آیا به زودی خورشید خاموش خواهد شد؟؟

0 4,825

اخیرا یک لکه‌ی بزرگ و سیاه حفره‌مانند روی خورشید رویت شده است. حفره‌ی هاله‌ای شناسایی شده بخش نسبتا قابل توجهی از خورشید را در بر گرفته و در نگاه نخست شاید اندکی ترسناک به نظر برسد. برای بررسی بیشتر این پدیده با زومیت باشید.در ادامه با بدندید همراه باشید.

یک فضاپیمای متعلق به ناسا به تازگی یک حفره‌ی عظیم خزنده روی سطح خورشید کشف کرده است. این حفره همانند برخی از مشخصات مطرح شده در فیلم‌هایی با سوژه‌های پایان دنیا به نظر می‌رسد. به عبارتی ممکن است تصور شود که این چاله به منزله‌ی یک عامل مهلک برای سیاره‌ی ما و حیات ما عمل خواهد کرد و در آینده با گسترش خود روی خورشید، به تدریج این ستاره را در بر گرفته و سیاره‌ی ما را نیز به یک سیاره‌ی سرد و تاریک و مرده بدل خواهد ساخت.

8c8182c7-38ce-4191-9f54-5e55bb57133c

اما واقعیت این است که حفره‌ی یافت شده را نمی‌توان به عنوان یک زنگ هشدار برای خورشید و منظومه‌ی شمسی تلقی کرد. این نوع حفره‌ها را با نام حفره‌ی هاله‌ای می‌شناسند، در واقع آنها یک پدیده‌ی نجومی هستند که در هاله‌ی خورشید که همانند اتمسفر در سیارات است در برخی مقاطع زمانی ظاهر می‌شوند.

 بر پایه‌ی اعلام ناسا، این حفره‌های لکه‌ای، نشان‌دهنده‌ی مناطقی با چگالی کم هستند که در آنها، میدان مغناطیسی خورشید آزادانه به سوی فضای بین سیاره‌ای باز شده و اجازه می‌دهد تا مواد داغ از این هاله به سرعت به بیرون پرتاب شوند. به این دلیل، مناطق یاد شده، پلاسمای بسیار سردتری را در قیاس با پلاسمای داغ‌تر و درخشان‌تر مناطق اطراف خود دارند و همین امر باعث می‌شود تا آنها به صورت تاریک و حفره‌مانند به نظر آیند. در بخشی از گزارش ناسا می‌خوانیم:

3147238

حفره‌های هاله‌ای در واقع به عنوان منبع بادهایی با سرعت‌های زیاد متشکل از ذرات خورشیدی است که گاهی اوقات با سرعت‌هایی به میزان سه برابر بادهای آرام در سایر مناطق از سمت خورشید به بیرون جریان می‌یابند. آنها می‌توانند در هر نقطه‌ای و در هر مقطعی از هفته‌ یا ماه در یک زمان خاص ظاهر شوند و تا میزان یک چهارم از سطح خورشید را نیز در بر گیرند.

حتی اگر یک حفره‌ی هاله‌ای روی خورشید را نشانه‌ای برای پایان دنیا نیز به شمار نیاوریم، اما باید اشاره کنیم که این حفره‌ها می‌توانند منجر به وقوع برخی از مسایل ناخوشایند روی کره‌ی زمین شوند. به گزارش پایگاه هافینگتون پست: 

بادهای خورشیدی منتشر شده از این چاله‌ها می‌تواند به توفان‌های خورشیدی بیانجامند و این توفان‌ها نیز ممکن است سیستم‌های ماهواره‌ای و رادیویی را مختل کنند.

منبع :http://www.zoomit.ir

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه