بازتولید گونه‌ای پنگوئن منقرض‌شده

0 23

نهادی علمی در آمریکا در تلاش است تا گونه ای پرنده منقرض شده را با استفاده از دانش ژنتیک بازتولید کند.

سازمان Revive & Restore که در سانفرانسیسکو قرار دارد مأموریت جالب توجهی را برای خود تعریف کرده است: استفاده از تازه ترین یافته های علم ژنتیک برای بازتولید گونه های مختلف منقرض شده و حالا خبر می رسد که دانشمندان این سازمان برای بازتولید پرنده ای منحصربفرد و البته منقرض شده دست به کار شده اند.

این پرنده که نوعی پنگوئن محسوب می شود از حیث جثه ظاهری و قیافه شباهت زیادی به این جانور دارد.

دانشمندان تخمین می زنند که نسل این پرنده در اواسط قرن نوزدهم میلادی منقرض شد. شکار بی رویه در سواحل بریتانیا مهمترین عامل نابودی این پرنده منحصربفرد اعلام شده است.

دانشمندان سازمان Revive & Restore در تلاشند تا با استخراج DNA این پرنده از فسیل و برخی اندامهای باقی مانده از آن، فرآیند توالی سازی ژنوم آن را آغاز کنند.

آنها در ادامه جنین نزدیکترین گونه پنگوئن به این پرنده منقرض شده یعنی پنگوئن منقار تیغی را با استفاده از تکنیکهای نوین علم ژنتیک، اصلاح ژنتیکی می کنند.

در پایان نیز جنین تولید شده در بدن پرنده بزرگی قرار داده می شود تا فرآیند رشد آن تکمیل شود.

البته این سازمان فهرست بلندبالایی از گونه های مختلف منقرض شده یا در معرض خطر انقراض دارد که دانشمندان امیدوارند با استفاده از یافته های نوین علم ژنتیک آنها را بازتولید کنند.

با این حال نگرانی هایی نیز مطرح شده است. برخی کارشناسان هشدار می دهند که بازتولید جانورانی که مدتها پیش منقرض شده اند ممکن است خطراتی برای اکوسیستمها به همراه داشته باشند.

منبع:مهر

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه