راز نامگذاری پشمک حاج عبدالله!!! ..از شایعه تا حقیت

0 931

به گوش ما که نرسیده بود، اما کافی است توی اینستا یک پشمک را سرچ کنی و ببینی چه شجره نامه ای که برای حاج عبدالله مرحوم بیرون نمی آید.

آنچه این روزها گوش به گوش می چرخد این متن پر از لطافت است:

 راز نامگذاری پشمک حاج عبدالله

حتما نام برند پشمک حاج عبدالله به گوشتون خورده؛

بعدش حتما یه خورده تعجب کردین و یا حتی خندیدین،

اما راز نام گذاری این برند چیست؟؟؟

12599446_216993168661159_1734281847_n

حکایت این داستان برمیگرده به دهه ۱۳۳۰ زمانی که بچه های دبستان اکبریه تبریز توی زنگ تفریح از بوفه ی مدرسه و از فراش مهربون مدرسه پشمک میخریدن.عبدالله علیزاده معروف به حاج عبدالله مستخدم دبستان اکبریه تبریز بود که اصالتا از روستاهای نزدیک ارس که پس از قحطی و فراگیر شدن بیماری واگیردار وبا ناشی از حمله متفقین، تمام اعضای خانوادش رو از دست داده بود و سپس به تبریز مهاجرت کرده و در این دبستان به عنوان مستخدم کار میکرد.اما حاج عبدالله قصه ی ما به بچه های مدرسه علاقه وافری داشت چون خودش علاوه بر همسرش داغ سه کودک در همین سنین رو دیده بود .

بچه ها توی زنگ تفریح از بوفه مدرسه پشمک میخریدن و هر کس پول نداشت از حاج عبدالله پشمک قرضی میگرفت.اما حاج عبدالله با اینکه به همه جنس قرضی میداد اما هیچ دفتر ثبت بدهی نداشت،رفته رفته بچه ها از مهربونی حاج عبدالله سوء استفاده کردند و اصلا پول نمیدادند،و برخلاف تصور حاج عبدالله ،علی رغم درآمد ناچیز فرراشی به هیچ کس نه نمیگفت .تا اینکه مدیر مدرسه با دیدن تمام بچه های پشمک به دست در ایام زنگ تفریح با پیگیری ماجرا از این قضیه باخبر شد و سر همه کلاسها حاضر شد و با صحبتهای دلسوزانه اش همه رو توجیه کرد

با این وجود هنوز اندکی از بچه ها شیطنت میکردند و پشمک مفتکی از حاج عبدالله میگرفتند.این منوال تا اوایل دهه چهل ادامه داشت تا اینکه در اواخر خردادماه ۱۳۴۱ حاج عبدالله به دلیل بیماری و کهولت سن درگذشت.حاج عبدالله با اینکه توی تبریز غریب بود اما یکی از باشکوهترین تشییع جنازه ها رو داشتانبوهی از جمعیت که اکثرا هم جوان بودند و گریه میکردند حاج عبدالله ،بابای مهربون مدرسه رو تا قبرستان قدیم تبریز بدرقه کردند.

اما جالبتر اینکه هر پنج شنبه بر سر قبر حاج عبدالله و برای شادی روحش پشمک پخش میکردند و این منوال چندین سال و تا اوایل دهه پنجاه ادامه داشت.بله بچه های دبستان اکبریه داشتند قرضشان را به حاج عبدالله ادا میکردند،احسان البرزی و علی مردان طاهری موسسان پشمک حاج عبدالله دو تن از همان کودکان شیطونی هستند که هرگز بابت خوردن پشمک پول به حاج عبدالله نداده بودند.و الان به یاد مهربونی و بخشش بی منت و همراه با لبخند حاج عبدالله فراش ، مستخدم دبستان اکبریهنام برند تجاری پشمک شرکت خودشون رو، حاج عبدالله گذاشتند.

photo_2016-07-25_16-23-16

اما همه ی داستانی که خواندید پرورده یک ذهن شایعه پرداز است. و به هیچ عنوان صحت ندارد . در واقع خوب است قبل از باور هر چیزی و اشتراک گذاری آن کمی راجع به صحت آن تحقیق کنیم. کما اینکه بارها اعلام شده حداقل 80 درصد مطالبی که در دنیای مجازی می خوانید حقیقت ندارند.

در ادامه خوب است بدانید پشمک حاج عبدالله در سال 1330 توسط خودش ثبت شده و تا به امروز توسط پسرانش یعنی برادران روحی اداره میشود. مدیر عامل این شرکت نیز با تکذیب این شایعه اعلام کرد ما به یاد پدرمان این نام را بر محصولاتمان گذاشتیم!

پی نوشت:منبع سایت رسمی حاج عبدالله ، خبرگذاری نصر ، شایعات

 

 

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه