سم ، گربه غرق ناپذیر جنگ جهانی دوم !

0 3,717

شنیده اید که می گویند گربه ها نه تا جان دارند؟!!این داستان درباره یک گربه غرق نشدنیست!!در ادامه با بدندید همراه باشید.

این گربه سیاه و سفید که اسکار (Oscar) نام داشت و امروزه او را با اسم “سم غرق ناپذیر” (Unsinkable Sam) می‌شناسند، کار خود را در ناوگان دریایی نازی‌ها، کریگسمارینه (Kriegsmarine)، شروع کرد و در نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا (Royal Navy) به پایان رساند.

او بر کشتی‌های جنگی بیسمارک (Bismarck)، اچ‌ام‌اس قزاق (HMS Cossack) و اچ ام اس آرک رویال (HMS Ark Royal) سوار شد. اما نکته جالب اینجاست: نقطه مشترک همه این کشتی‌ها این است که غرق شدند و سم از تمام آن‌ها جان سالم به در برد!

Sam-276x300

غرق شدن بیسمارک

بیسمارک یکی از دو کشتی جنگی از نوع بیسمارک بود که برا کریگسمارینه نازی‌ها ساخته شد. اسم این کشتی از اسم صدراعظم اتو فان بیسمارک (Otto von Bismarck) گرفته شده و در ۱۴ فوریه ۱۹۳۹ با داشتن ۲۴۱ متر طول و وزن ۴۱۷۰۰ تن از آن رونمایی شد. بیسمارک در جنگی که با یکی از کشتی‌های متفقین به نام “شاهزاده ولز” (The Prince of Wales) در گرفت به شدت خسارت دید به طوری که دیگر قادر به حرکت نبود.

کشتی بیسمارک از ناوگان دریایی نازی‌ها بود، که در جنگ با متفقین غرق شد. گربه افسانه ای سوار بر این کشتی بود.
کشتی بیسمارک از ناوگان دریایی نازی‌ها بود، که در جنگ با متفقین غرق شد. گربه افسانه ای سوار بر این کشتی بود.

سرانجام، این کشتی غرق شد و فقط ۱۱۸ نفر از ۲۲۰۰ خدمه نجات یافتند. چند ساعت بعد، اسکار در حالی که روی یک تخته شناور بود پیدا و از آب گرفته شد. او تنها بازمانده ای بود که توسط کشتی ویرانگر اچ‌ام‌اس قزاق در راه برگشت به خانه نجات پیدا کرد. خدمه اسم او را نمی‌دانستند و او را اسکار صدا می‌کردند. این جا بود که “سم غرق ناپذیر” از جبهه نازی‌ها به نیرو‌های متفقین رفت، اما شانسش خیلی تغییر نکرد.

Simon-7

غرق شدن اچ‌ام‌اس قزاق

این گربه چند ماه بعد را سوار بر قزاق گذراند، در حالی که کشتی وظایف محافظت از کاروان را در مدیترانه و اطلس شمالی انجام می‌داد. در این دوره همه چیز خوب و آرام بود تا این که در نهایت قزاق به شدت توسط یک اژدر آسیب دید و ۱۳۹ نفر از خدمه اش کشته شدند.

کشتی بعدی که سم، گربه غرق ناپذیر، سوار بر آن شد قزاق بود. این کشتی هم در اثر برخورد یک اژدر غرق شد.
کشتی بعدی که سم، گربه غرق ناپذیر، سوار بر آن شد قزاق بود. این کشتی هم در اثر برخورد یک اژدر غرق شد.

در ۲۷ اکتبر ۱۹۴۱، یک روز بعد از این حادثه، قزاق در غرب جبل طارق (Gibraltar) غرق شد و اسکار در حالی که خودش را به یک تکه تخته چسبانده بود پیدا شد. او این بار هم جان سالم به در برد و سپس به مقر ساحلی در جبل طارق انتقال داده شد. وقتی افسران انگلیسی قضیه او را فهمیدند، اسمش را به “سم غرق ناپذیر” تغییر دادند؛ اسمی‌مناسب برای گربه ای که از حادثه غرق شدن دو کشتی جنگی نجات پیدا کرده بود. اما ماجراجویی او هنوز ادامه داشت…

و … غرق شدن آرک رویال

کشتی آرک رویال در حال غرق شدن.
کشتی آرک رویال در حال غرق شدن.

بعد از آن اتفاقات، خدمه کشتی آرک رویال سم را با خودشان همراه کردند؛ از قضا این کشتی در غرق شدن بیسمارک هم نقش داشت. خطر چند باری از بیخ گوش آرک رویال گذشته بود و به همین دلیل به “کشتی خوش شانس” معروف بود. آلمانی‌ها به اشتباه چند بار آن را غرق شده گزارش داده بودند. اما این شانس هم خیلی دوام نیاورد و وقتی آرک رویال در ۱۴ نوامبر ۱۹۴۱ از مالت باز می‌گشت در اثر برخورد یک اژدر از یک قایق زیر آبی، غرق شد.
این بار، یک قایق موتوری سم را در حالی که روی یک تخته شناور بود پیدا و او را “عصبانی اما کاملا سالم” توصیف کرد. اما تا همین جا برای سم کافی بود. او برای همیشه به خشکی منتقل شد و مدتی را به دنبال کردن موش‌های ساختمان فرمانداری جبل طارق گذراند. عاقبت، او را به بریتانیا فرستادند. سم تا آخر عمرش آن جا در خانه دریانوردان در بلفاست (Belfast) ماند.

میراث گربه غرق ناپذیر

برای بعضی از مردم صحت و درستی قصه سم جای سوال دارد و آن را یک افسانه دریایی می‌دانند. به خصوص نجات یافتن از غرق شدن بیسمارک که خیلی غیرممکن به نظر می‌رسد چون حتی نجات خدمه کشتی در شرایط بسیار سختی انجام شد. اما حتی با این وجود می‌توان یک سرباز انگلیسی را تصور کرد که سر فرصت مشغول نجات دادن یک گربه است.

سم، گربه غرق ناپذیر، در کنار یک ملوان.
سم، گربه غرق ناپذیر، در کنار یک ملوان.

ما نمی‌دانیم این داستان تا چه حد واقعی است، اما ترجیح می‌دهیم آن را همان طور که هست بپذیریم. چه داستان باشد چه افسانه، گربه معروف،سم غرق ناپذیر، از زیر آب رفتن سه کشتی در جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد و تا سال ۱۹۵۵ به خوبی و خوشی زندگی کرد. پرتره ای از سم اثر جورجینا شاو-بیکر (Georgina Shaw-Baker ) در موزه ملی دریایی گرینویچ نگه داری می‌شود.

پرتره سم غرق ناپذیر که در موزه نگه داری می‌شود.
پرتره سم غرق ناپذیر که در موزه نگه داری می‌شود.

و اما میراثی که سم برای ما به یادگار گذاشت: سم به ما نشان داد حتی در بدترین شرایط و زمانی که همه چیز در اطرافتان در حال فرو ریختن است، می‌توان به یک تکه چوب چنگ زد، نجات یافت و به کشتی دیگری منتقل شد تا شروعی دوباره داشت. شاید هم فقط نشان داد که گربه‌ها واقعا ۹ جان دارند!

چه داستان سم واقعی باشد چه افسانه ای، نباید از درسی که به ما می‌دهد غافل شویم.
چه داستان سم واقعی باشد چه افسانه ای، نباید از درسی که به ما می‌دهد غافل شویم.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه