تماشا کنید:گربه های فضانورد و معروف دنیا!!!!

0 411

در این پست  شما را با مهمترین، تاثیرگذارترین و جالب ترین گربه‌هایی که نامشان در علم ماندگار شده است، آشنا می‌کنیم. برخی از این گربه‌ها در آزمایش‌های علمی‌و جراحی‌های پزشکی حضور داشته اند و برخی از آنها هم حیوانات خانگی، دوست و حتی منبع الهام دانشمندان برگ بوده اند در ادامه با بدندید همراه باشید..

۱- گربه شبیه سازی شده

این گربه شبیه سازی اخیراً صاحب چند فرزند هم شده است
این گربه شبیه سازی اخیراً صاحب چند فرزند هم شده است

در سال ۲۰۰۱ عملیات CopyCat در دانشگاه A&M تگزاس باعث تولد CC شد؛ اولین گربه شبیه سازی شده جهان. CC به عبارت “Carbon Copy” – کربن کپی – اشاره دارد. این گربه با پیوند زدن DNA یک رنگین کمان – یک گربه سه رنگ ماده داخل یک تخم مرغ که هسته سلول آن جدا شده بود – و قرار دادن این رویان داخل شکم مادر جانشین شبیه سازی شده است.

اگرچه CC از لحاظ ژنتیکی با رنگین کمان یکسان است اما این دو گربه هیچ شباهتی به هم ندارند. دلیل این امر این است که رنگ موهای گربه توسط تغییرات اپی ژنتیک – تغییرات محیط اطراف رویان بچه گربه – که در رحم مادر اتفاق می‌افتد، مشخص می‌شود. این گربه شبیه سازی شده از سال ۲۰۱۱ هنوز زنده است و حتی بچه دار هم شده است.

۲- گربه اخترشناسی

گربه ای که در آغوش‌هابل می‌بینید، کوپرنیک - ستاره شناس معروف - نام دارد
گربه ای که در آغوش‌هابل می‌بینید، کوپرنیک – ستاره شناس معروف – نام دارد

گربه ای که در تصویر بالا در آغوش ادوین‌هابل می‌بینید، نیکلاس کوپرنیک نام دارد. بله درست متوجه شدید؛ این گربه هم نام اولین اخترشناسی است که شهامت داشت بگوید زمین به دور خورشید می‌چرخد. کارکنان کتابخانه‌هانتینگتون در کالیفرنیا یک نامه از همسر‌هابل پیدا کردند که در آن ادعا شده کوپرنیک در کشف اسرار جهان در حال گسترش به‌هابل کمک کرده است. در قسمتی از این نامه آمده است:

“وقتی ادوین در دفترش مشغول کار بود، نیکولاس در بین کاغذهایی که روی میز پخش بودند حرکت می‌کرد.‌هابل در اینباره می‌گفت: این گربه مشغول کمک کردن به من است.”

۳- گربه تلگرافی وایرلس

انیشتین برای توضیح ارتباطات وایرلس از گربه‌ها کمک می‌گرفته است
انیشتین برای توضیح ارتباطات وایرلس از گربه‌ها کمک می‌گرفته است

در بین دوستداران علم افسانه ای وجود دارد که می‌گوید آلبرت انیشتین برای توضیح نحوه کار تلگراف‌های وایرلس از یک گربه استفاده کرده است. این افسانه از زبان آلبرت انیشتین می‌گوید:

سیم تلگراف نوعی گربه بسیار بسیار دراز است. شما دم این گربه را در نیویورک و سر آن را در لس آنجلس قرار می‌دهید. متوجه شدید؟ یک رادیو هم دقیقاً به همین ترتیب عمل می‌کند: شما سیگنال را از اینجا می‌فرستید و دیگری آن را در جای دیگری دریافت می‌کند. تنها تفاوت این است که در این بین هیچ گربه ای وجود ندارد.

البته ما نمی‌توانیم منشاء این نقل قول را تایید کنیم.

۴- گربه‌های جاسوس

استفاده از گربه‌های جاسوس ترتیب شده برای استراق سمع یکی ار پروه‌های سازمان سیا برای جاسوسی در روسیه بوده است
استفاده از گربه‌های جاسوس ترتیب شده برای استراق سمع یکی ار پروه‌های سازمان سیا برای جاسوسی در روسیه بوده است

گجت‌های جاسوسی با فناوری‌های پیشرفته را فراموش کنید. در دهه ۱۹۶۰ سازمان سیا عملیات بچه گربه صوتی را انجام داد. این عملیت شامل آموزش گربه‌ها برای استراق سمع مکالمه‌های اهالی روسیه بود. در گوش این گربه‌ها یک میکروفون کار گذاشته می‌شد، یک فرستنده روی گردن گربه و یک آنتن هم روی دم گربه قرار می‌گرفت. اولین گربه ای که برای این عملیات آماده شد، بلافاصله در اثر برخورد با یک تاکسی مرد. بعد از گذشت مدتی از اجرای این عملیات مسئولان سیا به این نتیجه رسیدند که این گربه‌ها نمی‌توانند جوابگوی نیازهای بشدت تخصصی این سازمان باشند.

۵- گربه بیونیک

تکنولوژی ITAP که برای پیوند عضو مصنوعی به این گربه استفاده شده است، برای انسان‌ها هم قابل استفاده است
تکنولوژی ITAP که برای پیوند عضو مصنوعی به این گربه استفاده شده است، برای انسان‌ها هم قابل استفاده است

اسکار (گربه ای که در تصویر می‌بینید) اولین گربه ای بود یک جفت پای مصنوعی مستقیماً به استخوان‌های قوزک پاهای او وصل شدند. این تکنولوژی – که پروتز داخلی اندام‌های قطع عضو داخلی یا ITAP نام دارد – از الگوی انشعاب شاخ گوزن تقلید می‌کند تا گوشت و فلز را خوب بهم محکم کند و از ورود باکتری‌ها و آلودگی‌ها جلوگیری کند. بعد از انجا این جراحی موفق در سال ۲۰۱۰، تکنولوژی ITAP روی انسان هم آزمایش شد و نتایج ان حاکی از آن بود که کاشت پای مصنوعی بسیار راحت تر از نمونه‌های جداشدنی رایج است.

۶- گربه درخشان

اصلاح ژنتیکی برای مقاومت در برابر ایدز این گربه را به این شکل در آورده است
اصلاح ژنتیکی برای مقاومت در برابر ایدز این گربه را به این شکل در آورده است

گربه ای که در تصویر می‌بینید در تاریکی می‌درخشد. وقتی دانشمندان در سال ۲۰۱۱ این گربه را با اصلاحات ژنتیکی به این شکل درآوردند، ژنی را به آن تزریق کردند که انتظار داشتند او را دربرابر ایدز مقاوم کند. رنگ سبز فلورسنتی که می‌بینید ناشی از ژن دیگری است که دانشمندان به گربه اضافه کردند تا مشخص شود ژن اصلی در ژنوم گربه کاشته شده است یا خیر. آخرین اخبار علمی حاکی از آن است که دانشمندان قصد دارند این گربه را در معرض ویروس نقص ایمنی گربه‌سانان قرار دهند. اگر این گربه‌های اصلاح شده دربرابر این ویروس مقاومت نشان دهند، می‌توان انتظار داشت استراتژی‌های درمانی جدیدی برای بیماری ایدز در انسان‌ها کشف شود.

۷- گربه مکتشف

گربه ای که روی دوش ارنست شکلتون می‌بینید در سفر اکتشافی او به قطب همراهش بوده است
گربه ای که روی دوش ارنست شکلتون می‌بینید در سفر اکتشافی او به قطب همراهش بوده است

خانم چیپی که تصویر آن را در بالا می‌بینید، در واقع یک گربه نر است. وقتی ارنست شکلتون بادبان‌ها را برای حرکت به سمت قطب جنوب می‌کشید، این گربه هم داخل کشتی شد تا در سفرهای اکتشافی همراه شکلتون باشد. بنظر می‌رسد روی عرشه همه خانم چیپی را دوست داشته اند و در شکار جوندگان خلیج‌های سر راه به او کمک می‌کرده اند.

اما متاسفانه وقتی کشتی در یخ گیر می‌کند، شکلتون و کارکنان کشتی مجبور می‌شوند کشتی و همه بارهای اضافی داخل آن را – که شامل این گربه هم میشده است – رها کنند. بعد از گذشت سال‌ها خاطره این گربه مکتشف هنوز زنده مانده است و یک مجسمه برنزی از او در بالای مقبره صاحبش وجود دارد.

۸- گربه بی وزن

آیا راست است که گربه را از هر طرف رها کنید روی پاهایش می‌افتد؟
آیا راست است که گربه را از هر طرف رها کنید روی پاهایش می‌افتد؟

آیا گربه‌ها همیشه روی پاهایشان فرود می‌آیند؟ در سال ۱۹۴۷ دولت ایالات متحده به جواب درست و دقیق این سوال نیاز داشت. به همین خاطر بخش پزشکی هوا و فضای نیروی هوایی دو گربه را داخل یک C-131 در یک پرواز پارابولیک بردند تا این گربه‌ها برای چند ثانیه شرایط بی وزنی را آزمایش کنند. حتماً آنروز خیلی به این دو گربه خوش نگذشته است. اما با دیدن ویدیوی زیر حتماً به شما خوش میگذرد. در ضمن، گربه‌ها همیشه روی پاهایشان فرود نمی‌آیند.

تماشا کنید:

۹- گربه‌های مشت زن

دوست دارید شاهد یک مسابقه مشت زنی بین دو گربه باشید؟
دوست دارید شاهد یک مسابقه مشت زنی بین دو گربه باشید؟

کمی‌بعد از اینکه تیم توماس ادیسون کینتوگراف (دوربین‌های عکسبرداری اولیه) را در سال ۱۸۹۲ اختراع کردند، اولین گربه‌های مشت زن که خیلی شبیه بازی‌های ویدیویی قدیمی‌هستند هم تصویربرداری شدند.

تماشا کنید:

– گربه فضایی

فلیکت اولین گربه ای است که به فضا فرستاده شده است
فلیکت اولین گربه ای است که به فضا فرستاده شده است

در سال ۱۹۶۳، فلیکت تبدیل به اولین گربه فضایی شد. ظاهراً این گربه در اصلی در یک گربه خیابانی در شهر پاریس بوده است تا اینکه دولت پاریس تصمیم می‌گیرد این گربه و ۱۴ گربه دیگر را در یک برنامه آموزشی شامل شامل محفظه‌های فشرده سازی و سانترفیوژ قرار دهد. در ۱۸ اکتبر همان سال فلیکت داخل یک کپسول مخصوص که روی موشک ورونیک فرانسوی AG1 نصب شده بود، قرار می‌گیرد و به فضا پرتاب می‌شود؛ در حالیکه یک آرایه الکترود در مغز او قرار داده بودند تا فعالیت‌های مغزی او را ضبط کنند. بعد از عبور از ۱۶۰ کیلومتری زمین، کپسول از موشک جدا شد و با یک چتر نجات روی زمین فرود آمد. فلیکت از این فرود جان سالم بدرد برد اما چند ماه بعد آسانکشی شد تا دانشمندان بتوانند ایمپلنت‌های مغزی اش را بررسی کنند.

۱۱- گربه الکتریکی

ماکاک نام گربه نیکولای تسلا است که نقش بزرگی در زندگی حرفه ای و اختراعات او داشته است
ماکاک نام گربه نیکولای تسلا است که نقش بزرگی در زندگی حرفه ای و اختراعات او داشته است

این گربه که ماکاک نام دارد، بهترین دوست نیکلای تسلا – مخترع سیم پیچ تسلا – بوده است. در یکی از نامه‌های تسلا که در PBS منتشر شده است، تسلا توضیح می‌دهد که این گربه چطور روی زندگی حرفه ای او تاثیر گذاشته است:

وقتی در گرگ و میش شب مشغول نوازش پشت ماکاک بودم، معجزه ای دیدم که حتی قدرت صحبت کردن را هم از من گرفت. پشت ماکاک تبدیل به ورقی از نور شد و دست من جرقه‌هایی را ایجاد می‌کرد که صدای آنها به قدری بلند بود که در همه خانه شنیده می‌شد. تاجاییکه مادرم گفت: دست از بازی کردن با این گربه بردار؛ داری آتش راه می‌اندازی. اما من در این فکر بودم که آبا طبیعت هم یک گربه غول پیکر است؟ اگر اینطور است، چه کسی پشت او را نوازش میکند؟ نمی‌توانم تاثیر آن شب را روی خیالپردازی‌های کودکانه ام توصیف کنم. به این ترتیب هر روز از خودم می‌پرسیدم، الکتریسیته چیست؟

شاید بدون این گربه، تسلا هیچگاه موفق نمی‌شد جریان الکتریکی متناوب (AC) که اکنون کامپیوتر، تبلت یا موبایل شما را روشن نگهداشته است را کشف کند.

منبع : http://saakhtani.ir 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه