کلاه‌تان را در نِـت برندارند!

0 94
دنیای عجیبی است دنیای مجازی. از آن سر دنیا می‌توانند علیه امنیت یک مملکت اقدامات تروریستی و خرابکارانه انجام بدهند و قسر در بروند.

 اگر می‌خواهید از ظرفیت‌های کمتر شناخته‌شده حملات اینترنتی آگاه شوید، مستند «روزهای صفر» (Zero Days) را در همین مورد ببینید که بدانید تا کجا می‌توان پیش رفت. چرا راه دور برویم؟ در همین ایران خودمان، کلی پرونده در دادسرای رسیدگی به جرائم رایانه‌ای در حال رسیدگی است و پلیس فتا، به‌طور مرتب مواردی از مراجعات و شکایات به این اداره را اعلام می‌کند و به مردم در مورد خطرات فضای مجازی و آسیب‌های واقعی آن هشدار می‌دهد.

گمنامی افراد در دنیای اینترنت اگرچه گستاخی مجرمان و ترس کاربران را دوچندان می‌کند اما دانش به‌روز و اشراف پلیس فضای مجازی ایران، امید احقاق حقوق را در دل قربانیان زنده نگه می‌دارد. در اینجا به چند نکته مختصر و مهم اشاره می‌کنیم که در فضای مجازی بسیار تکرار می‌شود و نارضایتی کاربران و گاهی شکایت به مراجع قانونی را در پی دارد. با رعایت نکات ساده‌ای که آورده‌ایم، از بسیاری از آسیب‌ها و مسائل ناشی از فعالیت‌های سایبری، در امان خواهید ماند.

  • فروش گنجشک به جای قناری!

وظیفه تبلیغات، انگیزش مخاطب است برای خرید کالا یا خدمت. اگر این انگیزش، با توسل به دروغ و حقه ایجاد شود، مشتری برای همیشه از دست خواهد رفت اما ساده‌لوحانه است اگر فکر کنید تمام فروشندگان اینترنتی، دغدغه «حفظ مشتری» را دارند! برعکس، بسیاری از این فروشندگان، سود خود را از یک‌بار فروش به هر مشتری می‌برند چون محصول‌شان آنقدر نامرغوب و متفاوت با تبلیغات‌شان است که مشتری از نخستین خریدش هم پشیمان می‌شود و اگر دستش برسد،

پولش را از حلقوم فروشنده بیرون می‌کشد؛ وفاداری و مراجعه بعدی مشتری، پیشکش! برای اینکه بعد از دریافت محصول خریداری‌شده‌تان، حرص نخورید و پشیمان نشوید، به تبلیغات وسوسه‌انگیز و جذاب اینترنتی اعتماد نکنید. به قدرت فتوشاپ ایمان بیاورید اما گولش را نخورید. با فتوشاپ، بعضی‌ها مُرده را زنده می‌کنند!تا‌کنون اعتماد بیجای مردم، جیب خیلی‌ها را پر کرده است! پس فقط از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر و خوشنام خرید کنید که نماد اعتماد الکترونیک (e-NAMAD) داشته باشند.

  • برنده‌شدن برای هیچ!

حتما تا‌کنون پیامک‌ها و ایمیل‌هایی به دست‌تان رسیده است حاوی این نکته دلچسب که «چه نشسته‌اید که شما برنده خوشبخت ما شده‌اید! بشتابید که جایزه شما نزد ما در انتظارتان است!» فرستندگان این پیامک‌ها و ایمیل‌ها، اگر قصد نداشته باشند اطلاعات شخصی و حساب بانکی شما را به چنگ بیاورند (که اتفاقا در بیشتر موارد، هدف‌شان به‌دست‌آوردن همین اطلاعات است!)، در بهترین حالت می‌خواهند یک کالا یا خدمت هزار تومانی را به مبلغ 10هزار تومان به شما قالب کنند.

پس خیال‌تان راحت! حکایت این برنده‌شدن‌ها و پیگیری‌شان از جانب شما، حکایت آن بنده خداست که سر راهش دفترچه قسطی پیدا کرد و به ناچار، تمام آنها را پرداخت! اگر شما در قرعه‌کشی خاصی شرکت نکرده‌اید، طبیعی است که نباید برنده شوید. پس اگر به‌ناگاه از جایی که نمی‌شناسید و خبر ندارید، اعلام می‌کنند برنده شده‌اید، حتما جایی از کار ایراد دارد. ضمن اینکه اگر به فرض، برنده شده باشید، باید جایزه دریافت کنید، نه اینکه پولی بپردازید و نیز اگر واقعا برنده یک قرعه‌کشی شده باشید و هدیه‌دهنده بخواهد جایزه شما را بپردازد، نیازی به رمزهای حساب شما ندارد و داشتن شماره کارت کافی‌ است! هرچند توصیه می‌شود در افشای غیرمحرمانه‌ترین اطلاعات‌تان هم تا حد ممکن احتیاط کنید.

  • غریبه‌ها؛ محرم رمزهای بانکی

اگر می‌خواهید با استفاده از عابربانک‌تان خرید کنید، از فروشنده بخواهید دستگاه کارتخوان را نزد شما بیاورد تا خودتان کارت را بکشید و مبلغ و رمز عبورتان را ثبت کنید. بخشی از کلاهبرداری‌ها، از طریق کپی‌کردن کارت بانکی خریداران اتفاق افتاده است که نمونه مشهور آن در یک رستوران بالای شهر رویت شده! به بهانه ثابت بودن دستگاه و کوتاهی سیم، کارت‌تان را به فروشندگان ناشناس نسپارید.

حتما رمزکارت‌تان را خودتان وارد کنید و مراقب باشید کسی موقع ورود رمز، صفحه کلید را دید نزند. هنگام خرید اینترنتی یا پرداخت قبوض، رمز حساب‌تان را برای حضار اعلام عمومی نکنید! رمزهای شما محرمانه هستند و خودتان باید از آنها مراقبت کنید تا امنیت حساب‌تان تأمین شود. برای اینکه از هک‌شدن حساب‌تان جلوگیری کنید، سعی کنید کارهای بانکی‌تان را شخصا انجام دهید و از افراد ناشناس کمک نگیرید. ضمنا هنگام ورود به‌حساب اینترنتی بانکی‌تان، تنها از صفحه کلید مجازی که سایت بانک در اختیارتان قرار می‌دهد استفاده کنید و هیچ شماره حساب، رمز و اطلاعات محرمانه‌ای را با صفحه کلید دستگاه‌تان وارد نکنید. حواس‌تان باشد که آدرس سایت، دقیقا مطابق با آدرس سایت بانک‌تان باشد و به صفحه وب‌جعلی هدایت نشده باشید.

اعتماد به زورگیران و متکدیان مظلوم‌نما

پلیس فتا نمونه‌های زیادی از افرادی سراغ دارد که در فضای مجازی با فردی آشنا شده‌اند، به قول ازدواج او اعتماد کرده‌اند و عکس‌های شخصی‌شان را در اختیارش قرار داده‌اند و بعد از مدتی فرد معتمد، باجگیر از کار درآمده و در ازای پخش نکردن عکس‌های فرد در فضای مجازی یا افشا نکردن اسرار زندگی شخصی او، طلب پول یا چیزهای دیگری می‌کند! که اگر با اقدامی معقول (یعنی مراجعه به پلیس فتا) جلوی این خواسته‌ها گرفته نشود، پایانی تلخ و پرهزینه در انتظار قربانی خواهد بود.

در مواردی دیگر مشاهده شده که باجگیر از عکس‌های به ظاهر بی‌مسئله قربانی سوءاستفاده کرده و آنها را در صحنه‌های نامناسبی قرار داده است. انتشار چنین عکس‌هایی در فضای مجازی، مستقیما آبروی قربانی را نشانه رفته و زندگی شخصی و شغلی او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. بعضی از کلاهبرداری‌های اینترنتی نیز اینگونه است که فرد کلاهبردار، خود را بی‌بضاعت معرفی می‌کند، یا ادعا می‌کند که در کشور دیگری ساکن است و گروهی قصد جانش را دارند، یا شیوه‌های بسیار متنوع دیگر و به این ترتیب از قربانی تقاضای کمک می‌کند. احساساتی نشوید. دروغ‌های جاری در فضای مجازی، بسیار بیشتر از واقعیت‌های آن است.

منبع: همشهری آنلاین

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه