حراج 150 هزار دلاری کت انیشتین!

0 101

کت چرمی قدیمی آلبرت اینشتین در حراجی کریستیز به قیمت حدودا ۱۵۰ هزار دلار به فروش رسید. هر چند این حراجی اعلام کرده بود کت چرمی به شدت پوسیده است و بوی تندی دارد.

این کت که در اواخر دهه 1930 کت محبوب اینشتین بوده‌است و در تصاویر بسیاری که از او ثبت شده، مشاهده شده‌است، با قیمتی دوبرابر قیمت پیش‌بینی شده‌اش به فروش رسید. علاوه بر این کت، ساعت جیبی،‌کارت‌پستال‌ها و پازل‌های دوران کودکی وی نیز به فروش رسیدند.
این کت به دورانی تعلق دارد که اینشتین به تازگی از حکومت نازی در آلمان گریخته بوده و به آمریکا پناه آورده‌بود. این کت مارک Levi Strauss از جنس چرم قهوه‌ای است و اینشتین معمولا آن را به تن داشته‌است. مشهورترین تصویری که از این کت در رسانه‌ها منتشر شده، تصویر روی جلد مجله تایم است. این کت در اواخر دهه 1930 به نمادی از ظاهر و تیپ منحصر‌به‌فرد اینشتین تبدیل شده بود: بدون جوراب، با موهایی بلند و کت چرمی.
انتخاب‌های لباس اینشتین همه از روی حفظ سادگی بوده‌است با این هدف که با ایجاد محدودیت در نیاز‌هایش، آزادی بیشتری به دست آورد. از این رو او جوراب به پا نمی کرد، زیرا بدون آن نیز میشد زندگی کرد، موهایش را کوتاه نمی کرد زیرا نیازی به آرایشگر نداشت و کت چرمی می پوشید زیرا این نوع کت می توانست برای سال‌ها نیاز او به کت را برطرف سازد.
به دلیل استفاده مداوم،‌این کت هنوز بوی تند اینشتین را میدهد، زیرا او همواره پیپ مصرف می کرد از این رو کتش 60 سال پس از مرگ او هنوز بوی دود پیپ می دهد.
این کت که پیش‌بینی شده‌بود با قیمت 79680 دلار به فروش برسد،‌در نهایت با قیمت 146744 دلار خریداری شد. ساعت جیبی وی نیز با قیمتی 10 برابر بیشتر از مبلغ پیش‌بینی شده به مبلغ 353912 دلار به فروش رفت. کارت‌پستال هایی که اینشتین در سال 1919 برای دوستش البرت کار ساخته بودند نیز با قیمت 98417 دلار فروخته شدند.
منبع:خبر آنلاین

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه