نان دارچینی خانگی و لذیذ بپزید

0 486

برای تهیه نان دارچینی با ما همراه باشید.وقتی نان دارچینی داغ و خوشمزه خانگی را به سفره صبحانه یا عصرانه اضافه می‌کنید، دیگر همه چیز فرق میکند. عطر نان دارچینی هر کسی را برای خوردن صبحانه یا عصرانه تشویق میکند. پس اگر کسی را می‌شناسید که علاقه ای به صبحانه خوردن ندارد، می‌توانید از عطر دارچین کمک بگیرید!

این دستور تهیه ترکیبی از چند دستور تهیه است و به همین خاطر نانی که با این روش میپزید، بافت و طعم بهتری پیدا میکند. نان دارچینی معمولاً با شکر و دارچین پخته میشود اما اگر بخواهید می‌توانید کمی‌گردو هم به آن اضافه کنید.

گام اول : مواد لازم

مواد لازم
مواد لازم

برای خمیر

  • دو قاشق غذاخوری شکر
  • یک فنجان آب گرم یا شیر
  • دو نیم قاشق چایخوری مخمر
  • دو نیم فنجان آرد (کمی‌آرد هم برای آماده سازی نیاز خواهید داشت)
  • یک قاشق چایخوری نمک
  • دو قاشق غذاخوری کره آب شده

برای داخل خمیر

  • دو قاشق غذاخوری دارچین
  • نصف فنجان شکر
  • دو قاشق غذاخوری کره
  • یک چهارم یا یک دوم فنجان گردوی خرد شده (اختیاری)

گام دوم : خمیر را درست کنید

خمیر را آماده کنید
خمیر را آماده کنید

اولین کاری که باید بکنید مخلوط کردن آب گرم، مخمر و دو قاشق شکر در یک فنجان درجه بندی شده است. این مواد را خوب هم بزنید و اجازه بدهید کمی‌استراحت کند.

آرد و نمک را یکبار دیگر اندازه بگیرید و سپس آنها را رد یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید.

دو قاشق کره را در یک کاسه کوچک آب کنید.

بعد از همه اینکارها به مخلوط مخمر سر بزنید. احتمالاً مخمرتان شروع به حباب انداختن کرده است. دوباره مخمر را کمی‌هم بزنید و سپس آن را با آرد و کره آب شده مخلوط کنید.

با یک کاردک یا قاشق مواد خمیر نان دارچینی را خوب با هم مخلوط کنید تا مثل تصویر گوله گوله بشود.

گام سوم : خمیر را ورز بدهید

برای اینکه بافت خمیر کاملاً بهم پیوسته بشود، باید چند دقیقه آن را ورز بدهید. روی سطح کارتان کمی‌آرد بپاشید و خمیر را رویش خالی کنید. شروع به ورز دادن خمیر کنید و اگر لازم بود در حین کار کمی‌آرد به آن اضافه کنید. خمیر باید کاملاً کشی و نرم بشود.

وقتی خمیر را به اندازه کافی ورز دادید، کمی‌آرد کف یک کاسه بپاشید و خمیر را داخلش بگذارید. روی خمیر را با پلاستیک بپوشانید. بگذارید خمیر نیم ساعت استراحت کند (تا وقتی که حجمش دو برابر بشود). بعد از این مدت، خمیر را با دست تان کمی‌پهن کنید (داخل کاسه) تا حباب‌های هوا از بین بروند.

گام چهارم : مواد داخل خمیر را اضافه کنید

یک تکه کاغذ مومی‌روی سطح کارتان پهن کنید و خمیر را رویش قرار بدهید. خمیر را با وردنه پهن کنید تا ضخامتش به ۶ میلیمتر برسد. لازم نیست شکل خمیر کاملاً مستطیلی باشد؛ نان دارچینی هر شکلی که باشد خوشمزه است!

نصف فنجان شکر را با دو قاشق دارچین مخلوط کنید و روی سطح خمیر بپاشید. همانطور که در تصویر می‌بینید، باید دور خمیر را کمی‌خالی بگذارید. تکه‌های کره و گردوی خرد شده را روی سطح خمیر پخش کنید.

گام پنجم : خمیر را رول کنید

حالا باید خمیر را رول کنید تا شبیه یک قرص نان بشود. سعی کنید خمیر را کاملاً سفت و فشرده رل کنید. البته نباید خمیر را بکشید چون باعث میشود ضخامتش در برخی قسمت‌ها کم بشود.
بعد از رول شدن نان، دو سر باز خمیر را با انگشت تان ببندید. اینکار خیلی هم است چون نمی‌گذارد مواد داخل خمیر بیرون بریزد.

 تا حجمش دو برابر بشود. در این مرحله بجای پلاستیک یک حوله تمیز روی خمیر پهن کنید.

گام ششم : نان دارچینی را بپزید

نان دارچینی را باید ۳۰ دقیقه در دمای ۳۵۰ درجه فارنهایت بپزید. بهتر است نان را کمتر از حد لازم بپزید تا بیشتر از حد لازم؛ چون نان دارچینی نرمش خوشمزه است! مهمترین نشانه پخته شدن نان، رنگش است. به رنگ نانی که در تصویر می‌بینید دقت کنید؛ وقتی نان داخل فر این رنگی شد آن را بیرون بیاورید.

وقتی نان را از فر بیرون آوردید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا خنک بشود. احتمالاً قسمتی از محتویات نان دارچینی شما هم بیرون زده است. این مواد هم باید مثل خمیر خنک بشوند. حالا می‌توانید نان را برش بزنید.

حالا می‌توانید برش‌های نان دارچینی را سر سفره ببرید و با عطر دارچین وعده‌های غذایی تان را لذت بخش تر کنید.

نوش جان!

ساختنی ها منبع :

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه