شکستن قولنج انگشت ها ، آتش بازی در مفاصل

2 1,890

آیا از آندسته از افرادی هستید که عاشق شکستن قولنج انگشتانشان هستند؟و یا آن دسته ای که از این کار بیزارند؟در ادامه با بدندید همراه باشید تا درباره شکستن قولنج انگشتان و اتفاقی که می افتد بخوانیم.

آدم‌های دنیا به دو دسته کاملا متفاوت تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که عاشق شکستن قولنج انگشت دستشان هستند و آن‌هایی که به شدت و با تمام وجود از این کار بیزارند. اما واقعا وقتی انگشتانتان بیش از حد به عقب خم می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ تیمی‌از محققان تصمیم گرفتند که با استفاده از تکنیک‌های سونوگرافی برایعکس برداری از انگشتان هنگام شکستن قولنج آن‌ها، این سوال را برای همیشه پاسخ دهند. در کنفرانس جامعه رادیولوژیست‌های آمریکای شمالی در شیکاگو آن‌ها اعلام کردند که احتمالا تشکیل حباب‌هایی درون مفصل‌ها باعث صدا در هنگام شکستن قولنج انگشت دست می‌شود.

دانشمندان می‌دانند که صدا به خاطر برخورد استخوان ها یا ماهیچه‌ها به همدیگر نیست (مگر اینکه که کار را خیلی خشن انجام داده باشید!) بلکه مربوط به مایع روان کننده بین بسیاری از مفاصل بدن است. این مایع مفصلی به نام سینویال (synovial) از برخورد بیش از اندازه استخوان‌ها و غضروف‌ها به یکدیگر جلوگیری می‌کند و باعث قابلیت انعطاف بیشتری می‌شود.

آتش بازی در مفصل‌ها هنگام شکستن قولنج انگشت !

وقتی انگشتانمان را می‌کشیم گاز وارد مایع شده و باعث تشکیل حباب‌های کوچکی می‌شود، فرآیندی که تریبونوکلیشن (tribonucleation) نام دارد. این حباب‌ها سریع شکل می‌گیرند و در دو صورت به سرعت می‌ترکند: وقتی به اندازه خاصی می‌رسند یا وقتی مفصل روی آن‌ها به شدت فشار می‌آورد. درباره اینکه کدام بخش از فرآیند باعث صدا می‌شود اختلاف نظر‌هایی وجود داشت، شکل گیری ناگهانی حباب‌ها یا ترکیدن آن‌ها؟

تحقیقی با استفاده از عکسبرداری تشدید مغناطیسی (MRI) به دقت تشکیل این حباب‌ها را در هنگام شکستن قولنج انگشت دست در مفصل متاکارپوفالانژیال (metacarpophalangeal)، پایه انگشت، زیر نظر گرفت. معما حل شد! معلوم شد که صدا از شکل گیری اولیه حباب‌ها ایجاد می‌شود.

2015-12-20_180845

اما سونوگرافی نسبت به MRI می‌تواند اتفاقاتی ۱۰۰ برابر سریع تر و چیز‌هایی ۱۰ برابر کوچک را ببیند و شناسایی کند. تیم جدیدی از محققان به سرپرستی رادیولوژیستی به نام رابرت دی بوتین (Robert D. Boutin) از دانشگاه کالیفرنیا تصمیم گرفتند که همین تحقیق را این بار با سونوگرافی انجام دهند.

از شرکت کنندگان خواسته شد درحالی که از طریق یک ماشین سونوگرافی زیر نظر هستند قولنج انگشت خود را بشکنند. ۳۰ نفر از شرکت کنندگان از کسانی بودند که این کار را به صورت عادت انجام می‌دادند و ۱۰ نفر از آنان کسانی بودند که این کار را انجام نمی‌دادند. بعد از عکسبرداری از ۴۰۰ عدد شکستن قولنج انگشت در مفصل متاکارپوفالانژیال، محققان اعلام کردند که چیزی بسیار خاص تر از آنچه توقع داشتند دیدند: انفجاری درخشان همراه با هر تشکیل یا ترکیدن حباب‌ها.

شکستن-قولنج

بوتین در مصاحبه با واشنگتن پست گفت:

چیزی که ما دیدیم یک نور درخشان در سونوگرافی بود، مانند یک انفجار آتش بازی در مفصل. کشف عجیبی بود.

این نور‌ها آن قدر زیاد بودند که رادیولوژیست‌ها قادر بودند حتی با قطع کردن صدای ویدئو‌ها با ۹۴ درصد دقت معین کنند کدام‌ها یک مفصل را در حال شکسته شدن قولنج آن نشان می‌دهند.

اگرچه این تحقیق نشان می‌دهد مسلما این فعالیت حباب‌ها است که باعث صدا می‌شود اما محققان هنوز نمی‌داننند که آیا این صدا از شکل گیری آن‌ها است یا از ترکیدن آن‌ها.

بوتین ادامه می‌دهد: “ما  همواره بعد از شنیدن صدای شکسته شدن قولنج انگشت نور‌های درخشان را می‌دیدیم، نه قبل از آن. شاید این موضوع پشتیبان نظریه ایجاد صدا از شکل گیری حباب‌ها باشد نه ترکیدن آن‌ها.”

یافته دیگری از نتایج این است که مفاصلی که قولنج آن‌ها شکسته می‌شود قابل انعطاف تر می‌شوند، اگرچه فقط برای مدت کوتاهی. همانطور که یک تحقیق ۶۰ ساله هم نشان داده بود، این مطالعه هم هیچ اثر بدی در رابطه با عادت شکستن قولنج انگشت دست پیدا نکرد.

منبع :http://saakhtani.ir 

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه