ده صدای عجیبی که هرگز معلوم نشد از کجا آمدند!

0 6,845

شما هر روز هزاران و شاید میلیون‌ها صدا می‌شنوید. مغز انسان با توانایی خارق العاده خود در فیلتر کردن صدا‌ها و توجه به یک صدا در بین چندین صدای مختلف ، باعث می‌شود که شما متوجه شنیدن خیلی از صدا‌ها نشوید. ولی اگر خوب گوش‌هایتان را تیز کنید ، ممکن است صدا‌های عجیب زیادی در اطرافتان بشنوید که قبلا به آن‌ها توجه نمی‌کردید. این مطلب در مورد ده صدای عجیب است که هنوز معلوم نیست از کجا آمده اند. فقط می‌دانیم مردم زیادی آن‌ها را شنیده اند یا از وجودشان با خبر هستنددر ادامه با بدندید همراه باشید..

1پیام فرازمینی!

وقتی جری امن این دنباله کد را دید دور آن خط کشید و نوشت "wow!" و سیگنال نام خود را از اینجا بدست آورد.
وقتی جری امن این دنباله کد را دید دور آن خط کشید و نوشت “wow!” و سیگنال نام خود را از اینجا بدست آورد.

در سال ۱۹۷۷، تنها چند ماه قبل از اینکه فیلم “برخورد نزدیک از نوع سوم” استیون اسپیلبرگ اکران شود، دانشمندان چیزی را کشف کردند که حداقل در ابتدا از نظر آن‌ها پیامی‌رادیویی از ماورای زمین بود.

در رصدخانه رادیو تلسکوپ بیگ ار (Big Ear) دانشگاه اوهایو که حالا دیگر از آن استفاده نمی‌شود و در آن زمان به دنبال چنین سیگنال‌هایی می‌گشت، داوطلبی به نام جری امن متوجه سیگنالی شد که به شدت قدرتمند بود (۳۰ برابر بلند تر از دیگر صداهایی که از عمق فضا گرفته می‌شد) و فرکانس آن نزدیک ۱۴۲۰ مگاهرتز بود، فرکانس هیدروژن. (این با U در نسخه چاپ شده فرکانس‌های الکترومغناطیس تلسکوپ نمایش داده شده است.) او این نسخه‌های چاپی را هر روز مطالعه می‌کرد. این سیگنال تنها ۷۲ ثانیه طول کشید و بیش از ۱۰۰ تحقیق متعاقب آن در آن منطقه، موفق به کشف چیزی غیر عادی نشدند. آیا سیگنال wow از سوی یک تمدن فرازمینی با یک فرستنده فوق العاده قوی فرستاده شده بود؟ یا تنها یک بی ترتیبی طبیعی بود؟ بعد از دهه‌ها هنوز این موضوع مشخص نیست.

2اعماق دریا

در سال 1996، آزمایشگاه هدفون‌های قابل حملی برای تقویت تجهیزات شنود مستقر در اقیانوس تولید کرد. این وسایل برای مکان یابی مرجع صداهای زیر دریا استفاده می‌شوند.
در سال ۱۹۹۶، آزمایشگاه هدفون‌های قابل حملی برای تقویت تجهیزات شنود مستقر در اقیانوس تولید کرد. این وسایل برای مکان یابی مرجع صداهای زیر دریا استفاده می‌شوند.

اقیانوس‌ها پر از صدا‌های عجیب و غریب است که توسط منابع مختلفی به وجود آمده اند، از لرزش‌های آتش فشانی گرفته تا کشتی‌ها و پستانداران آبزی مانند وال‌های کوهان دار. دانشمندانی از نهاد ملی جو و اقیانوس برای سال‌ها در حال بررسی این صدا‌ها بودند و برای این کار از شبکه شنود زیر آبی کمک می‌گرفتند. در این شبکه از هدفون‌هایی استفاده می‌شد که با گرفتن صدا از هر جهتی سیگنال‌های ولتاژی در یک محدوده فرکانس تولید می‌کرد.

یک صدای مرموز که توضیحی درباره آن وجود ندارد Upsweep است. مجموعه ای از صداها که به صورت کمتر به بیشتر مرتب شده اند و هر کدام ثانیه‌های طولانی ادامه دارند و در سال ۱۹۹۱ توسط دانشمندان کشف شده اند. به نظر می‌آید Upsweep فصلی و زمان اوج آن در بهار و پاییز است، در حالی که دلیل این موضوع مشخص نیست. سطح صدا آن قدر بالا است که می‌تواند از سراسر اقیانوس آرام ضبط شود.

3ترومپت اشباح

در سال 2013، صدایی شبیه به نوای ترومپت ضبط کرد که او و چند نفر دیگر از ساکنین تراس در بریتیش کلمبیا شنیده بودند. بعضی‌ها تصور می‌کنند ممکن است این صدا نتیجه یک شوخی باشد در حالی که بعضی دیگر آن را حاصل موج‌های الکترومغناطیس می‌دانند.
در سال ۲۰۱۳، صدایی شبیه به نوای ترومپت ضبط کرد که او و چند نفر دیگر از ساکنین تراس در بریتیش کلمبیا شنیده بودند. بعضی‌ها تصور می‌کنند ممکن است این صدا نتیجه یک شوخی باشد در حالی که بعضی دیگر آن را حاصل موج‌های الکترومغناطیس می‌دانند.

در تابستان ۲۰۱۳، زنی در بریتیش کلمبیا شروع به شنیدن صدایی بلند و شبیه به نوای ترومپت کرد و یک روز صبح آن را با دوربین فیلم برداری خود ضبط کرد و در یوتیوب به اشتراک گذاشت. در حالی که بعضی‌ها از صحت این ماجرا مطمئن نبودند، گزارش‌هایی از صداهایی مشابه در مناطقی از تگزاس گرفته تا نروژ داده شد.

چند تنوع وجود داشت: گاهی صدا بیشتر شبیه ناله یک حیوان بود در حالی که دیگر ادعا‌ها حاکی از شباهت آن به صدایی بلند با دامنه ای کوتاه، ناله یا ضربه بود. هنوز کسی نمی‌داند این صدا چه بود، اما استاد فیزیک دانشگاه ساسکاتاچوان، ژان پیر سنت موریس (Jean Pierre St. Maurice)، این نظریه را دارد که صدا‌ها ممکن است حاصل موج‌هایی الکترومغناطیسی از سوی اورورا (aurora) باشند. اورورا نوری طبیعی است که بیشتر در آسمان قطب شمال یا جنوب دیده می‌شود.

4شکارچی لینکلن شایر

این رادیوی موج کوتاه به جاسوس شوروی رادولف آبل (Rudolf Abel) تعلق داست. او از این رادیو برای دریافت صدا‌های یک طرفه رمزی انتقالی از مسکو استفاده می‌کرد. کارشناسان باور دارند که "شکارچی لینکلن شایر" سیگنال مشابهی با جاسوس‌های انگلیس داشته است.
این رادیوی موج کوتاه به جاسوس شوروی رادولف آبل (Rudolf Abel) تعلق داست. او از این رادیو برای دریافت صدا‌های یک طرفه رمزی انتقالی از مسکو استفاده می‌کرد. کارشناسان باور دارند که “شکارچی لینکلن شایر” سیگنال مشابهی با جاسوس‌های انگلیس داشته است.

در طول جنگ سرد از ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰، مشتاقان رادیوی موج کوتاه در سراسر جهان متوجه پخش صداهای عجیبی شدند که معمولا با یک موسیقی یا چند صدای بوق شروع می‌شد و با چیز‌های عجیب تری ادامه پیدا می‌کرد، مثلا صدای زنی که به زبان آلمانی می‌شمرد یا صدای کودکی که حروفی از الفبای انگلیسی را می‌خواند. شنوندگان به این صدا‌ها نام‌های جالبی داده بودند، مانند نانسی آدام سوزان، قطعه حماسی سوئدی یا ایستگاه ناقوس. آن‌ها تصور می‌کردند این صدا‌ها سیگنال‌هایی برای پیام‌های رمزی جاسوسان است.

یکی از عجیب ترین صدا‌ها “شکارچی لینکلن شایر” (The Lincolnshire Poacher) بود، که از تکه‌های یک آهنگ سنتی انگلیسی به این نام در آن استفاده می‌شد. بعد از ۱۰ دقیقه موسیقی، یک صدای زنانه با لهجه انگلیسی چیزی را می‌خواند که به نظر یک پیام رمز گذاری شده بود. بر اساس آن چه مورخ رمز هلندی، درک ریمننتس (Dirk Rijmenants) می‌گوید، شکارچی لینکلن شایر در سال‌های ۱۹۷۰ پدیدار گشت و تا سال ۲۰۰۸ که به طور مرموزی قطع شد، هر روز پخش می‌شد. باور عمومی‌این است که این صدا‌ها مخابراتی بین جاسوس‌ها و ماموران انگلیسی بوده است اما هیچ تایید رسمی‌برای این ادعا وجود ندارد، پس این صدا هم همچنان ناشناخته می‌ماند.

5جاسوس‌های روس؟

در طول جشن‌های ظهور ارتودوکس روسیه در مسکو، مردم جمع می‌شوند تا خود را در یک سوراخ یخی نزدیک برج تلویزیونی استانکینو غسل دهند. برج رادیویی مشابهی در شمال مسکو بوق‌های عجیبی در طول سال‌های 1980 و 1990 مخابره کرد.
برج رادیویی مشابه برج تصویر در شمال مسکو بوق‌های عجیبی در طول سال‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ مخابره کرد.

اگر فکر کردید شکارچی لینکلن شایر عجیب بود، داستان UVB-76  عجیب تر هم هست. بر اساس گفته‌های خبرنگاری به نام پیتر ساودنیک (Peter Savodnik)، با شروع در سال‌های ۱۹۸۰، برج رادیویی مرموزی در شمال روسیه توالی عجیبی از بوق‌ها مخابره می‌کرد و سپس در سال ۱۹۹۲ این بوق‌ها تبدیل به صدا‌هایی شد که هر کدام حدود ۱ ثانیه طول می‌کشید و بین ۲۱ تا ۳۴ بار در دقیقه اتفاق می‌افتاد. هر چند هفته یک بار این روال به صورت کوتاه با صدای مردی که دنباله‌های کوتاهی از اعداد و کلمات را می‌خواند قطع می‌شد. کلمات معمولا نام‌های روسی مانند آنا و نیکولای بودند. تون‌ها، دامنه و قله هر صدا جابجا می‌شد و فواصل بین آن‌ها نیز تغییر می‌کرد. اما هر ساعت، راس ساعت، دو بار این صدا می‌آمد.

عجیب تر این که بعد از سال‌ها پخش روزانه، ایستگاه رادیویی در ماه جون سال ۲۰۱۰ ارسال سیگنال‌ها را متوقف کرد و سپس در آگوست آن سال دوباره سیگنال‌ها شروع شد. در نزدیکی‌های پایان ماه، ناگهان UVB-76 دستخوش یک دگرگونی عجیب شد و صدا‌هایی متوالی و به هم ریخته وارد سیگنال‌ها شد. انقطاع‌هایی با موسیقی قوی دریاچه (Swan Lake) چایکوفسکی و خواندن گاه به گاه پیام‌های موموزی مانند “۰۴ ۹۷۹ D-R-E-N-D-O-U-T” که با سری‌های طولانی اعداد دنبال می‌شد. این بار هم حدس افراد این بود که برج پیام‌هایی برای ماموران مخفی می‌فرستاده است.

6روح خواننده

پل مک کارتنی در یک استودیوی ضبط در سال 1973. قبل تر در اواخر دهه 60، هوادارن تصور می‌کردند او مرده و جای او مخفیانه با کسی مشابه عوض شده است. آن‌ها برای اثبات این حرف به آهنگ‌های بیتلز به صورت وارونه گوش می‌دادند.
پل مک کارتنی در یک استودیوی ضبط در سال ۱۹۷۳٫ قبل تر در اواخر دهه ۶۰، هوادارن تصور می‌کردند او مرده و جای او مخفیانه با کسی مشابه عوض شده است. آن‌ها برای اثبات این حرف به آهنگ‌های بیتلز به صورت وارونه گوش می‌دادند.

برای دهه‌ها، کسانی که به نیرو‌های غیر طبیعی ایمان داشتند، صدا‌های سرگردانی را در آهنگ‌های ضبط شده روی نوار تشخیص می‌دادند و بعضی‌ها تصور می‌کردند این صدا‌ها متعلق به مرده‌ها یا موجودات فرازمینی است. پدیده برداشت صدای بالاالکترونیکی یا EVP مستلزم این است که فرد به صدای ضبط شده با هدفون گوش بدهد و تلاش زیادی برای تشخیص صدا‌های پس زمینه بکند. گاهی هم لازم است نوار به صورت برعکس پخش شود تا پیام مخفی مشخص شود. روش مشابهی توسط افرادی که در اواخر دهه ۶۰ درباره گروه بیتلز نظریه می‌ساختند استفاده می‌شد. وقتی آن‌ها آهنگ مزرعه‌های توت فرنگی برای همیشه (Strawberry Fields Forever) را به صورت برعکس پخش می‌کردند تا صدایی پیدا کنند که برای مثال بگوید: ” من پل را دفن کردم”.

البته همه فکر نمی‌کنند که EVP غیر طبیعی است. برای مثال لغتنامه شک گرا‌ها (The Skeptic’s Dictionary) اثراتی مانند تداخل یک عملگر CB یا اختلالات الکترونیکی مختلف و طبیعی را یک توضیح محتمل می‌داند.

7مرد ماسک دار

در سال 1989، یک هکر ناشناس در فرستنده‌های دو ایستگاه تلویزیونی شیکاگو اختلال ایجاد کرد و حرف‌های نا مفهوم و مرموزی پخش کرد.
در سال ۱۹۸۹، یک هکر ناشناس در فرستنده‌های دو ایستگاه تلویزیونی شیکاگو اختلال ایجاد کرد و حرف‌های نا مفهوم و مرموزی پخش کرد.

این مورد به این دلیل ناشناخته است که معلوم نیست چه کسی و چطور این کار را انجام داد. در ۲۲ نوامبر ۱۹۸۹، یک هکر موفق شد تا فرکانس‌های دو ایستگاه تلویزیونی شیکاگو را در دست بگیرد. اولین بار، در طی پخش اخبار CBS، تکنسین‌ها برنامه را برای ۳۰ ثانیه قطع کردند. اما حمله دوم به یک شبکه تلویزیونی عمومی‌بیشتر از ۱ دقیقه طول کشید. سریال PBS قطع شد و یک مرد در ماسک ظاهر شد. این فرد پیام صوتی نا مفهمومی‌با جملاتی مانند ” عشق تو در حال زوال است” و قطعه ای از آهنگ یک کارتون را پخش کرد. یک بازرس کمیته فدرال مخابرات اعلام کرد که هر کس این کار را کرده از ابزاری ساده استفاده کرده است اما دانش کافی درباره تکنولوژی پخش را داشته است.

8دریاچه نا آرام

دریاچه سنکا آرام به نظر می‌رسد، اما این جا محل شنیده شدن چند صدای غیر قابل توضیح است.
دریاچه سنکا آرام به نظر می‌رسد، اما این جا محل شنیده شدن چند صدای غیر قابل توضیح است.

در سال ۱۸۵۰، جیمز فنیمور کوپر (James Fenimore Cooper) داستانی کوتاه به نام دریاچه گان (The Lake Gun) نوشت که جریان شنیده شدن صدایی بلند، غیر قابل توضیح و انفجار مانند در جنگل‌های اطراف دریاچه سنکا در نیویورک را بازگو می‌کرد. کوپر صدا را به این صورت توصیف کرد:

صدایی که مانند انفجار قسمتی بزرگ از یک توپخانه است و توسط هیچ کدام از قوانین طبیعت قابل توضیح نیست. صدا عمیق، توخالی، دور و با ابهت است.

از زمان کوپر، مردم در مناطق مختلف ایالات متحده صدا‌های انفجار مشابهی را شنیده اند، اگرچه وقتی آن‌ها بر شوک خود غالب می‌شوند، می‌فهمند که چیزی منفجر نشده یا هیچ هواپیمای مافوق صوتی در اطراف پرواز نمی‌کرده است. برای مثال در سال ۲۰۱۲، ساکنین آلاباما، جورجیا و ویسکانسین لرزشی را تجربه کردند که با صدا‌های بلند انفجار همراه بود. دانشمندان احتمال دادند که صدا‌ها به دلیل زمین لرزه‌های کم عمقی بوده که برای گزارش شدن خیلی کوچک بوده اند اما آن قدر بزرگ بوده اند که توسط مردم اطراف احساس شوند. احتمال دیگر انفجار‌های صوتی هواپیما‌هایی بوده است که با سرعتی مافوق صوت پرواز می‌کرده اند. هیچ کس از صحت این ادعا‌ها مطمئن نیست.

9صدا‌های عجیب از ساکنین زحل

فضاپیمای کسینی در سال 2009 از قطب‌های شمال و جنوب زحل سیگنال‌های جدا از هم شبحواری دریافت کرد.
فضاپیمای کسینی در سال ۲۰۰۹ از قطب‌های شمال و جنوب زحل سیگنال‌های جدا از هم شبحواری دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۹، فضاپیمای کسینی (Cassini) تشعشعات کیلومتری زحل را دریافت کرد، سیگنال‌های رادیویی طبیعی که از زحل ارسال می‌شود. چیزی که عجیب بود الگوی صدا‌ها بود که قابل توضیح نبود. در واقع دو سیگنال بود، یکی از قطب شمالی و دیگری از قطب جنوبی سیاره و در حالتی نا هماهنگ.

در حالی که این صدا‌ها معمولا برای گوش انسان قابل شنیدن نیست، دانشمندان آن‌ها را تغییر داده اند تا صدا‌هایی شبح وار ساخته شود. (صدا‌ها کمی‌شبیه به آژیر حمله هوایی است.) آن طور که دانشمند دانشگاه لووا دون گرنت (Don Gurnett)، کسی که سرپرست تیم تجهیزات کسینی بود، می‌گوید: “این اطلاعات نشان می‌دهد زحل چقدر عجیب است.”

10زمزمه‌های کلیسا

کلیسای سنت ژروم (St. Jerome Church) در تائوس پوئبلو، نیو مکزیکو. تائوس محل صداهایی عجیب است که به نام زمزمه تائوس شناخته می‌شود.
کلیسای سنت ژروم (St. Jerome Church) در تائوس پوئبلو، نیو مکزیکو. تائوس محل صدا‌های عجیب است که به نام زمزمه تائوس شناخته می‌شود.

تائوس در نیو مکزیکو تنها جایی نیست که زمزمه‌های عجیبی در آن شنیده می‌شود، اما احتمالا مشهور ترین نقطه در این رابطه است، به حدی که در کتاب راهنمای گردشگران نیز این موضوع نوشته شده است. شنیدن زمزمه تائوس توسط ۲ درصد افراد محلی گزارش و به عنوان صدایی شبیه به غرش کم صدای موتور یک تراکتور توصیف شده است.

کسانی که متوجه این صدا می‌شوند ممکن است آزرده شوند. بعضی‌ها آن را به صورت کمی‌احساس رنجش تجربه می‌کنند در حالی که بقیه اختلالات خواب، سرگیجه و  خونریزی بینی گزارش می‌کنند. نظریه پردازان توطئه ادعا می‌کنند که صدا حاصل سیستم‌های مخابرات نظامی‌مخفیانه برای ارتباط با زیردریایی‌ها یا برنامه آزمایش اسلحه‌های مخفی است.

با این حال، دانشمندان تصور می‌کنند که صدا حاصل موج‌های فرکانس کوتاهی است که از لرزه‌هایی در عمق زمین یا جو نشات می‌گیرند. نظریه سومی‌هم هست که می‌گوید بعضی مردم به شدت به فرکانس‌های الکترومغناطیس خاصی حساس هستند و این زمزمه توسط وسایلی همچون تلفن همراه ایجاد می‌شود. اما باز هم هیچ کس از این دلایل مطمئن نیست.

منبع: ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه