چگونه طول عمرمان را افزایش دهیم؟!!

0 637

راههای زیادی برای افزایش طول عمر وجود دارد مهمترین آن سالم زیستن است در ادامه با بدندید همراه باشید تا راهی برای افزایش طول عمر به شما نشان دهیم.

فلفل تند؛ بعضی‌ها عاشق این ماده خوراکی هستند و بعضی از آن فراری. کمتر کسی فکر می‌کرد کشف کلمبوس (Columbus) در قرن پانزدهم، این قدر سر و صدا به پا کند. ادویه ای تند و تیز که با فلفل سیاه حتی در محل تولدش ،یعنی جنوب آسیا، رقابت می‌کرد. تنها در عرض چند سال و بعد از انتقال از آمریکای مرکزی و جنوبی، فلفل قرمز تند در سراسر جهان کشت شد و امروزه یکی از پر مصرف ترین ادویه‌ها در دنیا است.

اما بحث داغی که همیشه درباره این ماده غذایی جریان دارد بر سر اثر آن بر سلامتی انسان است. پژوهش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است اما به دلیل وجود تناقض بین آن‌ها، این بحث هم چنان ادامه دارد. برخی دانشمندان می‌گویند فلفل تند ضد سرطان است و برای سلامتی انسان مفید است، برخی دیگر معتقدند که این ماده غذایی برای معده و مری مضر است و حتی منجر به خون ریزی داخلی می‌شود.

chilli-474116
هر ماده خوراکی مزایا و معایب خاص خودش را دارد و مردم همیشه مشتاق دانستن ویژگی اصلی غذای مصرفی خود هستند. نتایج یکی از تحقیقات اخیر نشان می‌دهد فلفل تند در کل برای ما مفید است. در این تحقیق، پژوهشگران چینی با بررسی عادات غذایی و سلامتی ۵۰۰ هزار نفر، دریافتند کسانی که حداقل دو بار در هفته از فلفل قرمز استفاده می‌کنند ۱۰ درصد کمتر از کسانی که به ندرت از این ادویه استفاده می‌کنند در معرض مرگ قرار دارند. احتمال مرگ افرادی که ۶ یا ۷ بار در هفته این ادویه آتشین را مصرف می‌کنند، از این هم کمتر است.

به گفته لو کی (Lu Qi)، یکی از بانیان این پژوهش و متخصص تغذیه در دانشکده سلامت عمومی‌هاروارد تی اچ چان (the Harvard TH Chan School of Public Health)، کسانی که فلفل تند تازه مصرف کرده بودند کمتر از دیگران در معرض مرگ، ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و دیابت بودند. در عین حال، اگر فردی از زخم معده رنج می‌برد نباید از این ادویه استفاده کند؛ چون این فلفل سلول‌های درون معده را از بین می‌برد و باعث التهاب و برافروختگی می‌شود. کی می‌گوید: نتایج این آزمایش، مردم را برای داشتن عمر طولانی تر به خوردن غذا‌های تند تشویق می‌کند.

فلفل قرمز
فلفل قرمز

ماده فعال فلفل قرمز که باعث تندی و خواص مفید آن می‌شود، کپسای سین (capsaicin) نام دارد. به گفته موسسه تحقیقات سرطان آمریکا (American Association for Cancer Research)، این ماده در درمان سرطان پروستات بسیار موثر است؛ چون توانایی کشتن سلول‌های این سرطان را دارد. علاوه بر این، کپسای سین میزان پروتئین‌هایی که با کنترل ژن‌های رشد موجب ایجاد سلول‌های سرطانی می‌شوند را کاهش می‌دهد. کپسای سین هم چنین به عنوان مسکن به کار می‌رود. پماد‌ها و کرم‌های موضعی حاوی این ماده برای درمان درد‌های مختلف، مثل ورم مفاصل، فیبرومیالژیا (درد اسکلتی-عضلانی مزمن)، درد‌های عصبی و درد کمر بسیار مفید هستند. این ماده باعث کاهش اشتها هم می‌شود و به همین دلیل برخی معتقدند در کاهش وزن تاثیر دارد. فلفل تند غنی از آنتی اکسیدان، ویتامین آ و سی هم می‌باشد.

همه فلفل‌ها به یک اندازه تند نیستند
همه فلفل‌ها به یک اندازه تند نیستند

البته همه فلفل‌ها یکسان نیستند و از کمی‌تند تا تند آتشین را در بر می‌گیرند. میزان تندی یک فلفل قرمز با واحد اندازه گیری اسکاویل (Scoville) سنجیده می‌شود. یک فلفل دلمه ای سبز صفر واحد اسکاویل تندی دارد، در حالی که میزان تندی‌هابانرو (Habanero) یا فلفل هندی در حدود ۱۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار اسکاویل اندازه گیری شده است. تند ترین فلفل جهان به نام عقرب ترینیداد موروگا (The Trinidad Moruga Scorpion)، حدود ۱/۲ میلیون اسکاویل تندی دارد.
کی می‌گوید: حتی با افزایش تعداد دفعات مصرف فلفل تند به ۱ الی ۲ یا ۳ الی ۵ بار در هفته می‌توان از آثار درمانی آن بهره برد.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه