آیا رضا کیانیان مطرب است؟

0 712

کتاب «جیگی جیگی ننه خانوم» با خاطراتی از رضا کیانیان و داوود کیانیان به عنوان دو هنرمند مشهدی رونمایی شد. در پایان برنامه کتاب نامبرده با حضور اصغر همت، مدیرعامل خانه تئاتر، داود و رضا کیانیان رونمایی شد و این هنرمندان پوستر مربوط به برنامه را به یادگار امضا کردند؛ رضا کیانیان در کنار امضای خود نوشت: مطرب رضا کیانیان.

این کتاب که توسط انتشارات تیسا وارد بازار نشر شده، درباره مطرب دوره گردی است که سال‌ها پیش در مشهد برای شادکردن مردم نمایش‌های شادی آوری را در خیابان‌ها اجرا می کرده است و طی یک اتفاق در حرم حضرت امام رضا (ع) به خاک سپرده شده است.

رضا کیانیان، هنرمند نام‌آشنا و مشهدی تئاتر، سینما و تلویزیون در مراسم رونمایی از کتاب «جیگی جیگی ننه خانوم»در مورد خاطرات خود از جیگی‌جیگی گفت.

وی توضیح داد: تصوری که از این شخصیت در ذهن دارم متعلق به زمانی است که با پدرم به سینما می‌رفتیم؛ در باغ ارگ مشهد که آن روزها پر از سینما بود.

کیانیان افزود: گاهی در رفت‌وآمدهایمان به این محله جیگی‌جیگی را می‌دیدیم که ساز می‌زد و عروسک بزغاله‌اش را می‌رقصاند؛ این حرکت‌ها برای من بسیار جذاب بود به همین دلیل از پدرم می‌خواستم برای تماشای جیگی‌جیگی بایستیم و به او پول بدهیم.

این بازیگر در ادامه گفت: چند سال پیش در ماه رمضان هیاتی از جوانان مرا دعوت کردند تا در مراسم‌ آنها سخنرانی کنم که سخنرانی را نپذیرفتم اما به هیات‌شان رفتم؛ مراسم در سالن حجاب برگزار شده بود و تعدادی دختر و پسر شبیه همان جوان‌هایی که در خیابان‌ها می‌بینیم در کنار شخصیت‌هایی چون احمد مسجدجامعی و محسن چینی‌فروشان، مدیر وقت کانون پرورش فکری در آن حضور داشتند.

وی ادامه داد: برگزارکنندگان مراسم باز هم از من خواستند پشت تریبون بروم و چند کلمه‌ای صحبت کنم؛ با توجه به جو مراسم این بار پذیرفتم و از آنجا که در همان برنامه یاد جیگی‌جیگی افتاده بودم تصمیم گرفتم در مورد او حرف بزنم.

کیانیان افزود: برای آنها گفتم تا حدود 80 یا 90 سال پیش، مردم مطرب‌ها را برای شادکردن مهمانان خود به مراسمشان دعوت می‌کردند اما فردای آن برنامه شادی، دیگر کسی جواب سلام آنان را نمی‌داد؛ تئاتری‌ها نیز مطرب محسوب می‌شوند؛ من هم نوه آن مطرب‌ها هستم و شما نوه همان‌ها که جواب سلام نمی‌دادند و جیگی‌جیگی یکی از اجداد ما مطرب‌هاست.

کیانیان اضافه کرد: قسمت این بود که جیگی جیگی را جایی خاک کنند که هیچ‌کس با هیچ قدرتی نمی‌تواند او را جابجا کند؛گویی امام رضا(ع) که ضامن آهو شده است، جایی ضامن مطرب‌ها نیز شده است.

منبع : مهر

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه