نوشیدنی‌های گیاهی معجزه‌آسا

0 206

همه ما به دنبال انواع نوشیدنیهای مختلف هستیم تا کمی سرحال بیاییم و خنک شویم؛ شربتهای توت فرنگی، پرتقال، آلبالو و… انتخابهای خوبی هستند اما گاهی اوقات به دلیل شیرینی زیاد شما را باز هم تشنهتر میکنند؛ بنابراین همینجا به شما توصیه میکنیم که به جای خرید شربتهای رنگارنگ سراغ عرقیات گیاهی بروید.

آنها را با آب ترکیب کنید و شربتهای مقوی و سالمتری بخورید. ضمن اینکه بعضی از این نوشیدنیها به تعادل دمای بدن شما کمک میکنند و با کمک آنها راحت تر میتوانید فصل گرما را سپری کنید. البته از خواص دارویی آنها هم غافل نشوید.

کاسنی

این عضو خانواده عرقیات خواص مختلفی دارد. مهمترین مزیتش که به روزهای گرم سال مربوط میشود این است که حرارت بدن را تسکین میدهد. علاوه بر این، خواص دیگری هم به آن نسبت میدهند. کاسنی تببر است، کلسترول خون را پایین میآورد و به تقویت پوست کمک میکند. بعضی از عطاریها به شما توصیه میکنند تا برای رفع گرمازدگی عرق کاسنی و شاتره را با هم ترکیب کنید و قبل از غذا یک استکان بخورید.

زیره

برخلاف ادویه زیره که خوش عطر و بوست، عرق زیره کمی تلخ و تند است، اما برای افرادی که از چاقی رنج میبرند این طعم ناخوشایند اصلا مهم نیست. به هر حال باید بدانید که عرق زیره دشمن چاقی است و ناراحتیهای روده را برطرف میکند؛ چون طبیعت گرم و خشکی دارد. برای درمان نفخ شکم و هضم بهتر غذا عرق زیره را فراموش نکنید و بعد از غذا چشمهایتان را ببندید، بینیتان را بگیرید و یک نصف استکان از آن را به معدهتان بفرستید.

شاتره

اگر خیلی گرمایی هستید و مجبورید ساعتهای زیادی از روز زیر آفتاب کار کنید مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذاییتان بگنجانید. شاتره خاصیت ضد گرمازدگی دارد، حرارت بدن شما را تعدیل کرده و به رفع نارساییهای کبدی کمک میکند. برای تصفیه شدن خون هم میتوانید از این داروی گیاهی کمک بگیرید.

آویشن

آویشن گیاه خوشبویی است که عرق آن طبیعت گرمی دارد. اگر بعد از هر غذا یک استکان از آن را بنوشید از دردهای مفصلی در امان میمانید. عرق آویشن اشتهاآور بوده و ضد نفخ است و سبب ضدعفونی مجاری تنفسی میشود. این را هم بدانید که کمی تلخ و گس است.

رازیانه

رازیانه گیاه پرخاصیتی است که عرق آن هم شما را ازخواص خوبش بینصیب نمیگذارد. بعد از هر وعده غذایی یک استکان عرق رازیانه بخورید تا اشتهای شما در وعده غذای بعدی بیشتر شود. عرق رازیانه طبیعت گرم و خشکی دارد، قاعده آور و ادرار آور است و به نابودی سنگهای مثانه و کلیه کمک میکند.

گلاب

همه ما برای تهیه دسرهای سنتی ایرانی حتما یک شیشه گلاب در خانه داریم. شاید هنگام خرید گلاب از عطاریها با اصطلاح «دو آتشه» روبهرو شوید. این اصطلاح در مورد سایر عرقیات هم به کار میرود و به این معناست که گیاه هنگام عصاره گیری دو بار جوشانده شده، آب کمتر و غلظت بیشتر دارد. به طور کلی گلاب وسایر عرقیات دو آتشه قیمت بیشتری دارند.
در مورد خواص گلاب باید بگوییم که برای قلب و اعصاب مفید است و به کاهش درد چشم کمک میکند. ضمن اینکه برای تمیز کردن پوست تان هم میتوانید از آن استفاده کنید. گلاب از گل محمدی به دست میآید و برخی از افراد به عنوان خوشبو کننده هم از آن استفاده میکنند.

خارشتر

شاید در نگاه اول این اسم به نظرتان خندهدار باشد؛ اما خارشتر هم بین عرقیات گیاهی دیده میشود. واقعیت این است که اصلا مزه خوبی ندارد و به شدت بد بو است. افرادی که میخواهند با کمک عرق خارشتر با سنگ کلیه و مثانه مبارزه کنند باید طعم و مزه ناخوشایند آن را تحمل کنند. عرق خارشتر ادرار آور است و به تصفیه خون و کبد کمک میکند. گاهی برای رفع تب و لرز هم استفاده میشود.

بیدمشک

اگر این روزها دچار نگرانی و مشکلات عصبی شدهاید، ناراحت هستید و با قرص آرامبخش به خواب میروید، برای آرامش بیشتر عرق بیدمشک را امتحان کنید چون آرامش بخش و خونساز است و به تقویت قلب و معده کمک میکند. در کنار اینها در برطرف شدن دردهای عضلانی هم موثر است.

گاو زبان

یکی از گیاهان پر طرفدار در عطاریها گل گاو زبان است. عرق گیاه گاو زبان هم خواص زیادی دارد که بد نیست با آنها هم آشنا شوید. عرق گاوزبان دستگاه گوارش شما را ضدعفونی میکند، نشاط آور است و اگر نصف استکان از آن را قبل از خواب میل کنید، رنگ چهره و پوست تان بهتر میشود.

نعنا

یکی از مشهورترین عرقیات گیاهی است که شاید مهمترین خاصیت آن رفع دل پیچه و دلدرد است. عرق نعنا طعم ملایمی هم دارد و به همین دلیل مصرف آن بیش از سایرین رایج است. علاوه بر این عرق نعنا اشتها آور است و با داشتن طبیعت گرم و خشک، شما را از نفخ شکم نجات میدهد.

بهار نارنج

این هم جزو عرقیات خوش خوراک است و با نبات هم خوشمزه میشود. عرق بهار نارنج به تقویت اعصاب شما کمک میکند تا در زندگی آرامش بیشتری داشته باشید. اگر شبها فکر و خیال سراغتان میآید و خواب راحتی ندارید عرق بهار نارنج را امتحان کنید. چون در درمان بیخوابی نقش موثری دارد.

نکات خرید

هنگام خرید عرقیات گیاهی فقط سراغ فروشندگان معتبر بروید چون در بازار فروش این نوشیدنیها تقلب به سادگی شکل میگیرد و ممکن است به جای این عصارههای گیاهی طبیعی، اسانس خوراکی مخلوط با آب تحویلتان بدهند.

به تاریخ مصرف، نام کارخانه و شماره ثبت نوشته شده روی شیشه توجه کنید. این موارد به شناخت محصولات معتبر کمک میکنند.

شربت

بعضی از این عرقیات واقعا بد مزه و بد بو هستند و شاید به این دلیل از مصرف آنها خودداری کنید. به هر حال اگر خواص دارویی این قبیل از عرقیات برایتان مهم است آنها را با آب و شکر مخلوط کرده و شربت درست کنید.

گرم وسرد

بعضی از عرقیات گیاهی طبیعت گرم و گروهی دیگر طبیعت سرد یا حتی معتدلی دارند که فروشنده در این مورد شما را راهنمایی میکند. در مورد عرقهای سرد مانند کاسنی وشاتره که برای فصل تابستان کاملا مناسب هستند باید روزانه حداقل یک استکان از آنها را بنوشید تا تاثیر داشته باشند.

توجه

مصرف بعضی از عرقیات برای زنان باردار یا کودکان ممنوع است. بنابراین قبل از هرگونه مصرف این نوشیدنیهای گیاهی، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
منبع:الو دکتر

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه