سفر به جزیره غول ها!

0 3,823
 
افسانه های زیادی درباره ساخته شدن جزیره جاینت کازوی به دست غول ها بین مردم ایرلند وجود دارد در ادامه با بدندید همراه باشید تا درباره جزیره غول ها بیشتر بدانیم.
مکان های ناشناخته زیادی وجود دارد؛ جزیره جاینت کازوی هم یکی از این مکان های ناشناخته است؛ جزیره ای پر رمز و راز با ظاهری عجیب که کنار ساحل افسانه ای آنتریم در ایرلند قرار گرفته است؛ این مکان شگفت انگیز به خاطر آتشفشانی بودن کوهستانی که در نزدیکی اش قرار داشت سال های سال ناشناخته باقی مانده بود چرا که مردم محل تا مدت ها از رفتن به آنجا می ترسیدند.
امروزه تعداد زیادی بازدید کننده از سراسر دنیا به جزیره جاینت کازوی سر می زنند و کیلومترها راه را پای پیاده روی ستون های سنگی طی می کنند تا به ساحل زیبای جزیره برسند؛ گردشگران علاقه مند مدعی اند که این مکان دیدنی از نظر زیبایی هیچ چیز کمتر از کوه اورست یا جنگل رد وود کالیفرنیا ندارد. جزیره جاینت کازوی به معنی گذرگاه غول است و در سه کیلومتری دهکده با شمایلز و در مجموعه شهرهای آنتریم واقع در ایرلند شمالی قرار گرفته و از 40 هزار ستون سنگی تشکیل شده؛ ستون های سنگی ای که شکل عجیب و غریبی به این جزیره داده اند.
1435386934_9
با بررسی های به عمل آمده توسط زمین شناسان و محققان، مشخص شده است که علت اصلی پیدایش این ستون ها فوران بیش از حد آتشفشان در این منطقه بوده و به همین دلیل جنس این ستون ها هم از سنگ های آتشفشانی است. در سال 1986 این جزیره از طرف سازمان یونسکو به عنوان مکانی باستانی و تاریخی معرفی شد و سازمان محیط زیست ایرلند شمالی هم در سال 1987 این مکان را جزء میراث ملی ایرلند اعلام کرد. در سال 2005 در یک نظرسنجی رادیویی جزیره کازوی در انگلستان چهارمین مورد از عجایب هفتگانه اعلام شد. ستون های این جزیره شگفت انگیز از روی کوه شروع شده اند؛ یعنی دامنه کوه ها هم از این ستون ها تشکیل شده است و بعد از آن، این سنگ ها و ستون های چند ضلعی تا لبه دریا ادامه پیدا کرده و داخل آب ناپدید شده اند. بیشتر این ستون ها به شکل شش ضلعی هستند اما بین آنها ستون های چهار، پنج، هفت و هشت ضلعی هم دیده می شود. ارتفاع بلندترین ستون ها حدود 12 متر است و مسافتی که گدازه های آتشفشانی طی کرده اند و این ستون ها را ساخته اند هم به 28 متر می رسد. امروزه این مکان به عنوان یکی از بزرگ ترین محل های جذب گردشگر در ایرلند شمالی به شمار می رود.
.

 گذرگاه غول ها

افسانه غول ها
 

افسانه های زیادی در مورد اینکه چرا اسم این جزیره گذرگاه غول ها گذاشته شده بین مردم ایرلند شنیده می شود؛ بیشتر این افسانه ها درباره یکی از مبارزان مشهور این کشور به نام فیون مک کول است. آنها معتقدند که فیون برای اینکه بتواند به اسکاتلند برود و با بزرگ ترین دشمن خود که غولی بزرگ به نام بنان دونر بود بجنگد تصمیم گرفت پلی در این جزیره بسازد ولی به دلایلی نامعلوم پل نیمه کاره ماند. به عقیده این گروه، این ستون های سنگی پایه های همان پل هستند! در افسانه دیگری آمده است فیون قبل از رفتن به اسکاتلند به خواب می رود و بنان دونر، غول بزرگ که می خواست فیون را شکست بدهد خودش تصمیم می گیرد که به سراغ او بیاید.

giants-causeway8
اما همسر فیون برای محافظت، او را با یک پتو می پوشاند اما وقتی بنان دونر او را می بیند فوراً می شناسد و تصمیم می گیرد او را به قتل برساند که ناگهان فیون بیدار می شود و به سمت کوه های آتشفشانی فرار می کند و در آنجا مخفی می شود اما به خاطر اینکه راه بازگشت را گم می کند تصمیم به ساخت پلی از روی کوه می گیرد تا بتواند از آنجا دوباره به شهر بازگردد. این افسانه ها به خاطر وجود غاری در جزیره که گویا شخصی در گذشته های خیلی دور در آنجا زندگی می کرده به وجود آمده اند. عده ای از مردم هم معتقدند که این ستون ها توسط غول ها ساخته شده اند. همین افسانه ها باعث شده اند که پای گردشگران زیادی به این جزیره باز شود.

کشف جزیره
 

جزیره کازوی در سال 1963 توسط سر ریچارد بارکلی استاد دانشگاه تیرینیتی دوبلین کشف شد؛ ریچارد بارکلی با ارسال نامه ای به انجمن سلطنتی خواستار ثبت این جزیره شد. البته قبل از آن شخصی به نام بیشاپ در حدود یک سال قبل کازوی را کشف کرده بود ولی اقدامی برای ثبت آن انجام نداده بود. .

 گذرگاه غول ها

قدم زدن روی جزیره اسرارآمیز
 

اولین باری که بازدید کنندگان به این جزیره پا گذاشتند در اواخر قرن نوزدهم میلادی بود یعنی دقیقاً بعد از افتتاح تراموای جزیره کازوی و بعد از آن این مکان به منبعی برای کسب درآمد محلی ها تبدیل شد. از آن زمان تاکنون بازدیدکنندگان می توانند روی این ستون های آتشفشانی قدم زده و بعد از گذراندن 805 متر از ورودی جزیره به کناره دریا برسند.
البته تا اوایل قرن بیستم که آخرین بناهای ساخته شده در این جزیره تخریب شدند و مهندسین برای نوسازی بناها به آنجا رفتند بازدیدکننده های زیادی به جزیره جاینت کازوی نیامده بودند و بعد از این ماجرا بود که امکان سفر برای خیلی ها مهیا شد.

familiarize-ocation-mysterious-world-chashmgir.com12
سال ها بعد، در سال 2007 آرلن فوستر عضو سازمان محیط زیست بودجه ای را برای نوسازی جزیره در نظر گرفت که چندی بعد کارش متوقف شد و نوسازی نیمه کاره ماند. چرا که مسؤولان دولتی گمان می کردند که اگر این شخص با بودجه شخصی خود آنجا را بسازد از آن به نفع خودش استفاده خواهد کرد. بنابراین خود دولت ساخت آن را به عهده گرفت و حتی دانشگاهی هم در نزدیکی این محل بنا کرد. طبق محاسبات انجام شده، کار نوسازی جزیره که همچنان نیمه کاره است در اوایل سال 2011 به اتمام می رسد.

 گذرگاه غول ها

آثار باستانی و زندگی در جزیره
 

بعضی از آثار به جا مانده در جزیره مربوط به میلیون ها سال پیش است. یکی از این آثار سنگی شبیه کفش است که مردم معتقدند کفش غول است. همچنین در میان ستون های سنگی جزیره تعدادی تخته سنگ وجود دارند که کوتاه و به رنگ قرمز هستند و به چشم غول معروفند. از دیگر آثار جالب توجه جزیره می توان به رد پای چوپان، سنگ های لانه زنبوری، دروازه غول و کوهان شتر اشاره کرد.
این جزیره شگفت انگیز، از حیات وحش متنوعی هم برخوردار است و پرنده های زیادی در آن زندگی می کنند؛ پرنده هایی مثل مرغ دریایی، غاز، مرغابی و حتی نوعی پنگوئن که علاقه مندان زیادی را به این منطقه می کشاند.

 گذرگاه غول ها

  گذرگاه غول ها

منبع:همشهری 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه