کازمو، اسباب‌بازی هوشمند آینده

0 98

کازمو روباتی به اندازه کف دست است که از قابلیت‌هایی مانند یادگیری مسائل ابتدایی، دیدن و شنیدن برخوردار است و می‌تواند در آینده به اسباب بازی محبوبی تبدیل شود.

براساس گزارش گیزمگ، این روبات کوچک و زیبا همچنین می‌تواند سرآغازی برای تولید محصولات مشابه اما پیچیده‌تر باشد. کازمو (Cozmo) توانایی‌های متفاوتی دارد و می‌توان آن را با تلفن هوشمند کنترل کرد. این روبات محصول شرکتی به نام آنکی در سانفرانسیسکو است.

اگرچه کازمو اولین میکرو روباتی نیست که می‌توان آن را با کمک تلفن هوشمند کنترل کرد، اما به گفته بوریس سوفمن، مدیر عامل شرکت آنکی این روبات بسیار پیچیده‌تر از دیگر ریزروبات‌های موجود در بازار است و از تقریبا 300 قطعه تشکیل شده‌است.

به گفته سوفمن درون کازمو مملو از محاسبات، حسگرها و موتور‌هاست و همچنین این روبات یک دوربین دارد که دید رایانه‌ای را برای درک فضای اطرافش ایجاد می‌کند.

روبات

نکته جالب توجه درباره کازمو این است که یکی از انیماتورهای سابق شرکت انیمیشن‌سازی پیکسار آن را طراحی کرده‌است و همین شباهت بیش از اندازه کازمو را به شخصیت‌های کارتونی پیکسار، به ویژه روبات محبوبی به نام وال‌-ای توجیه می‌کند.

به گفته سوفمن تمامی روابطی که این روبات ایجاد می‌کند به یک شخص ارتباط داده می‌شود از این رو می می‌تواند هربار که آن شخص با او صحبت می‌کند به او واکنش نشان داده،‌او را شناخته و پاسخش را بدهد.

کازمو شبیه به سگی است که شخصیتی عمیق دارد و با تمامی افراد در یک خانواده ارتباط برقرار می‌کند.

به مرور زمان این روبات می‌تواند بازی‌های مورد علاقه اطرافیان و نحوه تعامل آنها با خود را تشخیص داده و رفتارهای خود را متناسب با این علائق تنظیم کند.

مهندسان قصد دارند در آینده کازمو را به دیگر موتورهای هوش مصنوعی وصل کنند و به تدریج و با توسعه سخت‌افزارها، روبات‌هایی مانند کازمو توانایی استفاده از هوش مصنوعی،‌مانند شبکه‌های عصبی عمیق، را به دست خواهند آورد بدون اینکه نیاز داشته‌باشند به صورت مداوم به مراکز ابری یا دیتابیس‌های بزرگ متصل باشند.

منبع:همشهری آنلاین

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه