هنری از جنس صلوات…

0 771

ریسه ی دلت که بند باشد به مبداء ، دهانت همواره بی بهانه و با بهانه ، با قصد و نیت و یا صرفا به هوای شکر و ستایش می جنبد به ذکر ! و گمان نکنم ذکری در میان مسلمان جماعت خوش آوا تر و پر استجابه تر از صلوات بر محمد و آل محمد باشد.

a2141nz2zt0i

جز آن که از قدیم بزرگترها صندوقچه دلشان را باز می کردند و از صلوات و ثمرات بی حدش می گفتند که گره وا کرده و معجزه می کند، اسلام بارها و بارها در قرآن و ادعیه به ذکر آن سفارش کرده است. آنگونه این جمله نور دارد که می توان از صلوات به« وضوی روح » نام برد که محض خروج از زبان به طهارت اندیشه و ضمیر همت می ورزد و ثوابش چنان بی شمار است که حضرت محمد می فرمایند :

در معراج، ملکی را دیدم که هزار هزار دست دارد و هر دستی هزار هزار انگشت دارد و هر انگشتی هزار هزار بند دارد. آن ملک گفت: من حساب دانه های قطرات باران را می دانم که چند تا در صحرا و چند دانه در دریا می بارد. تعداد قطرات باران را از ابتدای خلقت تا حال را می دانم، ولی حسابی است که من از محاسبه آن عاجزم. رسول خدا (ص) فرمودند: چیست؟ عرض کرد :هرگاه جماعتی از امت تو با هم باشند و با هم بر تو صلوات بفرستند، من از محاسبه ثواب صلوات عاجزم…

photo_2016-09-05_17-20-06

این کلام ، سبب توانگری و غنا، سبب نور، سبب استجابت دعا، سبب ذلت شیطان، سبب خلاصی از غیبت  و کفاره گناهان است اگر که به نیت و قصد الهی بر زبان آمده باشد.

صلوات _ دعایی که قطعا مستجاب است_ آنچنان اخته در روح و تن شده است که در کوچکترین گیر و گرفتاری زبان به گفتنش می چرخد، اگر حواستان باشد، حتی وقت پیدا کردن دسته کلیدی که یادتان نیست کجا گذاشته اید هم لبهایتان به صلوات مشغول است. و از منظر دیگر بارها  و به هر بهانه ای، صرف استجابت نیاز ؛ به ختم آن روی می آوریم. سفره های سبز صد صلوات که دور تا دور آن به اسامی عزیزکرده های خداوند مزین است و تسبیح های سبز که آماده اند ابزارِ ذکر صلوات شوند و دور تا دور آن به نیت ختم و خواندن هزار باره این جمله بنشینند و گره از بانی بردارند. بر سر این سفره فرشتگان به یاری می آیند و میهمانند _ حضرت محمد (ص) فرمودند: کاروانی از فرشتگان به امر پروردگار در جهان حرکت می کنند و هنگامی که به جلسه ذکر و صلوات می رسند، به یکدیگر می گویند: فرود آییم. زمانی که پیاده می شوند، اهل جلسه را هنگام دعا با ذکر آمین، یاری کرده و نیز اهل جلسه را هنگام صلوات کمک و همراهی می کنند و در پایان به یکدیگر می گویند: خوشا به حال افراد این جلسه که خدا آنان را آمرزید _  از این رو  شیفتگان صلوات به تزیین و آراسته گی بیشتر نسبت به این سفره و مجالس کوشیده اند و آن را به شیوه و هنر های متفاوت بر سفره های صلوات نگاشته و پیراسته اند.

photo_2016-09-05_17-31-30

در این میان کسی که دستش به هنر مشغول است و زبانش به صلوات، اثری را می آفریند که به جز زیبایی ظاهری به واسطه هنر ریخته شده بر پرده حال خوب ذکر را به شما منتقل می کند. هنرمندان گروه فاطم دستهایشان به ترسیم صلوات بر پارچه بند است و لبهاشان به ذکر . از ابریشم و یراق و سرمه و پارچه نفیس بهره می برند و در قالب خوشنویسی ، نقاشی، تکه دوزی و دوخت ، صلوات را بر تابلوی نگاه بالا می برند . به قداست و حرمت صلوات معتقدند و در جهت اهمیت به این امر به طراحی زیبا و بدیع در آفرینش سفره های صلوات اهتمام می ورزند تا روح را نوازش دهند.

داشتن یکی از تابلو ها که دستهای نقش آفرینش در حین کار به جد و اعتقاد قلم زده و دوخت رفته است روی دیوار خانه ، فرشته ها را میهمان همیشگی اتان می کند که  رسول خدا خود می فرمایند: هر کس در کتابی یا نوشته‌ای بر من صلوات بنویسد، تا زمانی که نام من در کتاب هست فرشتگان پیوسته برای او از درگاه حق طلب آمرزش می کنند.

گروه هنری فاطم از سال 1383 فعالیت خود را به طور جدی آغاز نمود و در طی این سال ها آثار متنوع بسیاری به وجود آورده است.با گسترش فعالیت های فاطم، در تیرماه 1394 اعضای گروه برآن شدند تا نمایشگاهی از آثار خود را در معرض دید همگان قرار دهند.این گروه درآمد حاصله از این هنر را به خیریه خرج می کنند و بر ضریب کار نیکشان می افزایند.  

این نمایشگاه، نخستین فصل از آثار فاطم را به نمایش گذاشت و از استقبال بالایی نزد عموم برخوردار شد.اعضای گروه هنری فاطم هم اکنون نیز در حال اجرای فصول جدیدی از آثار خود با سبک های نوین هستند.در ادامه تصاویر متفاوتی از ارائه این هنر را که مرتبط به نمایشگاه برگذار شده سال قبل می باشد را مشاهده می کنید:

 

photo_2016-09-05_17-20-50

photo_2016-09-05_17-20-15

photo_2016-09-05_17-20-35

photo_2016-09-05_17-21-03

photo_2016-09-05_17-20-24photo_2016-09-05_17-19-58

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه