اولین رایانه اپل ۸۱۵ هزار دلار فروخته شد

0 66

نمونه اولیه از یک دستگاه اپل وان، جام مقدس یادگارهای الکترونیکی در تاریخ شرکت اپل و صنعت رایانه، به قیمت ۸۱۵ هزار دلار به فروش رسید.

براساس گزارش BBC، استیو‌جابز و استیو وزنیاک در سال 1976 تنها 200 نسخه از این دستگاه را ساختند. مدلی که این هفته به حراج گذاشته شد، ویژگی‌هایی دارد که مدل بودن آن را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد این دستگاه نمونه‌ای است که پیش از تولید انبوه و عرضه رایانه به بازار ساخته شده‌است.

به گفته مورخان صنعت رایانه، این دستگاه اگر اولین نباشد، یکی از اولین رایانه‌هایی است که در شرکت اپل ساخته شده‌است. انتظار می‌رفت این نسخه در حراجی به قیمت یک میلیون دلار به فروش برسد، اما مسئول حراجی چریتی‌باز قیمت نهایی آن را 815 هزار دلار اعلام کرد.

این به آن معنی است که رایانه فروخته شده گرانقیمت‌ترین تکه از تاریک شرکت اپل نبوده است، زیرا نسخه‌ای بسیار کمیاب و همچنان کاربردی از اپل در سال 2014 در حراجی بونهامز به قیمت 905 هزار دلار فروخته شد.

10 درصد از سود این حراجی به نفع انجمن سرطان خون و سرطان پوست اهدا می‌شود و خریداران این رایانه قصد دارند از آن برای الهام بخشی به دانش‌آموزان و دانشجویاد در مدارس و دانشگاه‌های مختلف استفاده کنند.

درحال حاضرتنها 70 دستگاه رایانه اپل وان در جهان موجود است. این رایانه که در ابتدا رایانه اپل وان نامیده می‌شد، اولین بار در سال 1976 به فروش رسید و در اکتبر سال بعد تولید آن متوقف شد. نسخه حراج شده از آن رو از ارزش بالایی برخوردار است که تمامی قطعات آن با دست روی صفحه مدار لحیم شده‌اند.

منبع:همشهری آنلاین

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه