قدیمی‌ترین قرآن ایران در روستای «نِگِل»

0 201

این قرآن یکی از نفیس ترین و قدیمی ترین قرآنهای تاریخ اسلام محسوب می شود که در صدر اسلام توسط عثمان بن عفوان و بر روی پوست نگاشته شده است.

نِگِل (نوگل) نام روستایی خوش منظره است که در 65 کیلومتری جاده سنندج – مریوان در استان کردستان قرار دارد و جمعیت آن در حدود 2 هزار نفر بوده و در زمینی سنگلاخی بنا شده است.

روستای زیبای نگل سالیان درازی است که میعادگاه مسلمانان مومن و مخلص این منطقه است.

آنچه به روستای نگل جلوه ای روحانی و مقدس بخشیده است وجود یک قرآن بسیار زیبا که با خط کوفی و تزئینات آب طلا بر روی پوست آهو نوشته شده که متعلق به صدر اسلام است.

در مورد نحوه کشف قرآن به وجود آمده در این روستا روایت متعددی نقل شده است.

در حدود هزار سال پیش چوپانی از کنار روستای فعلی نگل که در آن زمان خالی از سکنه بوده درحال گذر بوده که در میان سبزه های اطراف, متوجه گُل زیبایی می شود و وقتی به آن طرف می شود مشاهده می کند که هر برگ به رنگی جلوه گر است و تصمیم می گیرد آن را به خانه اش ببرد و آن را بیرون می آورد که ناگهان زیر پایش فرو می رود و چاله غیرعادی در زیر گُل را مشاهده می کند و پس از کاوش و کندن زمین به صندوقچه ای که در این چاله قرار گرفته است پی می برد.

با خبر دادن اهالی روستای همجوار تصمیم به ساختن مسجدی در این محل می گیرند و پس از اتمام ساختمان مسجد مردم در اطراف آن خانه ساخته و روستایی که به خاطر این گلهای زیبا که چوپان آنها را کنده بود «نوگل» نامگذار کردند که به مرور زمان به «نگل» تغییر نام یافت.

طبق بررسی های انجام شده این قرآن یکی از قرآنهایی است که در صدر اسلام توسط عثمان بن عفوان نگاشته شد که برای چهار اقلیم مسلمان نشین جهان ارسال شد و بر طبق روایات اهل سنت این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این محل آورده شد و به همین دلیل این مسجد را مسجد عبدالله بن عمر نامگذاری کردند.

این کلام الله که به طول 60 سانتی متر و عرض 22 و ضخامت 15 سانتی متر است با خطی درشت و زیبا نگاشته شده و در زمان حجار بن یوسف اعراب گذاری شده است. این قرآن یکی از نفیس ترین و قدیمی ترین قرآنهای تاریخ اسلام محسوب می شود و بر روی پوست نگارش یافته و قطع رحلی بزرگ است.

از دوران کشف این قرآن, این کلام الله چندین بار به سرقت رفته است ولی خوشبختانه با کشف قرآن و بازگشت آن به محل اصلی تا امروز این قرآن در این مسجد حفظ و نگهداری شده که زیارتگاه مردم بومی محل است.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه