کباب دنده را در فر بپزید!

0 5,842

اگر همیشه دوست داشتید کباب دنده بپزید و بخاطر نداشتن کباب پز موفق نشده اید، حالا وقتش است سراغ فر بروید! کباب دنده را با روش ساختنی داخل فر بپزید و مطمئن باشید به همان طعم کبابی مورد انتظارتان خواهید رسید.

این کباب دنده اسپایسی و کمی‌تند است و به همین خاطر طعم متفاوتی دارد. شما می‌توانید ترکیب ادویه‌ها و چاشنی‌ها را تغییر بدهید تا به طعم دلخواه تان برسید. در این روش باید دنده را چند ساعت در ادویه بخوابانید و سپس آن را بپزید تا ترد بشود (بدون استفاده از کباب پزهای گران قیمت).

گام اول : مواد لازم

مواد لازم
مواد لازم
 • گوشت دنده
 • سه قاشق غذاخوری شکر قهوه ای یا نیشکر کامل
 • یک و نیم قاشق غذاخوری نمک
 • یک قاشق غذاخوری پودر تخم گشنیز
 • یک قاشق غذاخوری پودر خردل
 • یک قاشق غذاخوری پودر پیاز
 • یک قاشق غذاخوری پاپریکا (ما از نوع شیرین استفاده کرده ایم)
 • دو قاشق چایخوری پودر سیر
 • دو قاشق چایخوری فلفل سیاه
 • کمی‌دانه کرفس (اختیاری)
 • یک تا دو قاشق غذاخوری فلفل قرمز
 • کمی‌اسانس دود و نصف فنجان آب (اختیاری)
 • فویل آلومینومی
 • توری کباب
 • سینی فر بزرگ

گام دوم : ترکیب ادویه را درست کنید

ترکیب ادویه را آماده کنید
ترکیب ادویه را آماده کنید

همه ادویه‌ها و چاشنی‌ها را داخل یک کاسه بریزید و با هم مخلوط کنید. در این مرحله فقط باید یک قاشق چایخوری از فلفل قرمزی که انتخاب کرده اید را استفاده کنید. وقتی همه مواد را با هم مخلوط کردید، انگشت تان را داخل ترکیب ادویه فرو کنید و طعمش را تست کنید.

اگر چاشنی کباب دنده به اندازه دلخواه تان تند نیست، باز هم به آن اضافه کنید.

گام سوم : گوشت دنده را آماده کنید

چند دستمال کف سینی فر پهن کنید و گوشت دنده را رویش بگذارید. روی گوشت را هم دستمال بگذارید و صبر کنید تا دنده خشک بشود.

حالا گوشت را برگردانید؛ غشای نازک رویش را می‌بینید؟ این غشا را باید جدا کنید. با انگشت و یک چاقوی کوچک این غشا را از روی گوشت بلند کنید و آن را جدا کنید. هرچقدر که می‌توانید از این غشا جدا کنید.

سپس هر توده چربی بزرگی که روی گوشت دنده می‌بینید را جدا کنید. نگران خشک شدن کباب دنده نباشید؛ چربی گوشت به اندازه کافی کباب را چرب و لذیذ میکند. چربی‌های اضافی را باید جدا کنید تا طعم کباب بهتر بشود. با اینکار ادویه‌ها بهتر به خورد گوشت دنده می‌روند.

گام چهارم : گوشت را طعم دار کنید

همه دستمال‌های کف سینی را بردارید و دوباره گوشت را داخل سینی قرار بدهید. چاشنی که آماده کرده اید را روی گوشت دنده بریزید و کاملاً پخش کنید. هر دو طرف و به خصوص لبه‌های گوشت را با ادویه بپوشانید.

وقتی همه جای گوشت را با چاشنی و ادویه پوشاندید، آن را داخل پلاستیک یا فویل آلومینیومی‌قرار بدهید. گوشت دنده را داخل فریزر بگذارید و یک شب صبر کنید. البته زمان مناسب بین دو ساعت تا دو روز است که بستگی به گوشت دنده دارد.

گام پنجم : گوشت را در دمای ۳۰۰ درجه بپزید

فر را روی دمای ۳۰۰ درجه تنظیم کنید تا گرم شود. گوشت دنده را هم از یخچال بیرون بیاورید و ادویه‌هایی که روی سینی ریخته اند را تمیز کنید (یا گوشت دنده را داخل سینی تمیز قرار بدهید). توری کباب را روی سینی قرار بدهید و گوشت را طوری رویش بگذارید که از لبه‌های سینی بیرون نزده باشد. اگر اندازه سینی طوری است که گوشت دنده از آن بیرون میزند، روی توری فر فویل بگذارید تا کثیف نشود.

اگر کباب دنده را داخل فر برقی می‌پزید، باید در این مرحله کمی‌آب داخل سینی بریزید.

اگر می‌خواهید کباب دنده طعم خیلی بهتری پیدا کنید، اینکار را بکنید. کمی‌اسانس دود مایع داخل نصف فنجان آب بریزید و آن را داخل سینی فر خالی کنید. با اینکار کباب طعم دودی بسیار خوبی می‌گیرد. استفاده از اسانس دود اختیاری است.

بعد از اینکه گوشت دنده را روی سینی قرار دادید، سینی را داخل فر (با دمای ۳۰۰ درجه فارنهایت) قرار بدهید و به مدت یک ساعت بپزید.

گام ششم : دما را به ۲۷۵ درجه کاهش دهید

کباب دنده تصاویر بالا دو ساعت و نیم پخته است. می‌بینید استخوان‌ها چطور بیرون زده اند؟

بعد از تمام شدن یک ساعت اول، دمای فر را به ۲۷۵ درجه کاهش دهید و سینی را طوری بچرخانید که عقب گوشت دنده مقابل در فر قرار بگیرد. چهل و پنج دقیقه دیگر کباب دنده را در این دما بپزید.

بعد از تمام شدن چهل و پنج دقیقه، سینی را دوباره بچرخانید و پخت کباب دنده را ادامه بدهید. در این مرحله پخت گوشت دنده را تا زمانی ادامه بدهید که استخوان‌ها بیرون بزنند و چربی گوشت دربیاید.

اگر داخل سینی فر آب ریخته اید، به محض تمام شدن آب دوباره آن را پر کنید تا کباب دنده یکدست بپزد. مدت زمان پخت گوشت دنده کاملاً به اندازه و وزن گوشت بستگی دارد. وزن گوشت دنده ما حدود ۱٫۸ کیلو بود و پخت کاملش سه ساعت و نیم طول کشید.

گام هفتم : چطور بفهمیم کباب دنده پخته است؟

برای اینکه مطمئن شوید کباب دنده کاملاً پخته است، از دو روش زیر استفاده کنید :

آیا استخوان‌ها بیرون زده اند؟

اگر استخوان‌های دنده حدود ۶ میلیمتر بیرون زده باشند، گوشت دنده کاملاً پخته است. البته اگر دمای فر را بیشتر از درجه‌های بالا کرده اید، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. گرمای بیشتر باعث میشود گوشت زودتر جمع بشود و در نتیجه استخوان‌ها زودتر بیرون می‌زنند.

آیا کباب دنده نرم و منعطف است؟

گوشت دنده خام بسیار نرم و منعطف است. این نوع گوشت در حین پخت کیمی‌سفت میشود و دوباره نرم میشود. اگر بتوانید یک سر کباب را بلند کنید و تا نیمه خم کنید، گوشت به اندازه کافی پخته و ترد شده است. حواستان باشد که گوشت دنده را باید دقیقاً به روشی که در تصویر می‌بینید خم کنید تا نشکند و آسیب نبیند.

اگر هنگام خوردن کباب دنده گوشت براحتی از استخوان‌ها جدا نمی‌شود و به آنها می‌چسبد، یعنی کباب خوب نپخته است. اگر این اتفاق برای کباب تان افتاد، یادتان باشد دفعه بعد زمان پخت را بیشتر کنید.

کباب دنده را سرو کنید

بعد از بیرون آوردن کباب از فر، آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی فویل آلومینومی‌بگذارید تا سرد بشود. سپس می‌توانید کباب دنده را با سالاد سیب زمینی، سالاد فصل یا خوراکی‌های دیگر سرو کنید.

نوش جان.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه