با هزار توی سیاه ایران آشنا شوید!

1 3,594

شاید فکرش را هم نکنید که در ایران خودمان مناطق عجیبی وجود دارند که با دیدنشان شاید حس ترس به شما دست دهد این مناطق معمولا با داستان ها و افسانه های زیادی هم همراه هستند که درست یا غلط بودنش را ما نمی دانیم با بدندید همراه باشید تا درباره این مناطق عجیب ایران بیشتر بخوانیم.

هزارتوی سیاه

قنات‌ها، آب‌انبارها و خزینه‌ حمام‌ها همیشه محلی جذاب برای کنجکاوی بوده‌اند؛ اما «قصبه‌ی گناباد» داستان دیگری جز جن و روح دارد، این قنات قدیمی یکی از عمیق‌ترین قنات‌های ایران است که قدمت آن به دوران باستان می‌رسد.

ghanat (10)

قنات قصبه گناباد دست‌سازه‌ای عجیب است که با هزارتوهای تاریک و عمیق مکانی شگفت‌انگیز برای ماجراجویی به‌شمار می‌آید و از آن به عنوان یکی از عجایب تاریخ تمدن بشری یاد می‌شود.

گناباد قنات‌های متعددی داشته که بیشتر آن‌ها به دنبال خشکسالی 15 ساله‌ خراسان جنوبی، دیگر فعال نیستند و قصبه‌ گناباد از جمله‌ی قنات‌های زنده به حساب می‌آید. در متون تاریخی، قدمت قصبه را به دوره‌ی هخامنشیان نسبت داده‌اند که «ناصر خسرو قبادیانی» هم در سفرنامه‌اش به توصیف این قنات پرداخته و نوشته: عمق چاه آن هفتصد گز و طول آن چهار فرسنگ است که آن را به زمان کیخسرو نسبت داده‌ است.

139301022354348112397404

طول قنات گناباد ۳۳ هزار و 113 متر و تعداد چاه‌های آن بیش از ۴۷۰ حلقه تعیین شده که عمق چاه مادر در این قصبه بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ متر است.

برای رفتن به داخل قنات باید از پله‌های گلی قدیمی پایین رفت، بعد تاریکی مطلق همه‌جه را فرا می‌گیرد، مسیر طولانی و تاریک است با دیوارهای خاکی که ریشه‌های درختان از آن بیرون زده‌اند.

گردشگران فقط 700 متر از این قنات را که بتون‌ریزی شده می‌توانند طی کنند.

.

منبع : http://www.isna.ir 

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

  1. 0
    0

    با سلام و خسته نباشید تشکر از این مقاله جالب درباره قنات قصبه گناباد.من شهروند گنابادی هستم که واقعا نگران فراموشی وخواب آلودگی مسئولان درباره این اثر تاریخی که حاظر به تخصیص بودجه وهزینه بابت ترمیم و نگهداری این مجموعه نشدند تا به حال واقعا حیف هست اینجور مناطق ومناظر گردشگردی حداقل روشنایی کامل ومسیر آماده برای تمام سال جهت بازدید عموم نداره چون مرجعی برای اون نیست و میراث فرهنگی شهرستان هم اصلا بودجه این به این میزان نداره انگار.لطفا شما اطلاع رسانی بفرمایید شاید این اثر به سرنوشت دیگراثار مون دچار نشه.ممنون

قرار دادن یک دیدگاه