کوچک‌ترین آتشفشان دنیا که می‌توانید از آن بالابروید

0 123

آتشفشان Cuexcomate در شهر پوئبلا مکزیک واقع شده است.

این آتشفشان یک چشمه آب گرم خاموش و یا حتی یک آتشقشان گلی به معنای ظرف گلی است.

این آتشفشان در محله ی لا لیبراتد شهر پوئبلا مکزیک واقع شده و قرن ها مردم محلی آنرا به اشتباه به عنوان «کوچک ترین آتشفشان دنیا» می شناختند.

در حقیقت یک چشمه آب گرم خاموش و یا حتی یک آتشقشان گلی است که به نظر می رسد از انفجار ماگما و آب سولفوری، آتشفشان فعال و دومین قله ی بلند مکزیک در سال 1064 ایجاد شده باشد.

این فوران آتشفشانی به احتمال زیاد جریانات چشمه ای زمین-گرمایی را فعال کرده و آنها باعث شکستن لایه های سنگ آهکی مربوط به دوران مزوزوئیک شده اند، در این حال رسوب گذاری ترکیبات کربنات کلسیم و سیلیکات منجر به تشکیل پشته ای عظیم به ارتفاع 43 فوت و پهنای 75 فوت گشته که در واقع شبیه به قیف یک آتشفشان کوچک است.

این قیف رسوبی در واقع میان تهی است و سوراخی یه پهنای 23 فوت در نوک آن وجود دارد. از طریق این سوراخ و به کمک پلکان فلزی مارپیچی که در این محل نصب شده، گردشگران می توانند وارد این سازه ی طبیعی شوند.

بیرون این قیف، لوحی وجود دارد که در سال 1970 نصب شده و در حقیقت اظهارات یک بازدید کننده در سال 1585 را به نمایش درمی آورد.

این فرد آتفشان را چنین توصیف می کند: « تخته سنگی بسیار بزرگ با ارتفاعی محدود که روی نوک آن دهانی بزرگ وجود دارد به گونه ای که فکر می کنید این تخته سنگ، شکل گرفته تا چاهی را در خود نگه دارد.

داخل آن بسیار عمیق است و در انتهای آن بوی بد آب راکد استشمام می شود.»

روی این لوح همچنین آمده که زمانی این قیف به عنوان محلی برای تقدیم قربانی به خدایان بومی به کار می رفته، کمی بعدتر از آن به عنوان محلی برای ریختن اجساد قربانیان خودکشی استفاده می شده زیرا محلی ها بر این باور بودند که این افراد سزاوار دفن شدن نیستند.

شاید بخاطر همین داستان های ترسناک است که مردمی که اطراف چشمه ی آبگرم زندگی می کنند به عنوان «فرزندان ناف شیطان» شناخته می شوند.

منبع:تایا

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه