8 درصد مردها کوررنگ هستند!!! برای اثبات این نظریه چشمانتان را تست کنید

0 3,725

آیا همه ما اشیای اطرافمان را به یک شکل می بینیم؟!آیا رنگ ها برای همه ما یکسان است؟توانایی تشخیص رنگ در انسان های مختلف متفاوت است بعضی از افراد رنگ ها را به گونه ای دیگر می بینند! برخی از افراد هم هستند که توانایی تشخیص بعضی از رنگ ها را ندارند که به این اختلال کور رنگی گفته می شود .در ادامه با بدندید همراه باشید تا چشمانمان را آنلاین بیازماییم!!

پدیده کور رنگی در بین آقایان شایع تر از خانم هاست و طی پژوهش هایی که انجام شده 8 درصد از آقایان دچار کور رنگی هستند در حالی که این پدیده در خانم ها تنها 0.4درصد می باشد.

حالا افراد دچار کور رنگی دنیا را چگونه می بینند؟؟!!

 تمام افرادی که اختلال دید رنگ دارند به نوعی در تشخیص قسمت قرمز و یا سبز طیف رنگی اشکال دارند، چرا که افرادی که در ناحیه آبی طیف مشکل دارند، بسیار نادر هستند.

تشخیص اختلال دید رنگ یا کور رنگی از طریق انجام تست های مختلف میسر می باشد. از آنجایی که اینگونه اختلالات دید رنگ عمدتا ارثی می باشند، درمان اساسی برای آن وجود ندارد، اما چند نکته را باید در نظر داشت:

این افراد از بقیه جهات کاملا سالم هستند و معمولا در زندگی روزمره و عادی هیچگاه دچار مشکل نمی گردند.

7f1e8bc4592e6d60b23be919da2580d0این افراد تنها از تشخیص سبز از قرمز یا قرمز از مشکی دچار مشکل هستند .

آن ها ممکن است جوراب سبز را با قرمز اشتباه بگیرند و یا بدتر از آن در مراسم ختم کروات قرمز را به جای مشکی ببندند و به مراسم بروند که خب حتما در این مراسم دچار مشکل هم خواهند شد!!! البته این فقط برای آندسته از افرادیست که کور رنگی کامل دارند.

به خودی خود ممکن است  ما متوجه اختلالات رنگیمان نشویم اما تست هایی هستند که به ما کمک می کنند تا بتوانیم این اختلال را تشخیص دهیم.

 

colorblind

شخصی که چشمان سالمی دارد سیب را مطابق شکل بالایی می بیند اما شخص دچار اختلال کوررنگی سیب را مطابق شکل پایین می بیند.

همچنین باید در نظر داشته باشیم که این افراد نقص دید رنگ خود را بخوبی جبران می کنند به نحوی که حتی در مواردی جزئیاتی را می توانند ببینند که افراد با دید رنگ طبیعی ممکن است به آن توجه نکنند، چرا که این افراد بیشتر به شکل اجسام توجه دارند تا به رنگ آنها.   

استفاده از بعضی از فیلترها، عینکها، یا کنتاکت لنزهای رنگی مثلا فیلتر قرمز تا حدی می تواند مشکل این افراد را در تشخیص بعضی از رنگهای نزدیک به هم حل کند

حالا چشم هایتان را بیازمایید!!:

تست اعداد ایشیهارا )این تست معروف ترین تست در زمینه تشخیص کوررنگیست)

 

 

http://www.color-blindness.com/ishihara_cvd_test/ishihara_cvd_test.html?iframe=true&width=500&height=428

روی لینک بالا کلیک کنید تا وارد صفحه تست شوید.

مراحل انجام تست:

بعد از کلیک بر روی لینک تست صفحه جدید باز می شود که در آن دکمه استارت تست(start test)را برای شروع می زنید سپس هر عددی که می بینید را در کادر وارد کرده و nextرا می زنید تا تست پایان یابد سپس بر روی گزینه  show Result می زنید تا نتایج به شما نشان داده شود.

 نتایج :

  • none  چشمان شما بدون مشکل است 
  • weak شما چشمان ضعیفی دارید منظور در مورد تشخیص رنگ است
  • moderate در حد متوسط ،چشمان شما معمولیست
  • strong قوی ( شما دارای بینایی فوق العاده ای هستید)!

:تفاوت دید در افراد سالم و افراد دچار کور رنگی را  در تصاویر زیر ببینید

colorblind

تصویر سمت راست شخص سالم ،تصویر سمت چپ شخص دچار کور رنگی کامل

2NOHFM_1234

y5hhC

اختصاصی بدندید

 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه