آموزش بامیه ترد و خوشمزه!!!

0 9,466

 تیم بدندید حلول ماه مبارک رمضان را به همه شما تبریک می گوید. به مناسبت آغاز این ماه مبارک با آموزش بامیه برای سفره های افطار همراه ما باشید:

مواد لازم برای شربت

شکر : 500 گرم
آب : 150 گرم
زعفران دم کرده : 1 قاشق چایخوری
گلاب : مقداری
آبلیمو : 2 قاشق چایخوری

شکر و آب را به جوش بیاورید.سپس آبلیمو را اضافه کنید.مهلت دهید 4 الی 5 دقیقه بجوشد. در نهایت شعله را خاموش کرده  سپس زعفران و گلاب را به آن اضافه کنید.
نکته*** : شربت حین مصرف باید ولرم باشد در صورت سرد بودن به خورد بامیه نمی رود و در صورت داغ بودن بامیه خمیر خواهد شد ،زمانی که بامیه را به شربت اضافه می کنید ابتدا روی شربت می ایستد و سپس غوطه می خورد.اگر بامیه پس از چند ساعت شربت خود را از دست داد، علت آن رقیق بودن شربت می باشد.

***

مواد لازم برای بامیه:

آرد 200 گرم
آب 300 گرم
شهد یا شربت : 1 قاشق چایخوری ( که می توان به جای آن از یک قاشق سر پر عسل استفاده کرد (
تخم مرغ 3 عدد (200 گرم)…اگر تخم مرغ کوچک است 4 تا بریزید
کره 20 گرم ( یا روغن جامد 1 ق س)

آب را جوش آورده با شعله ملایم و بلافاصله آرد را اضافه می کنیم و مرتب به هم می زنیم تا خمیر تقریباً سفتی به دست آید.
اگرآب تبخیر شود با مقدار آرد همخوانی ندارد و خمیرسفت خواهد شد. در این حالت قطره قطره به مواد آب اضافه کنید.
بعد روغن را اضافه کرده و مرتب به هم می زنیم ( در حدود 4- 5 دقیقه(، به طوری که خمیر به صورت یک تکه درآید. سپس بعد از کمی سرد شدن خمیر، تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه می کنیم و خوب خمیر را ورز می دهیم تا خمیر نرم و لطیف شود. برای این که بامیه رنگ زیباتری به خود بگیرد، بهتر است از شربت بامیه یک قاشق سوپخوری به خمیر بامیه اضافه کرده و با خمیر مخلوط کنیم. بعد خمیر را در قیف با ماسوره کنگره دار متوسط (ماسوره شکوفه) می ریزیم و سپس در روغن مایع سرخ می کنیم. برای سهولت کار بهتر است روغن را کمی داغ کرده، بامیه ها را به وسیله دست و یا با قیچی مخصوص آشپزخانه در روغن ریخته، بعد آن را روی حرارت مستقیم قرار دهیم تا بامیه ها سرخ شوند.

tarze-tahiyeh-bamiyeh-4

بامیه ها را در حین سرخ شدن مرتب به هم می زنیم تا به هم نچسبند و یک دست سرخ شوند.

zolbyaandbamie

در نهایت بامیه ها را از روغن درآورده چند دقیقه با سبد یا توری نگه دارید تا روغن اضافه بیرون برود.سپس در شربت غوطه ور کرده و نوش جان کنید.

 

 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه