اگر iphone دارید از قابلیت های لمس سه بعدی آن غافل نشوید.

0 7,806

با قابلیت۳D Touch یا لمس سه بعدی می توان ۷ کار دلچسب و خارق العاده در اپل آیفون ۶S و اپل آیفون ۶S پلاس به عمل آورد و جالبتر آن است که بدانید بالابردن سرعت و کارایی شما تنها مزیت این امکان نیست.در ادامه با بدندید همراه باشید.

۳D Touch  قابلیتی است که به تلفن همراه هوشمند مجوز می‌دهد تا بفهمد که شما به چقدر انگشت خود را روی صفحه فشار داده اید.اپل آیفون ۶S و اپل آیفون S6 Plus نخستین تلفن همراه های  هوشمند ساخت اپل می باشند که در آن‌ها از این فناوری بهره گرفته شده است. دراین امکان تلفن همراه شما بنا بر مقدار فشار شما، می‌تواند فرامین مختلفی را صادر کند. نححوه ی عملکرد این  امکان بدین صورت است که در پشت صفحه‌ی این سیستم ها، یک سری سنسور موجود باشند که مقدار فشرده شده صفحه را محاسبه کرده و به پردازنده این مقدار را اعلان می‌کنند. پردازنده هم بنا بر دستوارتی که از پیش در خود نگه داشته، بنا بر مقدار فشار، کارهای مختلفی را انجام می‌دهد.در ذیل ۸ کاری که که با این امکان به ثمر می رسد را به شما شناسایی می کنیم.

۱-استفاده در تاچ پد کیبورد

یکی از قابلیت‌های اساسی ۳D Touch ، استفاده‌ی آن در زمان تایپ است. شما به سادگی با فشار دادن صفحه می‌توانید اشاره نما را به محلی که دوست دارید برده و متن را اصلاح یا بیفزایید، کسانی که با تلفن همراه های لمسی سایر مارکها فعالیت کرده اند خوب به این کاربرد و مشکل در تلفن همراه های لمسی آشنا می باشند .در آن تلفن همراه ها شما باید بر مکان مورد نظر با انگشت اشاره می‌نمودید تا این عمل صورت ‌می‌گرفت. از دیگر کارایی‌های این امکان این است که که کافیست روی یک عبارت، انگشت خود را برده و فشار دهید، تا عبارت حذف گردد. همچنین عبارت را به همین صورت می‌توانید جا به جا هم بکنید.

1-new-10

۲-فعال کردن فرامین با سرعت در صفحه‌ی منزل

ضروری به ذکر است که بیشتر برنامه هایی که برای سیستم های اپل عرضه شده اند، هم اینک دارای فرامین با سرعت می باشند. شما قادر می باشید برای دسترسی به این فرامین، انگشت خود را در صفحه‌ی منزل روی یک آیکون یک برنامه برده و فشار دهید، یک صفحه‌ی کوچک در جوار برنامه باز می‌گردد و به شما مجوز داده می شود تا از میان فرامین پیش‌فرض که برای دسترسی با سرعت به امکانات برنامه تعبیه شده اند، به برنامه دسترسی یابید؛ برای مثال در برنامه‌ی ساعت، می‌تواند از میان دسترسی، ساخت یک اخطار جدید را برگزینید یا تایمر ساعت را فعال کنید.

2-new-9

۳- تعویض در میان برنامه ها

در حالی که در گذشته شما ناچار بودید با دوبار فشار دادن کلید منزل نسبت به تعویض برنامه مبادرت کنید اکنون تنها با فشار دادن سمت چپ صفحه می‌توانید به این امکان دسترسی یابید. در این قسمت می‌توانید برنامه هایی که در حال اجرا می باشند را انتخاب و به صفحه‌ی آن برنامه بروید.

3-new-10

۴- طرح و نقاشی کردن با حساسیت قلم نسبت به مقدار فشار شما

یکی از مناسب ترین دستاوردهای این امکان که بسیار مورد توجه جا داشته است در زمان بهره گیری از برنامه های طرح و نقاشی است. حال به لطف امکان لمس سه بعدی یا  ۳D touch   در گوشی‌های هوشمند نمونه های تازه اپل آیفون می‌توان خلاقیت‌های بیشتری زمان طرح و نقاشی کشیدن به خرج داد. شما می‌توانید زمان طرح و نقاشی یک قلم را برگزیده و با مقدار فشاری که با انگشت خود به صفحه وارد می‌نمایید، مقدار پر رنگ بودن یا کم رنگ بودن قلم را معلوم کنید؛ برای مثال وقتی با انگشت خود یک خطی را می‌کشید، چنانچه فشار انگشت خود را کمی بیشتر کنید، خط پر رنگ‌تر می گردد و چنانچه فشار را کمتر کنید، خط هم طبیعتا کم رنگ‌تر خواهد گشت.

4-new-9

۵- قابلیتی ‎بانام Peek

یکی از کاربردی ترین  امکان های ۳D touch  آغاز به اضافه نمودن امکان نویی ‎بانام “Peek” و  “Pop” است و به چشم می خورد که دیگر ترقی دهندگان برنامه هم این قابلیت‌ها را به زودی به برنامه های خود اضافه خواهند نمود. امکان “Peek”  مانند چیزی است که ما در ویندوز مشاهده کرده ایم،به این وضعیت که وقتی انگشت خود را کشیده و روی یک لینک، عکس، ایمیل، نقشه و دیگر آیتم‌ها می‌برید، یک پنجره باز می‌شود و به صورت پیش‌نمایش، آن آیتم را در یک پنجره‌ی کوچک علامت می‌دهد. چنانچه از آن آیتم خوشتان بیاید می‌توانید با فشار بیشتر آیتم را باز نمایید، در غیر این صورت با برداشتن انگشت خود از صفحه یا به طرف دیگر کشیدن آن، صفحه‌ی پیش‌نمایش نامرئی می‌گردد.

عکس با امکان لمس سه بعدی در اپل آیفون می توان چه کارهایی به عمل آورد؟

۶- قابلیتی ‎بانام Pop

در ذیل  امکان قبلی می خواهیم Pop را به شما شناسایی کنیم این امکان بدین صورت است که چنانچه بخواهیم یک آیتم را به صورت پیش‌نمایش مشاهده نمایید، با بردن انگشت خود روی آیتم، پنجره ای باز خواهد گشت و محتویات داخل آیتم برای شما ظاهر خواهد شد. امکان “Pop” به این صورت عمل می‌کند که چنانچه از محتویات ظاهر شده در صفحه‌ی پیش‌نمایش خوشتان آمد، می‌توانید با فشار دادن بیشتر انگشت خود، آیتم را اجرا کنید، به این عمل “Pop” می‌گویند.

۷- اجرای تصاویر زنده

برای درک بهتر این بحث قادر می باشید ویدئوهایی که از این امکان چشم انتظار شده است را بینید درتوضیح این امکان باید نقل کرد چنانچه با اپل آیفون خود تصاویر زنده گرفته باشید،تصاویر و عکسهایی که به صورت مخلوطی از عکس و فیلم می‌باشند، به این صورت که وقتی یک عکس آماده کردن می‌کنید، یک مدت هنگامی را پیش و بعد عکس‌برداری، سیستم نگه داشته و به صورت یک ویدیو ثبت می‌نماید، با فشار دادن انگشت روی عکس و تصویر، این امکان این عکس و تصویر را اجرا خواهد کرد.

شما می توانیداز  این تصاویر در صفحه‌ی قفل اپل آیفون هم بهره گیرید، البته برای اجرای عکس و تصویر زنده احتیاج به فشردن صفحه دارید و عکس و تصویر به صورت خودکار اجرا نخواهد شد.

6-new-3

۸- تنظیم حساسیت لمس سه بعدی و یا غیر فعال نمودن آن

در آخرین  امکان در این امکان شما حتی می‌توانید امکان ۳D touch یا لمس سه بعدی را در اپل آیفون خود فعال یا غیر فعال کرده و همچنین مقدار حساسیت آن را هم تنظیم نمایید. برای این کار باید از قسمت تنظیمات به ترتیب زیر بروید:

General > Accessibility > ۳D Touch

سپس در صفحه‌‎ی گشوده شده، می‌توانید مقدار حساسیت لمس سه بعدی را روی سبک، متوسط و یا به شدت حساس نهید، حتی با کشیدن انگشت خود روی اسلاید برابر ۳D Touch آن را فعال کنید در این زمان اسلاید سبز رنگ می‌شود و یا  چنانچه غیر فعال کنید اسلاید آن سفید می‌شود ولی باید توجه داشته باشید که این امکان به صورت پیش‌فرض، در اپل آیفون شما فعال است.

 

منبع: serze

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه