تفاوت بیماری های افراد بلندقد و کوتاه قد رابشناسیم

0 157

به گفته محققان، افراد بلندقد و کوتاه قد با انواع مختلفی از بیماری ها روبرو هستند.

مطالعه محققان دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین نیویورک نشان می دهد افراد قدبلند از ریسک کمتر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی و دیابت نوع ۲ برخوردار هستند، اما احتمال ابتلا به برخی سرطان ها در این افراد نسبت به افراد کوتاه قد بیشتر است.

جفری کابات، عضو ارشد تیم تحقیق، در این باره می گوید: «سرطان های ملانوم (پوست)، تیروئید، کلیه، سینه، روده و راست روده (مقعد) ارتباط قوی ای با قد دارند.»

به گفته وی، «زنان قدبلندتر دارای اعضای بزرگ تر و سلول های بیشتر هستند، از اینرو احتمال بروز جهش های منتهی به سرطان در انها بیشتر است. همچنین این احتمال جود دارد که هورمون ها و فاکتورهای رشد تاثیرگذار بر قد، بر ریسک سرطان هم تاثیر داشته باشند.»

همچنین بلند یا کوتاه قد بودن می تواند فاکتور مهمی در سلامت مغز فرد باشد. زنی با قد ۱.۶۵ متر در مقایسه با زنی با قد ۱.۵۵ متر ۵۰ درصد کمتر در معرض مرگ ناشی از دمانس (زوال عقل) قرار دارد.

همچنین، زنان دارای قد حدود ۱.۷۲ متر در مقایسه با زنان دارای قد ۱.۶۰ متر کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند. بعلاوه افراد کوتاه قد بیشتر مستعد ابتلا به دیابت هستند.

طبق یافته های مطالعاتی افراد با قد ۱.۵۷ متر با وزن نسبتا معمولی سه برابر کمتر در معرض لختگی خون قرار دارند. مردان با قد ۱.۸۲ متر و بلندتر ۲.۶ برابر بیشتر در معرض ابتلا به «ترومبوآمبولی وریدی» هستند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه