شما انجام داده تا بی حسی و چسبندگی زانوی شما را برطرف کند.

آنچه مهم خواهد بود این است که بعد از عمل تا دو روز هیچ گونه فشاری به پایی که عمل روی آن انجام شده وارد نشود و در واقع از راه رفتن بپرهیزد. از روز دوم شما قادر خواهید بود به آرامی به کمک عصا و بریس راه بروید  . دوره استفاده از بریس سه ماه بوده و بعد از آن تا یک سال آتی ورزش های سبک انجام دهید. به خاطر داشته باشید رباط شما یک بار پاره شده و آسیب دیده است پس احتمال رخ دادن این موضوع برای شما بیش از یک آدم معمولی است ، پس تا بهبود کامل از هر گونه ضربه بپرهیزید .

در صورتی که اطلاعات بیشتری نیاز دارید به اینجا مراجعه کنید. 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه