پژوهشی ۷۵ ساله راز خوشحالی را آشکار کرد !

0 293

راز خوشحالی چیست؟چگونه می توان شاد زیست؟در ادامه با بدندید همراه باشید.همه ما می‌دانیم که داشتن ثروت و شهرت زیاد در کنار خوبی‌های بسیار، سختی‌ها و مشکلاتی هم به همراه دارد. اما وقتی محققان دانشگاه‌هاروارد ‏‎(Harvard)‎‏ در یک نظرسنجی از مردم پرسیدند چه چیزی آن‌ها را خوشحال می‌کند، اکثرا گفتند ‏اولین چیزی که باعث خوشحالی آن‌ها می‌شود ثروت است و دومی‌شهرت. با این حال، چیزی که واقعا و در عمل منجر به خوشحالی مردم  می‌شود با چیزی که خودشان می‌گویند و فکر می‌کنند که آن‌ها را خوشحال ‏می‌کند، یکی نیست!‏ حتی چیز‌های کوچکی مثل نوشتن خاطرات هم می‌تواند باعث شادی شود.

پژوهش ۷۵ ساله خوشحالی

محققان در این پژوهش، که مدت زمان به طول انجامیدن آن از تمامی‌پژوهش‌های مشابهش بیشتر و حدود ۷۵ سال بوده است، به نتیجه ای متفاوت رسیده ‏اند. در این پژوهش دو گروه از مردم بوستون از دهه ۱۹۳۰ میلادی تحت نظر گرفته شدند. این دو گروه عبارت بودند از: ‏گروه اول فارغ التحصیلان سال دوم دانشگاه‌هاروارد (نخبه‌ها) و گروه دوم کودکانی فقیر از محروم ترین محله‌ها (افراد تنگ دست و ‏در مضیقه).

627379-b4bd176e-07da-11e3-842c-e58b8b7bc9c3

تا به امروز برخی از شرکت کننده‌ها، که حالا دیگر در ۹۰ سالگی به سر می‌برند، هنوز هم در این پژوهش شرکت دارند ‏و حالات روحی و حالات خوشحالی خود را به محققان گزارش می‌کنند. حالا، رابرت ولدینگر ،‎(Robert Waldinger)‎‏ ‏چهارمین سرپرست این پژوهش، از سه درس مهمی‌که از این پژوهش یاد گرفته اند، می‌گوید. گفته‌های او شامل مهم ترین ‏عامل برای خوشحالی مداوم و همیشگی است.‏

در ویدئوی زیر می‌توانید صحبت های این محقق را درباره آن چه ما انسان‌ها را واقعا خوشحال می‌کند، ببینید و بشنوید. شاید نظر، ارزش‌ها و معیار‌هایتان درباره شاد بودن و شاد زیستن، برای همیشه تغییر کند.

تماشا کنید:

منبع: ساختنی ها

 

 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه