عمیق ترین غار جهان در کجاست؟!

0 848

غار کروبرا عمیق‌ترین غار جهان با عمق 2197 متر و تنها غار با عمق بالای 2 کیلومتر است و در منطقه آبخازی کنار دریای سیاه و در کشور گرجستان واقع شده است.در ادامه با بدندید همراه باشی تا درباره عمیق ترین غار جهان بیشتربخوانیم.

غار کروبرا (Krubera) عمیق‌ترین غار زمین است و ر رشته‌کوه‌های آرابیکا در قفقاز غربی در منطقه آبخازی کشور گرجستان قرار دارد. تفاوت ارتفاع ورودی غار و عمیق‌ترین نقطه کشف‌شده آن 20 ± 2197 متر است. این غار در سال 2001 بعنوان عمیق‌ترین غار جهان معرفی شد، ‌زمانی که گروهی از غارشناسان اوکراینی به عمق 1710 متری آن رسیدند که بالاتر از عمیق‌ترین غار کشف‌شده قبلی در منطقه آلپ اتریش بود.

ABC_cave_rescue_nt_120528_16x9_992

در سال 2004 برای اولین بار انجمن غارشناسان اوکراینی به عمق بیش از 2 هزار متری غار رسیدند و متوجه شدند که عمق آن 2080 متر است. غواص اوکراینی «گنادی ساموخین» با غواصی در یک سوراخ انتهایی عمق آن را بمیزان 46 متر افزایش داد و در سال 2012 این مقدار به 52 متر افزایش یافت و لذا عمق غار در نهایت به 2197 متر رسید. در واقع کروبرا تنها غار زمین با عمق بیش از 2 هزار متر است.

زمانی این غار را «ورونیا» (Voronya) می‌نامیدند که در زبان روسی بمعنی کلاغ‌ها است. این نام از زمانی رایج شد که غارشناس اوکراینی در دهه 1980 تعدادی کلاغ در ورودی غار دید. آنگاه نام دوم در رسانه‌ها و متون رسمی برای غار انتخاب شد. غارشناسان گرجی نام «کروبرا» را برای آن برگزیدند که ملهم از نام «الکساندر کروبر» جغرافیدان روس بود. کوه‌های همجوار غار کروبرا متعلق به سنگ‌های آهکی انتهای عصر کرتاسه و اوایل ژوراسیک است که به سمت دریای سیاه کشیده شده و زیر دریا قرار دارند. از میان چند صد غار موجود در کوه‌های منطقه، 15 تا دارای عمق بیش از 400 متر و 5 تا عمق بالاتر از 1000 متر دارند.

 BKowallis-091605tm163623

گزارش کارشناس مجله جغرافیای ملل

وقتی سرجیو در دهانه غار کروبرا از همسرش خداحافظی کرد، قول داد روز بعد باز گردد ولی پس از آنکه یکی از اعضاء تیم غارنوردی در یکی از گذرگاه‌های تنگ و بسته غار زخمی شد تصمیم گرفتند در کمپ زیرزمینی همراه او بمانند. بنابرین او نه تنها فرصت بازگشتن به دهانه غار را از دست داد بلکه موفق شد به عمق بیشتری نفوذ کند. اینک دو هفته از ابتدای سفر آنها می‌گذشت. غار از میان توده‌ سنگ‌های آهکی موجود در رشته کوه‌های آرابیکا در کناره دریای سیاه مسیر خود را می‌یابد و مسیر غار شامل پیچ‌ها، آبشارها و گودال‌های عمیقی است که برخی بیش از 100 متر عمق دارند که از طریق مجاری مارپیچی بهم متصل می‌شوند.

krubera-cave-12

در سال 1960 محققین جمهوری گرجستان تا عمق 90 متری غار رفته بودند. دو دهه بعد یک سری سفرهای اکتشافی را برنامه‌ریزی کردم تا غارهای عمیق جدیدی را کشف کنیم. در این سفرها از رد رنگ در مسیر غار استفاده شد تا عمق بالقوه آن اندازه‌گیری شود. در سال 2001 یکی از غارنوردان اوکراینی رکورد 1710 متر را برای آن بدست آورد. چند ماه بعد گروهی از غارنوردان مسکو عمق غار را به 1775 متر افزایش داد. امید ما آن بود که مسیر را به 2 هزار متری برسانیم.

در شروع سفر از چکش گازوئیل‌سوز با مارک تجارتی جدید استفاده شد تا سوراخ‌هایی برای انفجار ایجاد کنیم و گذرگاه‌های تنگ و بسته را باز کنیم. اعضاء تیم در نزدیکی غار قلوه‌سنگ‌های ناشی از انفجار را از میان بر می‌داشتند. درست همان گونه که کوهنوردان به قله هیمالیا سفر می‌کنند، گروه متشکل از 56 غارنورد از 7 کشور جهان سایت‌های مختلفی را در مسیر و در عمق 700، 1215 ،‌1410 و 1640 متری ایجاد کردند. اعضاء تیم به پخت غذا پرداخته، در گروه‌های 5 یا 6 نفره در چادری می‌خوابیدند و برای گرم شدن کنار هم جمع ‌شده و روزانه تا 20 ساعت کار می‌کردند.

72946_597507_784x523

در هفته سوم، ‌پیشرفت به سمت پایین متوقف شد. دلیل آن وجود چاله‌ای در عمق 1775 متری بود. «گنادی ساموکین» بعد از یک غواصی در عمق 1775 متری به سطح باز گشت. او می‌خواست قدرت فشردگی در عمق 10 متری آب را اندازه بگیرد: «شانسی برای ادامه وجود نداشت»

با ادامه جستجو برای یافتن مسیر جدیدی در اطراف چاله، با آبشاری از آب‌های نزدیک به انجماد روبرو شدند. او بشیوه ناموفقی سعی داشت ترس خود را از طریق گفتن این مطلب روپوشانی کند که لباس ضد آبش سوراخ است ولی بعدها گفت: «آب بقدری سرد بود که هیچ حسی در انگشت‌هایم نداشتم». چند غارنورد دیگر در جلسات بعدی از مجاری زیرزمینی جدید فرو رفتند که گذرگاهی با طول 100 متر بود. این گذرگاه «مسیر رؤیا» نامیده شد بطوری که آن چاله را دور میزد و با شیب تند به عمق زمین فرو میرفت. این یک پیشرفت جدی و برداشتن موانع از سر راه بود.

Krubera-cave-abkhazia

گذرگاه کشف‌شده جدید به یک چاله دیگر راه می‌یافت و عمق غار را به 1840 متر می‌رساند. مسئول گروه غارنوردی با لباس یک تکه غارنوردی قرمز رنگ و ‌کلاه مخصوص خود با موفقیت و در حالی که اعضاء گروه کمترین آسیب و جراحات بدنی را دیده بودند به سطح باز گشتند. عمق‌های بیشتر در سال‌های بعد کشف شد و اکنون عمق آن 20 ± 2197 متر است.

https://en.wikipedia.org/wiki/Krubera_Cave

http://science.nationalgeographic.com/science/earth/surface-of-the-earth/deepest-cave/

منبع :http://animal-informatics.com

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه