چشم غالب خود را با این روش ساده پیدا کنید

1 6,053

خیلی از مردم این نکته را نمی‌دانند، اما همان طور که یک دست شما از دیگری توانا تر است و به اصطلاح دست غالب شماست، یکی از چشم‌هایتان هم چشم غالب می‌باشد. شاید بپرسید یعنی چی؟ خب اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم یعنی یکی از چشم‌هایتان بر دیگری غلبه دارد و مغزتان ترجیح می‌دهد اول ورودی‌های آن را دریافت کند. اگر چشم غالب خود را نمی‌شناسید نگران نباشید! پیدا کردن آن بسیار ساده است در ادامه با بدندید همراه باشید..

چطور بفهمیم کدام چشم غالب است؟

در حدود دو سوم از مردم، چشم راست غالب است و در حدود یک سوم هم چشم چپ. اقلیت کوچکی هم در این میان هستند که چشم غالب ندارند. چشم غالب با توجه به فاصله تا شی مورد نظر می‌تواند تغییر کند و ممکن است غلبه چشم در بعضی‌ها ضعیف و در برخی قوی باشد، اما به طور کلی و در موارد عملی هر کس فقط یک چشم غالب دارد که با این روش می‌توانید آن را پیدا کنید ( البته راه‌های مختلفی وجود دارد اما این ساده ترین راه است).

55076111

 • دست‌هایتان را کنار هم قرار دهید و در وسط آن‌ها یک سوراخ به شکل مثلث بسازید. البته این سوراخ می‌تواند گرد یا به هر شکل دیگری هم باشد، خیلی فرقی نمی‌کند.
 •  از این سوراخ به چیزی که حداقل ۳ متر با شما فاصله دارد نگاه کنید. باز هم مهم نیست که چه شی ای باشد، یکی از وسایل منزلتان یا هر چیز دیگری.
 • چشم چپتان را ببندید و با چشم راستتان از سوراخ نگاه کنید. حالا با چشم چپتان نگاه کنید و چشم راست را ببندید.
 •  بلافاصله متوجه تغییر ایجاده شده می‌شوید. وقتی یکی از چشم‌هایتان باز است، شی مورد نظر از بین دستانتان دیده می‌شود، اما وقتی چشم دیگر را باز می‌کنید دیگر اثری از شی نیست! آن چشمی‌که وقتی باز است می‌توانید شی را بین دستانتان ببینید، چشم غالب شماست. اگر این آزمایش را با شی‌های گوناگون در فاصله‌های مختلف هم امتحان کنید، نتیجه باید یکسان باشد.

به همین سادگی؟ بله، به همین سادگی!

روش بالا آزمایش مایلز (Miles) نام دارد. روش‌های دیگری هم برای تشخیص چشم غالب وجود دارند، اما به نظر می‌رسد که زیادی قضیه را پیچیده کرده اند. مثلا روش دلمن (Dolman) همین کار را می‌کند، اما باید از یک کارت سوراخ دار استفاده کنید. در مدل پورتا (Porta) هم باید بازویتان را دراز کنید و یک شی دور را در نظر بگیرید. شست در راستای شی قرار می‌گیرد و مثل روش مایلز باید به نوبت چشم‌ها را ببندید و باز کنید تا چشم غالب را پیدا کنید.

P1

چرا پیدا کردن چشم غالب اهمیت دارد؟

می‌دانیم که چه سوالی ذهنتان را مشغول کرده: من تمام عمر بدون این که بدانم چپ چشم هستم یا راست چشم زندگی کرده ام، اصلا دانستن این موضوع به چه دردی می‌خورد؟ خب، به احتمال زیاد این قضیه به درد شما نمی‌خورد، اما اهمیت دارد.
در دید طبیعی، اثری به نام اثر اختلاف دید وجود دارد. ما دو چشم داریم، بنا براین جا به جایی و تفاوتی درمکان ظاهری یک شی که با دو خط دید از دو چشمان ما مشاهده می‌شود به وجود می‌آید.

وقتی این اتفاق می‌افتد، مغزتان به چشم غالب اولویت می‌دهد. این مساله در تمرینات تیر اندازی با کمان، دارت و تیر اندازی با اسلحه اهمیت ویژه ای دارد. بله، اگر فکر می‌کردید که هنگام تیر اندازی با کمان باید از دست غالبتان استفاده کنید، اشتباه می‌کردید! بلکه باید از چشم غالبتان استفاده کنید. یعنی مثلا اگر راست دست هستید و چشم چپتان غالب است، باید با دست چپتان تیر اندازی کنید.

06-06-2012-05-52-58-PM
دانستن این که کدام چشم غالب است در پیش بینی رضایت بیمار از نتایج تعدادی از عمل‌های جراحی چشم مثل جراحی آب مروارید، جراحی انکساری، لیزر چشم و حتی تجویز لنز تماسی، عامل مهمی‌به شمار می‌رود.
زمانی فرضیه ای وجود داشت که بیان می‌کرد داشتن “غلبه ضربدری” ( یعنی چپ دست و راست چشم یا برعکس) برای ورزش‌هایی مثل بیس بال و بسکتبال یک امتیاز به شمار می‌رود. اما بعد‌ها چندین تحقیق این فرضیه را رد کردند.

جالب است بدانید که می‌توانید چشم غالب خود را تغییر دهید؛ یعنی چشمی‌که الان غالب نیست را با تمرین به چشم غالب تبدیل کنید. ساده ترین روش برای انجام این کار این است که روی چشم غالبتان چشمبند بزنید. لازم نیست که چشمتان را کاملا بپوشانید، فقط این کار را می‌کنید که چشم دیگر را مجبور کنید در جایگاه چشم غالب قرار گیرد.

منبع : ساختنی ها

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

 1. 1
  0

  این امکان داره که هیچ کدوم غالب نباشه.
  در اولین روش شی رو وقتی چشم با چشم راست یا چپ میبینم در کنار قرار دارند و وقتی با دو چشم میبینم در وسط قرار داره
  تو چندین سایت دیدم و این کار رو صحیح انجام دادم یعنی دست هارو با فاصله از صورت گرفتم

قرار دادن یک دیدگاه