خطر انقراض موز های دنیا را تهدید می کند !

0 618

موز یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین میوه های دنیاست حتی فکر انقراضش هم وحشتناک است!در ادامه با بدندید همراه باشید

شاید فکر می‌کنید مگر می‌شود موز هم منقرض شود؟ موز محبوب ترین میوه در جهان است ! اما به نظر می‌رسد یک نوع قارچ کشنده دارد نسلش را منقرض می‌کند. در چند سال اخیر، یک بیماری از جنوب شرقی آسیا به موز‌های مناطق خاورمیانه، آفریقا و استرالیا سرایت پیدا کرده است.
بر اساس یک پژوهش تازه، که در PLOS Pathogens منتشر شد، مقصر این قضیه “نژاد استوایی ۴” (Tropical Race 4) یا به اختصار TR4 نام دارد. این قارچ که در دهه ۱۹۶۰ میلادی از اندونزی شروع به گسترش کرد، امروزه آن قدر گسترده شده که تولید جهانی موز را تهدید می‌کند.
در این تحقیق، نیاز به سرمایه گذاری‌های عظیم در پرورش انواع جدیدی از موز و تحلیل‌های بهتر و جدا سازی خاک‌های آلوده مطرح می‌شود. آن‌ها در مقاله خود نوشته اند: همه گیر شدن TR4 و توجه جهانی به این قضیه باید زنگ خطری برای ایجاد تغییرات در استراتژی‌های موجود باشد.

انقراض موز در گذشته

حتما می‌گویید انقراض جانوران و گونه‌های دیگر را شنیده بودم، اما انقراض موز؟! اما این اولین باری نیست که این میوه در خطر انقراض قرار گرفته ! در دهه ۱۹۵۰ میلادی تقریبا همه موز‌های گروس میشل (Gros Michel) ، که نوع اصلی کاشته شده در آن زمان بود، به خاطر بیماری پاناما (Panama disease) که توسط قارچی به نام فوزاریوم اوکسیپوروم (Fusarium oxysporum) ایجاد شده بود، از بین رفتند. بعد‌ها نوعی دیگر از این میوه زرد که نسبت به این قارچ مقاوم بود، به اسم کاوندیش (Cavendish) به مناطقی که محصولاتشان خراب شده بود، آورده شد.

یک بیماری کشنده همه موز‌های دنیا را تهدید می‌کند.
یک بیماری کشنده همه موز‌های دنیا را تهدید می‌کند.

امروزه ۴۷ درصد از کل تولید این میوره را نوع کاوندیش تشکیل می‌دهد و اکثر موزهایی که در مناطق معتدل جهان فروخته می‌شود هم از همین نوع است. اما TR4 این نوع موز را تهدید می‌کند. این بیماری هم نوعی فوزاریوم اوکسیپوروم است، اما از نژاد متفاوتی با بیماری پاناما ساخته می‌شود. TR4 به ریشه گیاه موز نفوذ کرده و به سیستم آوند‌های آن حمله می‌کند و باعث می‌شود میوه به خاطر از دست دادن آبش از بین برود.
پرورش موز‌های مقاوم در برابر قارچ کار سختی است. تمام گیاهان کاوندیش و گروس میشل دقیقا مثل هم هستند. اگر بیماری یک گیاه را آلوده کند، گیاهان دیگر را هم آلوده خواهد کرد. همه موز‌ها از پرورش و اصلاح نژاد دقیق موز‌های وحشی به وجود آمده اند. این فرآیند ادامه دارد تا وقتی که یک موز بی هسته تولید شود. از این جا به بعد تولید این میوه به شکل بی هسته آسان می‌شود اما در عین حال احتمال آلوده شدن گیاه به بیماری‌های کشنده ای که کل آن گیاه را از کره زمین محو می‌کند هم افزایش می‌یابد.

موز وحشی پر است از هسته‌های سفت.
موز وحشی پر است از هسته‌های سفت.

البته این پژوهش به صراحت نمی‌گوید که آخرالزمان موزها رسیده است اما دانشمندان با بررسی نمونه‌هایی از سراسر دنیا به این نتیجه رسیده اند که ما اصلا نتوانسته ایم جلو شیوع این بیماری را بگیریم. اقداماتی که تا به حال برای نابودی این قارچ انجام گرفته، مثل جدا کردن موزها و خاک‌های آلوده از بقیه، هم کافی و موثر نبوده است.
این میوه خوشمزه بیشتر در مزارع کوچک کشت می‌شود و ۸۵ درصد از محصول آن‌ها به بازار‌های محلی فرستاده می‌شود. این بیماری می‌تواند وسیله امرار معاش میلیون‌ها انسان را از بین ببرد. محققان معتقدند تا زمانی که گونه‌های حساس به قارچ کاشته شوند، این بیماری هم گسترش خواهد یافت.

منبع:ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه