چه رنگ‌هایی در این مارپیچ رنگی مشاهده می‌کنید؟

1 15,373

 

 

فوتوشاپ را کنار بگذارید و آماده سر دردهای میگرنی باشید! همه ما در نگاه اول می‌پنداریم که پاسخ این سوال بسیار ساده است، اما راز اصلی این تصویر توجه به بی‌ثباتی حواس و تمرکز در افراد است.در ادامه با بدندید همراه باشید.

این مارپیچ رنگی نخستین بار توسط یکی از اساتید روان شناسی دانشگاه Ritsumeikan  در کشور ژاپن با نام  Akiyoshi Kitaoka طراحی و ساخته شد. این پژوهشگر با استفاده از توهم سفید یا توهم مانکر چنین تصیویری را برای ایجاد خطا در ذهن و تحریف درک ما نسبت به رنگ‌ها، به وجود آورده است.

در زیر تصویری کامل از این توهمات رنگی را مشاهده می‌کنید، سعی کنید با تکیه بر تمرکز حواس و ادراک خود، پاسخ این سوال را بیابید.

اما چه رنگ‌هایی در تصویر فوق قابل مشاهده است؟

پاسخ صحیح در واقع صورتی، نارنجی و سبز است! در نگاه اول به نظر می‌سرد که کمی آبی آسمانی نیز با این تصویر درآمیخته است، اما این تنها خطای ذهن ما است.

بسیاری از مردم به سادگی می‌توانند تفاوت میان رنگهای لاجوردی، نیلی و آبی سیر را بگویند، اما وقتی نوبت به یادآوری این سایه رنگ‌ها می‌رسد، بیشتر مردم همه آنها را در ذهنشان به عنوان آبی دسته‌بندی میکنند. این تمایل به یکی کردن رنگ‌ها با هم می‌تواند توضیح دهد که چرا هماهنگ کردن رنگ‌های خانه با هم تنها با تکیه بر حافظه دشوار است.

یافته‌ها نشان میدهد که مغز، رنگ‌ها را به صورت دسته‌های مجزا و همچنین به صورت سایه‌های پیوسته‌ای از رنگ‌ها به خاطر می‌آورد و این دو نحوه تقسیم‌بندی را با هم ترکیب می‌کند تا حافظه رنگی را شکل دهد. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که این روند، کارایی مغز را در به خاطر آوردن رنگ‌ها کاهش می‌دهد.

منابع:

iflscience.com

http://irsci.com

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

قرار دادن یک دیدگاه