کافی میکس؛ خوشمزه اما خطرناک!

0 147

کافی میکس نوشیدنی رایج در میان خانواده های ایرانی، در عین طعم و بوی دلپذیر، همیشه برای مصرف مناسب نیست و به دلیل برخی عوارض از نوشیدن دایم آنها باید پرهیز کرد.

پیام فرحبخش متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره کافی میکس ها می گوید: دانه قهوه همچون دانه های دیگر حاوی فیبر نامحلول است؛ یعنی اگر دانه قهوه را آسیاب کرده و در آب بجوشانیم، فیبر آن رسوب کرده و رنگ قهوه در آب جوش حل می شود.

حال اگر در صنعت با صافی رسوب را حذف و محلول حاصل را خشک و آسیاب کنند قهوه فوری یا همان کافی میکس به دست می آید که به محض ریختن آن در آب جوش، قهوه، آماده مصرف است.

وی با بیان اینکه کافی میکس و قهوه مثل چای کیسه ای و چای هستند، افزود: کافئین کافی میکس ها، منجر به حس نشاط، شادابی و کم خوابی فرد می شود.

پودر آماده کافی میکس چون حاوی شکر، خامه و چربی است، کالری بالایی داشته و مصرف زیاد آن به دلیل افزایش وزن و چاقی توصیه نمی شود.

وی ادامه داد: همچنین برخی انواع آن حاوی مواد نگهدارنده است که می تواند موجب بروز حساسیت در افراد مستعد شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به انواع مختلف کافی میکس ها گفت: علامت سه در یک (1*3) این محصول نشان از وجود شکر در آن و علامت دو در یک (1*2) آن نشان از نبود شکر است.

در روز مصرف دو تا سه کافی میکس نوع دو در یک برای افرادی که مشکلات گوارشی یا حساسیت به ترکیبات را ندارند، مشکلی ایجاد نمی کند، اما همگان باید بدانند که رعایت تعادل در مصرف این ماده همچون چای ضروری است.

در صورت عدم رعایت تعادل در نوشیدن کافی میکس، فرد دچار بی قراری، برافروختگی، تپش قلب و اضطراب می شود.

کافی میکس بدون شکر هم به دلیل وجود خامه و شیر خشک کالری دارد؛ اما قهوه خالص تقریبا بدون کالری است.

منبع:باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه