پای میوه ای مخصوص پذیرایی بپزید و مهمان ها را شگفت زده کنید!

2 5,193

اگر دوست دارید مهمانهایتان را شگفت زده کنید این دسر ویژه را به شما پیشنهاد می دهیم با آموزش مرحله به مرحله پای میوه ای با بدندید همراه باشید.

چقدر درباره تاریخچه پای می‌دانید؟ نگاهی به تصویر اول گالری زیر بیاندازید؛ این پای درکریسمس ۱۸۵۷ برای خانواده سلطنتی انگلیس در قلعه ویندسور سرو شده است. در گذشته پای این شکلی بوده است، یک ظرف خمیری که داخلش را با گوشت‌های گران قیمت مثل گوشت طاووس پر می‌کردند. چیزی که امروزه به نام پای می‌شناسیم و میخوریم خیلی با این تصاویر فرق دارد. اما شما هم می‌توانید یک پای میوه ای سلطنتی درست کنید. امروز می‌خواهیم طرز تهیه این نوع پای را به شما یاد بدهیم. یک پای میوه ای مخصوص که یک در خمیری دارد و میتواند سفره شما را متفاوت تر از همیشه کند.

محتویات داخل این پای میوه ای تفاوت چندانی با بقیه پای‌ها ندارد (البته خیلی شیک تزیین میشود) و خودتان می‌توانید آن را تغییر بدهید اما خمیر روی پای همه چیز را عوض میکند. از همین ابتدا بگوییم که ساخت خمیر رویی پای میوه ای اصلاً کار ساده ای نیست و زمان زیادی میبرد. برای تهیه خمیر رویی می‌توانید از قالب‌های مخصوص استفاده کنید یا یکی از وسایل خانه تان را به عنوان قالب استفاده کنید. مثلاً ما از در یک ظرف پیرکس استفاد کرده ایم.

اگر می‌خواهید این پای میوه ای را درست کنید، بهتر است با خمیرسازی آشنا باشید. در واقع بیشتر وقت تان را قرار است صرف درست کردن خمیر کنید. اگر برای پخت یک شیرینی پردردسر اما متفاوت و البته خوشمزه آماده هستید، دست بکار شوید.

گام اول : مواد لازم

قبل از اینکه سراغ لیست مواد اولیه برویم باید نکته ای را یادآور بشویم. این لیست و طرز تهیه پای میوه ای را می‌توانید خیلی ساده تر کنید. می‌توانید از درست کردن در خمیری پای صرف نظر کنید و با خمیری که درست می‌کنید یک پای معمولی بپزید. انتخاب با خودتان است و در هر حالت می‌توانید از این دستور تهیه استفاده کنید.

ابزار مورد نیاز

 • وردنه
 • کاتر پیتزا
 • چاقو
 • قلم مو برای زدن تخم مرغ
 • قالب‌های شیرینی پزی (اختیاری)

مواد لازم برای خمیر رویی پای

 • ۴۵۳ گرم آرد ساده (کمی‌آرد اضافی هم داشته باشید)
 • ۹۰ گرم آرد نان
 • یک قاشق غذاخوری نمک
 • ۷۰ گرم کره سرد (برش خورده)
 • ۱۵۵ گرم روغن حیوانی (برش خورده)
 • یک عدد تخم مرع زده شده (برای روی خمیر)

مواد لازم برای لایه پودینگ و موز

می‌توانید از پودینگ آماده برای درست کردن این لایه استفاده کنید.

 • چهار تا شش عدد موز
 • نصف فنجان شکر
 • یک سوم فنجان نشاسته ذرت
 • نصف قاشق چایخوری نمک
 • سه فنجان شیر
 • سه قاشق غذاخوری مارگارین یا کره
 • یک قاشق چایخوری وانیل

مواد لازم برای سس توت فرنگی

 • سه فنجان توت فرنگی خرد شده
 • نصف فنجان توت فرنگی له شده
 • یک چهارم فنجان آب (یا آب یک پرتقال)
 • یک چهارم فنجان شکر (میتوانید میزان شکر را کمتر کنید)
 • یک و نیم قاشق غذاخوری نشاسته ذرت
 • نصف قاشق غذاخوری آب لیمو
 • نوک انگشت نمک
 • یک قاشق غذاخوری پوست پرتقال رنده شده تازه

بجز این مواد به کمی‌خمیر پای یا پیراشکی معمولی هم نیاز دارید. از این خمیر برای پوشاندن کف ظرف پذیرایی استفاده خواهیم کرد. می‌توانید از خمیری که برای روی پای میوه ای درست کرده اید، برای داخلش هم استفاده کنید اما این خمیر کمی‌کلفت است. همچنین می‌توانید از دستورهای مختلف تهیه خمیر پای استفاده کنید و خمیر کف پای را جداگانه بپزید. اگر می‌خواهید از خمیر آماده استفاده کنید به کمی‌کره و شکر هم نیاز دارید.

گام دوم : خمیر روی پای را درست کنید

فر را روی چهارصد درجه فارنهایت یا ۲۰۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید و بگذارید گرم بشود.

آردها را در یک کاسه بزرگ با هم مخلوط کنید و کره خرد شده را به آن اضافه کنید. با دست تان آرد و کره را با هم مخلوط کنید.

آب را داخل یک شیرجوش بریزید و آن را بجوشانید.

سپس نمک و روغن ترد کننده خمیر (روغن حیوانی بدون بو) را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا آب بشوند.

این آر را داخل کاسه بریزید و با قاشق آن را با آرد و کره مخلوط کنید. آنقدر مواد را هم بزنید تا خوب بهم بچسبند.

روی سطح کارتان کمی‌آرد بپاشید و خمیر را روی آن به شکل یک توپ دربیاورید.

کمی‌صبر کنید تا حرارت خمیر کم بشود. البته خمیر نباید کاملاً سرد بشود و باید کمی‌از حرارتش را حفظ کند چون شکل دادن خمیر سرد بسیار سخت است.

گام سوم : خمیر روی پای را آماده کنید

در این مرحله سرعت عمل خیلی مهم است. پس خیلی سریع یک یا دو تخم مرغ را در کاسه بشکنید و سفیده اش را جدا کنید. سفیده را خوب بزنید. یک قلم موی تمیز کنار دست تان بگذارید تا با آن سفیده تخم مرغ را روی خمیر پای بمالید.

به محض اینکه خمیر آنقدر از حرارت افتاد که بتوانید به آن دست بزنید، کمی‌آن را ورز بدهید و سپس با یک وردنه آغشته به آرد آن را پهن کنید. این ورق خمیر باید کاملاً ضخیم باشد (بین ۹ تا ۱۲ میلیمتر). خمیر را با دست یا کاردک فلزی از روی سطح کارتان بلند کنید و آن را روی در شیشه ای ظرف سرو قرار بدهید. خیلی آرام با دست تان خمیر روی در شیشه ای را شکل بدهید.

بعد از اینکه خمیر را روی در شیشه ای را کاملاً شکل دادید، با چاقو یا کاتر پیتزا حاشیه اضافی دور خمیر را ببرید. حواستان به قسمت بالایی خمیر باشد چون اگر خیلی به در شیشه ای فشارش بدهید دیگر نمی‌توانید آن را از در جدا کنید. قبل از اینکه سراغ تزیین خمیر روی پای برویم باید خمیر را یکدست کنید. خیلی آرام قسمت‌هایی که فکر می‌کنید زیادی ضخیم هستند را با دست تان نازک کنید. اگر قسمت‌هایی از خمیر نپزد می‌توانید بعد از جدا کردن خمیر دوباره آن را داخل فر بگذارید تا بیشتر بپزد.

حالا می‌توانید خمیر را تزیین کنید. در این مرحله هنوز خمیر سرد نشده و کمی‌گرم است. هرچه ابزارهای برش بیشتری داشته باشید، نتیجه کارتان بهتر میشود اما بدون آنها هم کارتان راه می‌افتد.

چهار نوار خمیری هم اندازه ببرید و با قلم مو به آنها سفیده تخم مرغ بزنید. حالا خیلی آرام این چهار نوار را بهم ببافید. بعد از بافت نوارهای خمیر بهم، یک تکه خمیر به شکل برگ ببرید و آن را با وردنه نازک کنید. حالا این خمیر نازک را به صورت طولی از وسط تا کنید و سپس یک تای دیگر بصورت عرضی بزنید (به تصاویر دقت کنید). حالا خمیر نازک تان باید شبیه گل شده باشد. آنقدر از این گل‌ها بسازید تا بتوانید دور رشته خمیر بافته شده را با آن بپوشانید.

در شیشه ای که با خمیر پوشانده اید را بردارید و رشته بافته شده را دور دسته اش قرار بدهید. گل‌های خمیری را هم دورش بچینید.

بعد از آماده شدن خمیر رویی یک لایه سفیده تخم مرغ رویش بزنید و آن را داخل یخچال بگذارید تا شکل بگیرد. بعد از اینکه خمیر حسابی سرد و سفت شد، آن را داخل فر بگذارید تا کاملاٌ بپزد و رنگش طلایی بشود. می‌توانید روی خمیر را با فویل بپوشانید تا مطمئن شوید نمی‌سوزد. برای خمیری با این اندازه ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پخت کافی است. بهترین راه این است که مرتب خمیر را چک کنید تا مطمئن بشوید به اندازه می‌پزد. اگر بعد از این مدت داخل خمیر نپخته بود، خمیر را برعکس داخل یک ظرف دیگر بگذارید و باز هم آن را بپزید.

گام چهارم : خمیر زیری پای را آماده کنید

همانطور که قبلاً گفتیم برای لایه زیری پای می‌توانید از باقیمانده خمیری که در مراحل قبل ساختید یا خمیر آماده (یا ترکیب این دو) استفاده کنید.

ظرف سرو پای میوه ای را روی خمیر پهن شده قرار بدهید و دورش را ببرید. خمیری که می‌برید باید به اندازه ای باشد که کف ظرف را کاملاً بپوشاند. این تکه خمیر را کف ظرف قرار بدهید و با دست تان آن را کاملاً صاف کنید. با پشت یک چنگال لبه‌های خمیر را دو تا چهار سانتیمتری (بسته به عمق ظرف) بالا بیاورید. چندبار هم با پشت چنگال به کف خمیر ضربه بزنید تا مطمئن بشوید خوب به ظرف چسبیده است. حالا خمیر را مطابق دستور پخت بپزید.

اگر می‌خواهید طعم پای میوه ای مخصوص تان متفاوت تر بشود، می‌توانید از دو لایه خمیر برای کف آن استفاده کنید. لایه خمیر دوم را که باید از نوع پودری باشد با کره آب شده شکر مخلوط کنید و روی خمیر پخته شده کف ظرف قرار بدهید.

می‌توانید این لایه دوم را حذف کنید یا بجای پودر خمیر از پودر دانه‌های خوراکی یا هر پودر دیگری که دوست دارید، استفاده کنید.

گام پنجم : لایه پودینگ و موز

ابتدا باید پودینگ موز را آماده کنید. شکر، نشاسته ذرت و نمک را در یک ظرف با هم مخلوط کنید. به تدریج شیر را هم اضافه کنید و همینطور هم بزنید. حواستان باشد مواد بهم نچسبند و گوله نشوند. مخلوط را روی حرارت متوسط بگذارید و مرتب هم بزنید تا جوش بیاید. حرارت را کم کنید و سه تا چهار دقیقه دیگر صبر کنید تا مخلوط کمی‌غلیظ تر بشود (هر یک دقیقه هم مخلوط را هم بزنید). پودینگ را از روی شعله بردارید و وانیل و مارگارین را به آن اضافه کنید. صبر کنید تا پودینگ صبر بشود و سپس کمی‌آن را در یخچال بگذارید تا خودش را بگیرد.

موز‌ها را برش بزنید و روی لایه دوم خمیر بچینید. روی موزها یک لایه پودینگ قرار بدهید و روی پودینگ هم یک لایه نازک از خمیر دوم کف پای اضافه کنید. برای اینکه شکل پای میوه ای بهتر بشود، چند برش موز را هم به صورت ایستاده دور ظرف بچینید.

گام ششم : سس توت فرنگی

توت فرنگی له شده و سه چهارم فنجان آب را روی شعله بگذارید تا جوش بیاید. سپس شعله را کم کنید و بگذارید برای چند دقیقه قل بخورد. حالا آب توت فرنگی‌های له شده را بگیرید. این آب میوه را داخل یک فنجان بریزید و باقی فنجان را با آب پر کنید.

یک شیر جوش بردارید و شکر، نشاسته ذرت، نمک و آب لیمو را داخل آن مخلوط کنید. محلول آب توت فرنگی را هم به آن اضافه کنید و روی شعله بگذارید تا جوش بیاید. مرتب محلول را هم بزنید تا غلیظ بشود (بین سه تا هشت دقیقه طول میکشد). حالا می‌توانید محلول را از روی شعله بردارید و روی توت فرنگی‌های خرد شده بریزید. در نهایت هم پوست پرتقال رنده شده را به آن اضافه کنید.

اگر سسی که درست کرده ای خیلی رقیق است می‌توانید میزان توت فرنگی خرد شده را بیشتر کنید.

صبر کنید تا این مخلوط کاملاً سرد بشود و سپس آن را روی پای میوه ای بریزید. روی پای را با یک کاردک کاملاً صاف کنید.

گام هفتم : روی پای را تزیین کنید

برای تزیین پای میوه ای مخصوص پذیرایی کمی‌از پودر خمیری که آماده کرده اید را وسط ظرف بپاشید و سپس با برش‌های توت فرنگی یک گل رز روی آن بسازید. ساخت گل رز روی سس توت فرنگی بسیار ساده است و فقط به کمی‌تمرین نیاز دارد.

چند توت فرنگی در اندازه‌های مختلف بردارید و آنها را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف برش بزنید. از تیزترین کاردی که دارید استفاده کنید. کارتان را از وسط گل شروع کنید و نیمه پایینی یک توت فرنگی را وسط پای فرو کنید. حالا برش‌های توت فرنگی را بردارید و بصورت لایه ای دور این نصفه توت فرنگی بچینید. قبل از اضافه کردن هر لایه، لایه قبلی را کامل کنید. دقت کنید که این لایه‌ها نباید با هم همپوشانی داشته باشند. اینکار را ادامه بدهید تا از شکل گل و تعداد لایه‌هایش راضی بشوید. اگر چیزی از سس توت فرنگی تان باقیمانده می‌توانید آن را روی گل بریزید تا برق بزند.

پای میوه ای مخصوص آماده است

پای میوه ای مخصوص پذیرایی آماده است
پای میوه ای مخصوص پذیرایی آماده است

حالا فقط کافی است خمیری که برای روی پای پخته اید را روی ظرف بگذارید و پای میوه ای را سرو کنید. حتماً پای را قبل از سرو داخل یخچال بگذارید تا لایه‌های پودینگ و توت فرنگی خیلی با هم مخلوط نشوند. این دسر مخصوص را برای خانواده و دوستان تان سرو کنید و از طعم و ظاهر فوق العاده اش لذت ببرید.

امیدوارم از درست کردن این پای خوشمزه لذت برده باشید نوش جان

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

۲ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه