منفورترین و محبوب ترین پادشاهان ایران را بشناسید

19 25,259

در طول بیش از 2500 سال حکومت شاهنشاهی در ایران پادشاهان زیادی از سلسله های گوناگون به حکومت رسیدند و زمان حکومت آنها گاهی کمتر از چند ماه و گاهی به بیش از نیم قرن رسیده است و بی شک همگی در زمان خود مورد تمجید اطرافیان بوده اند ولی با گذشت زمان تاریخ درباره عملکرد این پادشاهان قضاوت کرده است.

در ادامه سه تن از منفورترین و محبوب ترین پادشاهان ایران از نظر شما خواهد گذشت : 

منفورترین شاهان ایران:

(ناصرالدین شاه)

بی لیاقت ترین شاه تاریخ ایران ;
کسیکه با پنجاه سال سلطنتش در حالیکه جهان در اوج پیشرفت تمدن بود، ایران را پنجاه سال از تمدن عقب تر برد. بیشتر وقت او به اندازه گیری طول سبیلش و زن بارگی گذشت . در زمان او ترکمنستان و خیوه و پاکستان از ایران جدا شدند و هرات و افغانستان توسط انگلیس اشغال گشت و این شاه سرگرم با حرمسرای خود- بیش از 120 زن در حرمسرای او بودند- کوچکترین توجهی به این ناکامی ها ننمود. پادشاهی که در سن 68 سالگی عاشق دختری 12 ساله به نام ماه رخسار که خواهر زنش هم بود شد و در حالیکه این دختر بیچاره جای نبیره او بود او را عقد نمود. در کل پادشاهی ظالم، مغرور، شکمباره و در برابر بیگانگان سهل انگار بود.

(فتحعلی شاه قاجار)

پادشاهی که تمام توجهش به آرایش ریش بلندش بود و خوشگذرانی با زنان حرمسرایش. در زمان او و در دو نبرد با روسها؛ گرجستان، ارمنستان، تفلیس، باکو و بیشتر نواحی شمال غربی ایران از دست رفت و به تابعیت روسها در آمد.
از دست رفتن بخش‌هایی از آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، در عهدنامه‌های ترکمانچای و گلستان که به واسطه بی‌لیاقتی فتحعلی‌شاه و شکست در نبرد با روسیه به ایران تحمیل شد. بخشیدن الماس شاه به امپراتور روسیه به عنوان خون‌بهای گریبایدوف.
حکاکی تصویر خود روی قسمتی از آثار تاریخی ساسانی در تاق بستان که باعث وارد آمدن خسارات به آثار ساسانی شده است.
حکاکی عبارت «سلطان صاحبقران فتح‌علی‌شاه قاجار ۱۲۴۴» بر روی الماس دریای نور ، با این کار از ارزش این الماس بی‌همتا به‌شدت کاسته شد.

(شاه سلطان حسین صفوی)

او در مدت سی سال هزار زن گرفت. مخترع سرسره بازی زنانش بود. و سرانجام یک جوان دیوانه به نام محمود افغان با لشکری نه چندان زیاد توانست پایتختش را محاصره و تاج از سر بی کفایتش درآورد. در زمانیکه محمود افغان از افغانستان به راه افتاد و در سر راه خود شهرهای بم و کرمان را فتح کرد و به سرعت به سوی اصفهان در حرکت بود. شاه سلطان حسین در همان زمان دستور داده بود تا هر سال یک روز هیچ دکان داری در بازار و خیابان ها حق ندارد در محل کسبش حضور داشته باشد. باید حتما زن و دخترانش به جای او در دکان وحجره باشند. تا شاه که طبق فتوایی محرم همه زنان بود وهیچ زنی نمی بایست از او رو بگیرد. یکایک آنان را ببیند و از میان آنان، تعدادی زن و دختر زیبا انتخاب کرده و به حرمسرای خود ببرد. صد افسوس برای مردم آن روزگار که عقیده داشتند ، آبی که شاه سلطان حسین در آن دست هایش را می شوید شفا دهنده است و اگر قطره ای به بیمار داده شود بهبود خواهد یافت. مردمی خرافه پرست ودر منجلاب نادانی . ای کاش چنان مردمی از مادر زاده نمی شدند.

(سلطان محمد خوارزمشاه)

پادشاه ترسو و بی لیاقت خوارزمشاهی که در زمان او چنگیز خان به ایران حمله نمود و مغولان که خود را در برابر مردم ایران تنها دیدند مردم شجاع ایران را به خاک و خون کشیدند، و ایران را به ویرانه مبدل ساختند. سلطان محمد خوارزمشاه به جزیره آبسکون در دریاچه خزر گریخت و می گویند از ترس مغولان دق کرد.

 

محبوبترین شاهان ایران
کورش کبیر (به روایتی ذوالقرنین):

بدون شک محبوبترین شاه تاریخ ایران کورش بزرگ است. تنها شخص ایرانی که نام او با افتخار در قرآن به عنوان ذوالقرنین آمده است. در تورات نیز به عنوان بنده صالح خداوند از وی نام برده شده است و پیامبران بنی اسرائیل او را مسیح موعود و نجات دهنده ملت ها می دانستند. شاهنشاهی که اولین منشور آزادی را در تاریخ بشر نوشت. اولین شاهنشاهی را تشکیل داد که وسعت آن از رود سند تا کناره های دریای مدیترانه را در بر می گرفت. کورش سه امپراتوری بزرگ آن روزگار را شکست داد وبه قلمروش افزود ؛ ماد ، لیدی و بابل ولی کوچکترین بی احترامی با پادشاهان مغلوب ننمود و با عطوفت و مهربانی با ملل مغلوب رفتار نمود. کورش بزرگ انقلاب اخلاقی را در دنیای قدیم به وجود آورد و به حق عنوان برترین شاه تاریخ ایران و حتی جهان برازنده او است. از مهم ترین خصوصیات اخلاقی کورش بزرگ ، علاقه و محبتی است که به قوام خانواده داشته است. وفاداری او به همسرش کاساندان زبانزد بود . او بیش از یک همسر اختیار نکرد و پس از وفات همسرش نیز به او وفادار ماند.

(داریوش بزرگ)

شاهی عاقل و دارای اراده ی قوی و عزم راسخ. این شاه، شاهنشاهی هخامنشی را از نو تأسیس کرد و به آن تشکیلاتی داد که در آن زمان بسیار مهم می نمود، چنان که اسکندر و سلوکی ها و بعدها ساسانیان همان روش را در پیش گرفتند. بعضی از محققان داریوش را مهمترین شاه ایران دانسته اند و فقط کورش بزرگ و انوشیروان را قابل مقایسه با او دانسته اند. وسعت شاهنشاهی داریوش از شبه جزیره هند در آسیا تا مقدونیه و رود دانوب در اروپا و از سویی مصر و لیبی و قسمتی از سودان در افریقا را در بر می گرفت.

(انوشیروان عادل)

خسرو انوشیروان پادشاه محبوب ساسانی بود که مورخین شرقی وی را بزرگترین پادشاه ایران دانسته اند، ولی حالا که معرفت به اوضاع و احوال ایران باستان بیشتر شده است نمی توان او را دارای این مقام دانست . اما در این که او بزرگترین شاه سلسله ساسانی بوده تردیدی نیست. او شاهی عادل و سختگیر، جنگی و مدبر، سردار و دلیر بود. در زمان او سلسله ساسانی به اوج عظمت خود رسید و بارها سپاهیان روم را شکست داد. دولت هیاطله را از صفحه روزگار محو نمود. خزرهای وحشی را گوشمالی داد. ترک های آن طرف رود جیحون را در جای خود نشاند و حبشی ها را از یمن بیرون راند و این مملکت را دست نشانده ایران نمود. از طرف دیگر اصلاحات او در امور داخلی روح جدیدی به کالبد ایران دمید

اشتراک گذاری

۱۹ دیدگاه

 1. 13
  8

  بهترین پادشاهان ایران:کوروش کبیر،داریوش کبیر،خشایارشاه،مهرداد اشکانی،انوشیروان ساسانی،شاپور ساسانی(اول و دوم)،شاه اسماعیل صفوی،شاه عباس کبیر،نادرشاه افشار،کریم خان زند و رضا شاه پهلوی.بدترین شاهان هم عبارتندز:خسروپرویز(حماقتها و بدرفتاری او با سران ارتش ایران و از هم پاشیدگی ارتش ساسانی، باعث پیروزی اعراب بر ایران و فروپاشی امپراطوری ساسانی شد)،سلطان جلال الدین خوارزمشاه که با کشتن سفرای مغول، زمینه حمله مغولها به ایران رو فراهم کرد،شاه سلطان حسین(آدم خرافاتی و بی مایه که باعث فتنه افغانها و فروپاشی مملکت و انقراض امپراطوری صفوی شد)،فتحعلیشان قاجار(مردی ترسو و مفسد که باعث تجزیه ایران شد)،ناصرالدین شاه(آدمی ساده لوح و نادان و خوشگذران که باعث تجزیه ایران و بدهکاری ایران شد)،محمدشاه قاجار(خیانت به مشروطه و به توپ بستن مجلس و خیانت به آمال مردم آزادیخواه ایران)…

  • 8
   10

   سلام به همه عزیزان.بانهایت احترام ازدوستان عزیزتقاضامندم کسانی که اطلاعات کافی درموردتاریخ ایران دارن اظهارنظرکنند.نمونش دوست عزیزم نادرکه خسروپرویزروکه یکی ازپادشاهان مقتدرساسانی که ایران درزمان اوبسیارگسترش وازلحاظ نظامی بسیارمقتدربوده روجزبدترین پادشاهان تاریخ ایران میدونه که این مطلب اصلاصحیح نیست.

  • 9
   7

   چی جلالدین خوارزمشاه سفرای مغول رو کشت یا پدرش محمد شاه خوارزمشاه اگه اطلاعات درستی ندارید لطفا نظر ندین برعکس جلالدین مقابل مغولان ایستاد و تا آخرین نفس با مغولان جنگید و حتی زن و بچه خودشو تو رود سند غرق کرد که مبادا به واسطه خانوادش اونو به تسایم شدن وادارند پیشنهاد میکنم شعری که در رسای این شاهزاده قدرتمند سروده شده رو بخونید که واقعا اشک ادمو در میاره ایشون جز بهترین شاهان ایرانه حتی بهتر از کوروش و داریوش و بقیه

  • 9
   5

   اصلا اینطور نیست که شما میگید
   خود لطفعلی خان مایل به جنگ با اغامحمدخان بود ولی سرداران سپاهش اونو مجبور کردن که در کرمان بماند.
   اغا محمدخان بخاطر توهین هایی که مردم کرمان در زمان محاصره به او نصبت دادند و از روی دیوار ها خواجه بودنشو مسخره کردن دستور قتل عام صادر کرد.
   تمام این مطالب از کتاب خواجه تاجدار بود.

   • 4
    6

    عزیزم ایران در دوره زندیه از هم پاشید و باعث شد که دولت وارثش کم قدرت باشه
    ایرانی به قاجار به ارث رسید که پر از آشوب و استقلال طلبی حاصل از خاندان بی لیاقت زند من جمله لطفعلی خانوم بود

قرار دادن یک دیدگاه