کیک وارونه میوه ای بپزید

0 2,699

کیک وارونه (upside down) یکی از انواع کیک است که پختش بسیار ساده است و معمولاً هم خوشمزه میشود. در این ساختنی دستور تهیه کیک وارونه میوه ای را یاد می‌گیرید که برای عصرانه بسیار مناسب است. ما کیک وارونه را با رویه ای از میوه‌های توتی درست کرده ایم اما شما می‌توانید از هر نوع میوه دیگری که می‌خواهید درست کنید. در ضمن می‌توانید از میوه‌های فریز شده هم استفاده کنید.

تماشا کنید: 

گام اول : مواد لازم

  • ۲۲۵ گرم آرد حاوی جوش شیرین (این نوع آرد بدون نیاز به بیکینگ پودر پف میکند)
  • ۲۲۵ گرم کره بدون نمک
  • ۲۲۵ گرم شکر قنادی
  • ۴ عدد تخم مرغ بزرگ
  • دو قاشق چایخوری عصاره وانیل (به همراه کمی‌شیر برای رقیق کردن)
  • ۲۰۰ گرم میوه‌های توتی (مقدار میوه‌ها باید بقدری باشد که کف قالب را بپوشاند)

گام دوم : مواد را با هم مخلوط کنید

خمیر این کیک بسیار ساده و استاندارد است و درست کردنش بسیار ساده است. ابتدا شکر و کره را داخل یک ظرف بریزید و خوب با هم مخلوط کنید. وقتی مخلوط کاملاً نرم شد، تخم مرغ‌ها را اضافه کنید و با همزن برقی مواد را مخلوط کنید (می‌توانید از همزن دستی هم استفاده کنید اما همزن برقی نتیجه بهتری میدهد).

وقتی خمیر کاملاً نرم شد، عصاره وانیل را هم اضافه کنید. در این مرحله خمیر یکدست بنظر نمی‌رسد که عادی است. با اضافه کردن سایر مواد این مشکل حل میشود.

گام سوم : آرد را اضافه کنید

نیمی‌از آرد را داخل مخلوط خمیر الک کنید و خوب هم بزنید. در این مرحله نباید مواد را زیاد مخلوط کنید و همین قدر که مواد با هم مخلوط شوند، کافی است.

نصف دیگر آرد را هم داخل مخلوط الک کنید و مواد را مخلوط کنید. ممکن است در این مرحله نیاز به کمی‌شیر برای شل کردن خمیر داشته باشید. مقدار شیر به میزان سفتی خمیر کیک وارونه بستگی دارد. وقتی مخلوط کاملاً نرم و روان بشود، خمیر آماده است و می‌توانید دست از هم زدن بردارید.

حواستان باشد با اضافه کردن شیر بیش از حد، خمیر کیک را شل و وارفته نکنید.

گام چهارم : میوه‌ها را آماده کنید

قالب کیک را چرب کنید و یک کاغذ شیرینی پزی کفش بگذارید (از قالب قلعی استفاده کنید). میوه‌های توتی فریز شده (یا هر نوع میوه دیگر) را کف قالب بریزید. یک لایه میوه نازک کافی است اما اگر بخواهید می‌توانید وسط کیک هم یک لایه میوه اضافه کنید.

خمیر کیک وارونه را روی لایه میوه ای بریزید و رویش را با قاشق کاملاً صاف کنید.

گام پنجم : کیک وارونه را بپزید

کیک را به مدت ۳۵ تا ۴۰ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه و روی طبقه وسط کیک بپزید. یک خلال دندان داخل کیک فرو کنید و اگر تمیز بیرون آمد، کیک کاملاً پخته است. قدرت حرارت فرها با هم فرق دارد؛ پس در طول پخت حواستان به کیک باشد.

گام ششم : کیک را بیرون بیاورید

سی دقیقه صبر کنید تا کیک سرد بشود. حالا گیره خنک شده و می‌توانید آن را باز کنید. یک بشقاب روی قالب بگذارید و آن را برگردانید. وقتی قالب از کیک جدا شد، صفحه روی کیک را هم بردارید.

کیک وارونه را سرو کنید

حالا می‌توانید کاغذ شیرینی پزی را از روی کیک وارونه بردارید تا میوه‌های خوشمزه خودشان را نشان بدهند. کمی‌پودر قند روی کیک بپاشید تا شیرین تر و خوشمزه تر بشود. کیک وارونه میوه ای با کاستارد خیلی خوشمزه میشود و توصیه می‌کنیم هنگام سرو کمی‌هم کرم کاستارد رویش بریزید.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه