ثبت رکورد طولانی‌ترین رعد و برق جهان

0 44

طولانی ترین رعد و برق ثبت شده از سوی سازمان جهانی هواشناسی، 321 کیلومتر اعلام شد.

به گزارش سازمان جهانی هواشناسی، بلندترین رعد و برق ثبت شده در جهان تاکنون به طول 199.5 مایل (321 کیلومتر) در 20 ژوئن 2007 (30 خرداد 1386) در ایالت اکلاهامای آمریکا به وقوع پیوسته است.

همچنین سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد طولانیترین رعد و برق ثبت شده در جهان از لحاظ زمانی در 30 اوت 2012 (9 شهریور 1391) در ناحیه «پروانس-آلپ-کوت دازور» در کشور فرانسه به وقوع پیوست. زمان ثبت شده برای این رعد و برق 7.74 ثانیه است.

این نخستین بار است که رعد و برق نیز در آرشیو رکوردهای محیط زیستی سازمان جهانی هواشناسی در کنار دیگر وقایع زیست محیطی از قبیل سرما، گرما، سرعت وزش باد و آبشار آمده است.

«پتری تالاس»، دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی، اظهار کرد: «رعد و برق یکی از پدیده‌های خطرناک محیط زیستی است که سالانه جان بسیاری از افراد را به خطر می اندازد. ارتقا وضع تشخیص و نظارت بر این پدیده، بر بهبود امنیت عمومی تاثیرگذار خواهد بود.»

به گزارش خدمات هواشناسی ملی آمریکا، سالانه 25 میلیون رعد و برق و صاعقه در این کشور به وقوع می پیوندد و به طور متوسط 49 کشته و صدها زخمی به جای می گذارد.

ارزیابی کامل سازمان جهانی هواشناسی از رعد و برق های شدید و طولانی، 15 سپتامبر (25 شهریور) در پایگاه مجله جامعه هواشناسان آمریکا منتشر شد.

منبع:باشگاه خبرنگاران

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه