قدیمی ترین بطری پیامی که به آب انداخته شد

0 495

یکی از راههای ارتباطی در قدیم به خصوص کسانی که بر اثر حوادث کشتی شان می شکست و در جزیره ای گیر می افتادند پیام فرستادن به وسیله بطری بود آن ها نامه را در بطری گذاشته و به آب می انداختند تا شاید کسی آن را ببیند و به آن ها کمک کند.

بیش از یک قرن پیش یک کارت پستال در داخل یک بطری گذاشته و به دریایشمال انداخته شد، حالا این بطری پیدا شده و آن را به مرکز علمی‌مسئول توزیع آن برگردانده اند. به جای یک نامه عاشقانه یا یک درخواست کمک این بطری قسمتی از یکی از طولانی ترین آزمایشات علمی‌در دنیا است.


message-in-a-bottle-feat

بطری رکورد دار وینکلر قبل از شکسته شدن

از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۶ جرج پارکر بیدر (George Parker Bidder) از شرکت بیولوژیک دریایی انگلستان (Marine Biological Association of the U.K یا MBA ) تعداد ۱۰۲۰ کارت پستال به آدرس شرکت را در بطری‌هایی گذاشت و در دریای شمال انداخت. برای هر کسی که یکی از آن ها را همراه اطلاعات خود برگرداند ۱ شیلینگ جایزه در نظر گرفته شده بود.

ماریان وینکلر (Marianne Winkler) یکی از این شیشه‌ها را در ماه آوریل در ساحل آمروم، جزیره ای در نزدیکی ساحل دریای شمال در آلمان پیدا کرد. وینکلر به وبسایت محلی گفت: ” همیشه پیدا کردن پیغام‌های داخل شیشه جالب است. از کجا می‌آید، چه کسی آن را نوشته و چه مدت با باد و موج سفر می‌کرده است؟”

این بار کارت پستال تاریخگذاری نشده بود اما وینکلر می‌توانست حدس بزند که قدیمی‌است. او نمی‌دانست چیزی که پیدا کرده ممکن است رکورد قدیمی‌ترین پیغام پیدا شده در دریا را که اکنون ۹۹ سال است بشکند. همانطور که در نوشته داخل بطری توضیح داده شده بود وینکلر و همسرش آن را شکستند و به شرکت مذکور ارسال کردند. مسئول ارتباط MBA به روزنامه تلگراف گفت:  ” باز کردن پاکت واقعا عجیب بود.”

با آنکه شرکت MBA پیدا شدن بطری را در ماه می‌تایید کرد اما داستان مانند خود بطری برای مدتی مخفی ماند و هفته پیش اعلام شد.

یکی از بطری‌های بیدر
یکی از بطری‌های بیدر

بیدر به مطالعه جریان‌های اعماق دریا بیشتر از حرکات سطحی آب که شناخته شده تر هستند علاقه داشت. کار او جزو اولین اقدامات درباره شناور آرگو (Argo floats) بود که دانش ما از اعماق دریا را متحول کرد. بیدر چیزی که آن را بطری‌های ته می‌خواند ساخت، شیشه‌هایی که طوری طراحی شده بودند تا ۶۰ سانتی متر بالاتر از کف دریا غوطه ور باشند.

۵۵ درصد این اشیا توسط تورهای ماهی گیری پیدا و بازگردانده شدند. بیشتر آن هایی که به خشکی رسیدند در انگلیس پیدا شدند اگر چه که بیشتر بطری‌های سطحی به سمت دیگری شناور شده بودند. سفر بطری وینکلر را تنها می‌توان تصور کرد اما بطری او هم مانند چندین بطری سبک تری که در همان نقطه رها شده بودند در مکان مشابهی به پایان رسیده بود.

بیدر فهمید که بطری‌ها در جهتی مخالف مهاجرت کفشک ماهی‌ها سفر کرده اند، تاییدی دیگر بر این که جانوران کف دریا بر خلاف جریان دریا شنا می‌کنند. او همچنین از نسبت بطری‌های برگردانده شده برای تعیین شدت ماهی گیری و خطرات برداشت بیش از حد استفاده کرد.

همانطور که در نوشته داخل بطری وعده داده بودند، شرکت MBA برای وینکلر یک شیلینگ انگلیسی قدیمی‌فرستاد.

 

منبع: ساختنی 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه