تماشا کنید:این دستگاه اجسام را واقعا نامرئی می‌کند!

0 4,369

علم روز به روز پیشرفت خواهد کرد تا جاییکه حتی یک روز بتوان نامرئی شد!در ادامه با بدندید همراه باشید تا درباره این تکنیک نامرئی بیشتر بدانید.

محققان دانشگاه Rochester به تازگی موفق به ساخت یک ابزار نوری شده‌اند که به آن لقب نامرئی کننده داده شده است.

زمانی که از نامرئی شدن حرف می‌زنم، ناخودآگاه به یاد داستان هری پاتر و شنل نامرئی کننده‌اش می‌افتیم؛ اما در این مورد نباید زیاد امیدوار بود که بتوانیم خودمان را نامرئی کنیم و در مدرسه به گشت و گذار بپردازیم!

در واقع این دستگاه یک حقه بصری است که می‌تواند با منحرف کردن جهت نور در اطراف یک جسم کوچک ثابت به بیننده این‌گونه القا کند که جسم مورد نظر ناپدید شده است. چهار عدسی به شکل زیر پشت سر هم قرار گرفته‌اند تا با ایجاد انحراف در نور از بازتاب آن از سطح جسم مورد نظر جلوگیری کنند.

lens-diagram

زمانی که شما به این دستگاه نگاه می‌کنید، می‌توانید پشت لنزها را ببینید اما قادر به دیدن جسم بین آن‌ها نخواهید بود. پرفسور فیزیکدان دکتر John Howell و دستیار او Joseph Choi می‌گویند که پروژه آن‌ها اولین دستگاه واقعی است که می‌تواند اجسام سه بعدی را نامرئی کند.

cloak-video-image-640x480-600x337

پرفسور هاول می‌گوید: تا به حال تلاش‌های بسیاری برای دستیابی به چنین محصولی که بتواند اجسام را در سه بعد نامرئی کند صورت گرفته است اما دستگاهی که ما ساخته‌ایم با استفاده از یک قاعده ساده می‌تواند اجسام کوچک را در پشت عدسی‌ها غیر قابل دیدن کند. محققان همچنین معتقدند هیچ دلیلی وجود ندارد که این امکان برای اجسام بزرگ‌تر مثل تجهیزات نظامی وجود نداشته باشد اما طبیعتا به عدسی‌های بزرگ‌تر نیاز است تا بتوان نور را در اطراف این اجسام بزرگ منحرف کرد.

تماشا کنید:

منابع:

 http://itresan.com 

aparat.com

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه