نان باگت خانگی درست کنید (بدون نیاز به میکسر)

0 2,444

هیچ چیز به اندازه نان باگت خانگی نمی‌تواند ساندویچ را خوشمزه کند. وقتی نان ساندویچ را خودتان درست می‌کنید، می‌توانید هر طعم دهنده ای که می‌خواهید به آن اضافه کنید.

فرقی نمی‌کند چقدر شیرینی پزی بلد باشید؛ با این دستور تهیه می‌توانید یک نان باگت خوشمزه و ترد درست کنید. فقط حواستان باشد نسبت مواد غذایی را تغییر ندهید تا طعم و بافت نان باگت خراب نشود.

گام اول : مواد لازم

  • سه فنجان آرد نان
  • یک چهارم فنجان کره آب شده
  • دو قاشق غذاخوری شکر
  • یک فنجان + یک قاشق چایخوری آب
  • یک قاشق چایخوری مخمر خشک فعال
  • یک و نیم قاشق چایخوری نمک
  • دو قاشق غذاخوری کره آب شده (برای روی نان)
  • کمی‌پودر سیر یا نمک سیر

گام دوم : مخمر را آماده کنید

ابتدا آب را روی گاز یا داخل مایکروویو داغ کنید. اگر از مایکروویو برای داغ کردن آب استفاده می‌کنید حدود ۳۰ ثانیه در دمای ۱۱۰ درجه فارنهایت کافی است. سپس شکر و مخمر را به آب داغ اضافه کنید و هم بزنید. پنج تا ده دقیقه صبر کنید تا روی آب کمی‌پف کند. بعد از فومی‌شدن روی آب، مخمر آماده است و می‌توانید از آن استفاده کنید.

گام سوم : نمک و آرد را مخلوط کنید

حالا آرد و نمک را در یک ظرف بریزید و خوب با هم مخلوط کنید.

گام چهارم : کره و مخمر را به آرد اضافه کنید

کره نرم شده و مخلوط مخمر را به آرد اضافه کنید و با یک قاشق چوبی یا کاردک خوب هم بزنید. مخلوط کردن مواد را تا جایی ادامه بدهید که خمیر شبیه تصویر آخر بشود.
در این مرحله لازم نیست خمیر بافت کاملاً یکدستی داشته باشد. موقع ورز دادن خمیر آن را یکدست می‌کنیم.

گام پنجم : خمیر را ورز بدهید

حالا به سخت ترین و مهمترین قسمت پخت نان باگت خانگی رسیدیم : ورز دادن خمیر. همه مواد داخل کاسه را روی یک سطح تمیز بریزید. بهتر است روی دست‌ها و سطح کارتان را کمی‌آرد بپاشید.

برای ورز دادن خمیر با کف دست تان آن را پخش کنید، سپس خمیر را تا کنید و دوباره با کف دست آن را فشار بدهید و دوباره خمیر را تا کنید. اینکار را برای ده دقیقه تکرار کنید.

حالا یک کاسه تمیز بردارید و کف و دیواره‌های آن را با روغن گیاهی بپوشانیروغن نمی‌گذارد خمیر خشک بشود یا به دیواره‌های کاسه بچسبد. خمیر را داخل کاسه بگذارید و روی آن را با یک دستمال نمدار بپوشانید.

حدود یک تا یک و نیم ساعت صبر کنید تا اندازه خمیر دو برابر بشود.

گام ششم : خمیر را تقسیم کنید

بعد از اینکه اندازه خمیر دو برابر شد، باید آن را به دوازده قسمت مساوی تقسیم کنید. اندازه تکه‌های خمیر بستگی به اندازه ای که برای نان باگت خانگی در نظر دارید، بستگی دارد. بهتر است برای بریدن خمیر از چاقوی مخصوص خمیر استفاده کنید.

گام هفتم : خمیرها را رول کنید

حالا خمیرها را بردارید و آنها را رول کنید. رول‌ها باید تا حد ممکن نازک باشند. خمیرهای رول شده را داخل یک سینی که با کاغذ شیرینی پزی پوشانده شده، بچینید.

یک ساعت دیگر صبر کنید تا خمیر استراحت کند.

گام هشتم : روی نان‌ها کره بزنید

روی نان‌ها کمی‌کره آب شده بمالید
روی نان‌ها کمی‌کره آب شده بمالید

 

فر را روی دمای ۴۰۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید تا گرم بشود. دو قاشق کره بردارید و آب کنید. حالا کره را روی خمیر نان‌های باگت خانگی بمالید. اینکار باعث میشود روی نان باکت خانگی طلایی بشود.

خمیرها را به مدت ۱۲ دقیقه داخل فر بگذارید. وقتی روی نان‌ها طلایی تیره بشود، آماده هستند.

گام نهم : کره و پودر سیر را آماده کنید

بعد از چخت نان باگت خانگی باید آن را کمی‌طعم دار کنید. ما از کره آب شده و پودر سیر استفاده کرده ایم. شما می‌توانید پنیر پارمزان یا هر طعم دهنده دیگری که می‌خواهید به نان باکت خانگی و مخصوص تان اضافه کنید.

نان باگت خانگی و خوشمزه آماده است

پخت نان باگت خانگی همین قدر ساده است. خوبی درست کردن نان باگت در خانه این است که می‌توانید عطر و طعمش را متناسب با ساندویچی که درست می‌کنید تغییر بدهید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که مدت زمان پخت نان‌ها در فر بسته به اندازه خمیر نان باگت تغییر متفاوت است.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه