چرا یک آهنگ در ذهنمان گیر میکند و مدام تکرار میشود؟

0 7,171

ممکن است هر آهنگی در ذهن شما به طور پیوسته تکرار شود. حالا محققان روانشناسی چند سرنخ از اینکه چرا بعضی آهنگ ها در ذهنمان تکرار می‌شود پیدا کرده اند. آهنگ‌هایی که به تعبیری زشت تبدیل به کرم گوش ما می‌شوند در ادامه با بدندید همراه باشید!

آن طور که آندرین مکنالی گگنون (Andreane McNally-Gagnon)، کسی که در دانشگاه مونترآل بر روی این پدیده کار می‌کند، می‌گوید معمولا این اتفاق زمانی می‌افتد که یک آهنگ را چندین بار می‌شنوید. کسانی که دچار این حالت می‌شوند حتما آهنگ را به تازگی نشنیده اند بلکه ممکن است آن را ماه‌ها و یا سال‌ها پیش شنیده باشند اما در یک مقطع زمانی این آهنگ چندین بار پخش شده است. این شاید توضیح دهد چرا آهنگی که موسیقیدانان کلاسیک تمرین می‌کنند در ذهن آن‌ها تکرار می‌شود اما برای بقیه ما درباره آهنگ‌های پاپی که بیشتر می‌شنویم این اتفاق می‌افتد.

وقتی یک آهنگ در ذهنمان تکرار می‌شود

اینکه در حال انجام چه کاری هستید هم احتمال دچار شدن به این حالت را افزایش می‌دهد. وقتی این اتفاق می‌افتد بیشتر آدم‌ها در حال انجام کار‌های روزمره یا کاری هستند که ذهن را مشغول نمی‌کند. مکنالی می‌گوید: “ممکن است افراد در حال انجام کار‌های خانه، حمام کردن یا انتظار اتوبوس باشند. ذهن آن‌ها درگیر چیزی نیست.”

مکنالی به عنوان یک روانشناس به دنبال پیدا کردن کاربرد این حالت است. او در کار خود به این نکته رسید که مردم بعد از اینکه دچار تکرار یک آهنگ در ذهنشان می‌شوند احساس مثبت بیشتری می‌کنند. او می‌گوید:

یکی از کاربرد‌های تکرار یک آهنگ در ذهن می‌تواند تنظیم احساسات باشد.

lady-listening-to-music

تحقیق درباره تکرار یک آهنگ در ذهن می‌تواند سرنخ‌هایی از دیگر ویژگی‌های حافظه به ما بدهد. مکنالی در مطالعه اش از افراد خواست تا آهنگی که در ذهنشان تکرار می‌شود را بخوانند. جالب است چیزی که افراد خواندند در کلید‌ها و گام‌ها شبیه به آهنگ اصلی بود. برای زمانی طولانی تصور می‌شد افراد تنها حافظه ای بدون جزئیات از آهنگ‌ها در ذهن خود دارند و وقتی قرار است آن را بخوانند ممکن است با گامی‌متفاوت از آهنگ اصلی آن را بازخوانی کنند. اما تحقیق مکنالی نشان داد که آهنگ‌ها مانند حافظه تصویری به طور کامل در ذهن ثبت می‌شوند به این معنا که مغز تمام جزئیات نت‌های آهنگ را نگهداری می‌کند.

1f52dc67e120abf527b27abb3d9ac18e

قدم بعدی در تحقیق او استفاده از تصویر برداری مغزی خواهد بود، مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) برای فهم اینکه چه قسمت‌هایی از مغز هنگام تکرار یک آهنگ در مغز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. اما برای انجام این کار او احتیاج به راهی مطمئن برای القای این حالت دارد تا کسانی که تحت تصویر برداری قرار می‌گیرند آهنگی در ذهنشان تکرار شود.

برای خیلی از مردم، پیدا کردن راهی برای تکرار تعمدانه یک آهنگ در ذهن عکس چیزی است که از دانشمندان انتظار دارند. متاسفانه هنوز تحقیقی نشان نداده که راه قابل اعتماد برای پیدا کردن این حالت چیست.

 

منبع: ساختنی ها

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه