فروشنده نخل های طلای کن 2016 را درو کرد!!!

0 1,271

سناریوی اصغر فرهادی طلا گرفت!!!

دیروز اصغر فرهادی و بازیگران اثر تازه اش _ فروشنده_ روی فرش قرمز حاضر شدند{2}. هفتمین فیلم بلند اصغر فرهادی یک روز مانده به پایان جشنواره به نمایش درآمد و با واکنش های مثبت منتقدان رو به رو شد

16-5-22-751561

 

فیلمی به روال دیگر آثار فرهادی درباره روابط اجتماعی و پیچیدگی های شخصیتی آدمهایی از طبقات متفاوت جامعه ایران!

داستان از این قرار است که : زوجی جوان مجبور به نقل مکان به آپارتمانی جدید که قبلا متعلق به  یک زن روسپی بوده میشوند.رعنا که حالا با همسرش عماد ساکن این آپارتمان است از طرف یکی از مشتریان زن روسپی _ آهو _ مورد تعرض قرار میگیرد اتفاقی که زندگی آنها را دچار بحران می کند. *** موضوعی که تا قبل از این سینمای ایران اینگونه بی پروا به آن نپرداخته بود.***به دنبال این حادثه عماد با جنبه های دیگر شخصیتش رو به رو شده و میل به انتقام او را رها نمی کند.

1395022109311437976755010

به موازات داستان ،داستان اصلی اجراهای شبانه نمایش مرگ فروشنده نوشته آرتور میلر است . نمایشی که فرهادی برای رساندن پیام فیلم از آن استفاده کرده است.داستان مردمی که به گفته اصغر فرهادی در سطح مدرن شده اما سطح که کنار میرود سنتی رفتار می کنند، در کنار این نمایشنامه، فرهادی داستان عزاداران بیل غلامحسین ساعدی {1} را نیز مطرح می کند.

The-Salesman-feature

به گفته اصغر فرهادی: غلامحسین ساعدی کسی است هم طراز و گاها فراتر از آرتور میلر در ادبیات می رود  ، نه بخاطر کتابها و آثاری که دارد بلکه به خاطر شخصیت بزرگی که داشت. بخشی از قصه من ادای احترام به این شخص است که سالهای اخر عمرش را در کنار مردم ایران نبود، زندگی متفاوتی داشت و داستان زندگی گاو را در جریان فیلم راجع بهش صحبت کرده و میبینیم . بخش هایی از آن را ، همان طور که بخش هایی از ارتور میلر رو می بینیم، لینک هایی بین این دو هست که تماشاگر می تواند آن را کشف کند.

vxj36ss6fqs3kq20zy8

در پاسخ به این که فروشنده با دیگر آثارش چه تفاوتی دارد عنوان می کند که در امتداد دیگر کارهایش به ساخت این فیلم پرداخته در عین حال که سعی بر آن داشته است به نکات جدیدتری نیز اشاره کند که در این اثر علاوه بر موضوعات قبلی به موضوعی چون خشونت به صورت محوری پرداخته است.

فیلم-فروشنده-۴

این فیلم واکنش متفاوت منتقدان _ البته مثبت _  رو به همراه داشت که اکثر منتقدان ایرانی حاضر در جشنواره آنرا مستحق دریافت نخل طلا می دانستند.

نظر یکی از منتقدان در این باره: ممکن است ایراداتی به فیلم وارد باشد اما باعث نمیشود از سطح فیلم کاسته شود.فیلم اگر که عالی نباشد در حوزه ی خیلی خوبی واقع است .فرهادی در کارش روند رو به رشدی را طی کرده است و این درحالی است که امسال بسیاری از فیلم سازان بزرگ با ناکامی مواجه بوده اند این افتخاری در راستای فیلم سازی ایران و علی الخصوص پرونده فرهادی است.فرهادی این توانایی را دارد که فیلمی با استانداردهای جهانی بسازد در حالی که مضمونی ملی واقلیمی داشته باشد.

منتقدان غیر ایرانی دو دسته هستند. از جمله فیگارو فیلم را تحسین می کنند اما منتقد هالیوود ریپورتر با برشماردن نقاط قوت فروشنده اعلام می کند که این اثر گیرایی دیگر آثار فرهادی_ از جمله جدایی نادر از سیمین_  را ندارد.

بازی ها در فروشنده چشمگیر است از بازی شهاب حسینی در نقش عماد تا ترانه علیدوستی در نقش رعنا و یافرید سجاد حسینی!آنگونه که تماشاگران بعد از تماشای فیلم تا دقایقی همچنان به تشویق اصغر فرهادی و عوامل او ادامه می دهند.

اکران این فیلم در فرانسه به علت اکران همزمان فیلمی با همین نام به مشتری تغییر پیدا کرد.اکران عمومی در فرانسه از نوامبر آغاز و حق اکران در آمریکای شمالی را نیز آمازون خریداری کرده است.

images

نکته جالب بررسی منتقدانه این اثر انجاست که کلیه منتقدین اعم از موافق و مخالف از بازی مجموعه بازیگران لذت برده اند و تنها ایرادات اندکی از جانب برخی از آنها عنوان شده است ، که از جمله آن می توان به این اشاره کرد که تقارن این ماجرا با نمایش های شبانه به خوبی اعمال نشده است . اما همگی به کارگردانی خوب این مجموعه اذعان دارند.

takZan24_(4)

قسمت هایی از فیلم فروشنده را ببینید:

نظرات مختلف منتقدان را بخوانید:

* جوردن روئمی نویسنده indiewire:  فکر می کنم که کاملا واضحه که فیلم «فروشنده» مانند «جدایی نادر از سیمین» نیست، اما چی هست؟ عالی است.

* متیو اندرسون از BBC: فروشنده فرهادی یک فیلم به شدت اخلاقی و معنوی است. نخل طلا رو به این فیلم بدهید.(او 5 ستاره به فیلم اصغر فرهادی داده است)

* گرگوری الوود کوفاندر از hitfix: «فروشنده» یک ملودرام خوب است اما همچنان یک داستان اخلاق گرایانه از اصغر فرهادی است.

* علی معلم: فرهادی بهترین کارگردان داستان گو سینمای معاصر ایران است. اگر داوران کج سلیقه نباشند جایزه «فروشنده» قطعی است.

* نیکولا گروژاندوویچ از پلی لیست: «فروشنده» شگفت انگیز است نه به خوبی «جدایی» ولی بهتر از گذشته، مدعی خیلی جدی برای بهترین بازیگر مرد (منبع: دنیای تصویر)

* تیم گریسون از اسکرین اینترنشنال: سرگردانی اخلاقی و کنایه های سرراست فرهادی این بار کم رمق تر از همیشه است و به سختی می تواند تاثیر بگذارد. (منبع: دنیای تصویر)

* پرویز جاهد: فروشنده اصغر فرهادی، در حد جدایی نادر از سیمین نیست اما در میان فیلم های کن امسال دراماتیک ترین فیلم است.

* ربکا لورنس: فروشنده اصغر فرهادی یک رقیب دیرهنگام نخل طلا است. فوق العاده

* بابک غفوری آذر: فروشنده(اصغر فرهادی )، بازگشت به مسیر پس از دست انداز گذشته.

در نهایت فروشنده دو نخل طلا را دریافت کرد.

 نخل طلا بابت بهترین بازیگر مرد  به شهاب حسینی و نخل طلا بابت بهترین فیلم نامه به اصغر فرهادی

شهاب حسینی پس از دریافت جایزه گفت که

الهی شکر. خدا را به خاطر این شب که به من هدیه کرد، سپاس می‌گویم. مطمئنم که روح پدرم از بهشت این صحنه را نگاه می‌کند، امیدوارم که شاد باشد. از جشنواره‌ی کن، هیئت ژوری و ریاست محترم جشنواره تشکر می‌کنم. از آقای اصغر فرهادی بسیار تشکر می‌کنم که بار دیگر به من اعتماد کرد، از گروهی که با آن کار کردم و از انرژی‌های خوب ترانه علیدوستی تشکر می‌کنم. _که موجبات اشک ریختن هم بازی اش شد_!این جایزه به نوعی از مردم من آمده، بنابراین به خودشان برمی‌گردانم. این جایزه را با تمام وجود و از اعماق قلبم و با عشق تقدیم به مردم سرزمینم می‌کنم. متشکرم.

مطمئنا آنچنان که در صحن جشنواره مردم به افتخار شهاب حسینی به پاخواسته بودند در خانه اش نیز شادی بی پایانی جاری بود که می توانید تکه های کوتاهی از آن را مشاهده کنید:

بعد از شهاب حسینی، اصغر فرهادی هم برای دریافت جایزه‌ی بهترین فیلنامه به روی سن رفت. فیلم گذشته جایزه‌ی بهترین بازیگر زن را برای برنیس بژو به همراه داشت و فرهادی دست خالی ماند، اما امسال او هم در میان برندگان جوایز اصلی کن قرار گرفته است. اصغر فرهادی هنگام دریافت جایزه‌، خاطره‌ای از نمایش محدود و اولیه‌ی فیلم‌اش در تهران تعریف کرد که در آن قبل از آماده شدن فیلم، چند دقیقه از فیلم «مکس دیوانه‌: جاده‌ی خشم» را به نمایش گذاشتند. کارگردان فیلم Mad Max یعنی جورج میلر رئیس هیئت داوران این دوره از جشنواره‌ی کن بود که با شنیدن این خاطره‌ی فرهادی او را تشویق کرد

همه ی ما امیدواریم در جشنواره‌های پیش رو و در انتها مراسم اسکار،‌ نماینده‌ی ایران و تیم سازنده موفقیت‌های بیشتری کسب کنند و خوش بدرخشند.

پی نوشت {1}: عزاداران بَیَل مجموعه هشت داستان پیوسته درباره فلاکتهای مدام مردمان روستایی به نام بَیَل است. این کتاب را غلامحسین ساعدی نگاشته است و در سال ۱۳۴۳ چاپ شده است. این مجموعه از داستانهای روستایی غلامحسین ساعدی محسوب می‌شود. به نظر جمال میرصادقی دیگر نویسنده ایرانی و منتقد ادبی، منبع الهام ساعدی نقاب مرگ سرخ اثر ادگار آلن پو بوده است.]از روی داستان چهارم این مجموعه فیلمنامه گاو نوشته و فیلم گاو ساخته شد.

 پی نوشت {2}: بازیگران فروشنده بر فرش قرمز 

منابع:

http://zoomg.ir

asriran.com

aparat.com

http://puyesh.net

fa.wikipedia.org

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه