بدترین بحران انتخاباتی ترامپ به دلیل سخنان اهانت‌آمیزش درباره زنان

0 123

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات ریاست‌جمهوری از اظهاراتش مربوط به زنان در یک ویدیو مربوط به سال ۲۰۰۵ عذرخواهی کرده اما گفته است که این فیلم، حواس‌ها را از مسایل اصلی سیاسی “پرت” می‌کند.

گفته می‌شود اظهاراتی که به تازگی از ترامپ درباره زنان منتشر شده، بدترین رسوایی وی از زمان نامزد شدن برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و می‌تواند تیر خلاصی باشد به پیکر نیمه‌جان تلاش‌های وی برای رفتن به کاخ سفید.

ترامپ خود درباره رسوایی جدید گفته است “من اشتباه کردم و عذر می‌خواهم.”

انتشار این ویدیو با واکنش‌های منفی روبه‌رو شده و شماری از چهره‌های برجسته حزب جمهوریخواه اظهارات ترامپ را به شدت محکوم کرده‌اند.

این ویدیو را روزنامه واشنگتن پست منتشر کرده و در آن ترامپ خطاب به بیلی بوش (از اعضای خاندان بوش) که یک مجری تلویزیونی است می‌گوید “وقتی مشهور باشی، هر کاری بخواهی می‌توانی با زنان انجام بدهی.”

او سپس در باره برقراری رابطه جنسی با یک زن ازدواج کرده و آزار جنسی با زنان دیگر هم صحبت می‌کند.

ترامپ پس از عذرخواهی از این اظهاراتش “قول داده که مرد بهتری شود!”

به گزارش بی‌بی‌سی، فیلم حرف‌های دونالد ترامپ کمی قبل از نوبت مناظره دوم او با هیلاری کلینتون بیرون آمده که قرار است با سوال‌های حاضران در تالار مناظره برگزار شود. چند روز قبلش هم گزارشی از پرونده مالیاتی این نامزد جمهوری‌خواه منتشر شد که نشان می‌دهد ترامپ امکان دارد ۱۸ سال هیچ مالیاتی بر درآمدش به دولت فدرال نداده باشد.

روزنامه واشنگتن‌پست که فیلم حرف‌های (به گفته رهبران جمهوری‌خواه) “زننده” دونالد ترامپ را منتشر کرده، ۴۳ سال پیش با افشاگری واترگیت، رئیس‌جمهور ریچارد نیکسون را به استعفا وا داشت.

حالا هم کسانی در هر دو حزب می‌گویند این فیلم می‌تواند “ناقوس مرگ” رویای ترامپ برای ریاست‌جمهوری باشد.

سوال‌ها و تردیدهای ناظران بر این تمرکز دارد که یک ماه مانده به سوت پایان این رقابت انتخاباتی پر جنجال، این‌که چنین افشاگری‌هایی چه اندازه می‌تواند رای حامیان کنونی ترامپ را تکان بدهد.

در ویدیویی که آقای ترامپ در فیسبوک خود منتشر کرده او می‌گوید “این فیلم ویدیویی، حواس‌ها را از مسایل اصلی سیاسی منحرف می‌کند.”

او می‌گوید “من هرگز نگفتم آدم کاملی هستم یا وانمود کنم فرد دیگری هستم. چیزهایی گفته‌ام و کارهایی انجام داده‌ام که از بابت آنها متاسفم و سخنانی که امروز روی ویدیوی قدیمی مربوط به یک دهه قبل منتشر شده‌اند، یک نمونه از آنهاست.”

ترامپ در ویدیوی خود گفته “هر کسی که مرا می‌شناسد می‌داند که این حرف‌ها منعکس‌کننده شخصیت من نیست. من به نقاط مختلف کشور سفر کرده و در باره تغییر آمریکا حرف زده‌ام ولی این سفرها من را هم تغییر داده است.”

ترامپ در این ویدیو از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و رقیبش انتقاد کرده و به بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا اشاره می‌کند و می‌گوید: “او (بیل کلینتون) واقعا زنان را مورد آزار قرار داد و هیلاری هم به قربانیان حمله کرد و آنها را مورد آزار و اذیت قرار داد.”

ترامپ و کلینتون قرار است دوشنبه صبح به وقت ایران دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری را برگزار کنند.

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه