راز دارایی و درآمدهای میلیارد دلاری اپل چیست؟مطلبی که پرده از این راز برمی دارد!

0 1,672

شرکت اپل در رکورد تاریخی جدیدی، به اولین شرکتی تبدیل شد که مجموع دارایی های خالص آن در ترازنامه مالی، از 200 میلیارد دلار عبور کرده و به رقم 203 میلیارد دلار رسیده است.با بدندید همراه باشید.

این همه به رغم فرو رفتن حجم دارایی های اپل طی فصل گذشته است؛ با این همه می‌گویند اگر اپل یک کشور بود، اکنون 27 اقتصاد دنیا را در دست داشت.

شرکت اپل فصل گذشته، فصل چندان خوبی ‌به لحاظ مالی نداشته و بسیاری از کارشناسان، افت فروش آیفون، مهمترین محصول این شرکت را مورد توجه قرار داده اند؛ اما به هیچ وجه اشتباه نکنید. شرکت اپل دچار مشکلات مالی نشده، ‌بلکه اساسا همچنان در حال پول پارو کردن است، به گونه‌ای که تنها طی فصل قبل، این شرکت، برابر با 15 میلیارد دلار سرمایه در گردش داشته است.

بنا بر این گزارش، در حالی شرکت اپل به رقم 203 میلیارد دلار دارایی خالص رسیده ‌که در پایان آوریل سال جاری، این رقم برابر با 193.5 میلیارد دلار و در مدت مشابه سال گذشته تنها 164.5 میلیارد دلار بوده است. پیش بینی می‌شود ‌اگر اپل با همین نرخ دارایی های خالص خود را افزایش دهد، تا یک سال دیگر به رقم 250 میلیارد دلار دارایی خالص خواهد رسید؛ بیش از دو و نیم برابر رقم دست بالای دارایی های بلوکه شده ایران (100 میلیارد دلار) در سه دهه گذشته!

به طنز گفته می‌شود که اپل با این رقم دارایی خالص می‌تواند هر تیم ورزشی در دنیا را به کسری از ثانیه خریداری کند؛ یا حتی شرکت های بزرگی نظیر شرکت «دیزنی» و هر دو شرکت Tesla و Uber را یکجا!چطور، چرا و چگونه اپل 203 میلیارد دلار ثروت دارد؟
اما راز بزرگ اپل در به هم زدن یک چنین وضعیت اقتصادی چیست؟

گفته می‌شود ‌راز بزرگ در این ‌است که اپل در مورد دارایی‌های خود خست به خرج نمی‌دهد.

سال گذشته، مدیر مالی این شرکت و در جریان یک کنفرانس با تحلیلگران اشاره کرد که طی فصل قبل، این شرکت ‌4 میلیارد دلار ‌صرف باز‌خرید سهام این شرکت و 3.1 میلیارد دلار ‌نیز صرف پرداخت سود سهام کرده است.

این تازه تنها بخش کوچکی از برنامه بزرگتر این شرکت برای باز‌گرداندن تمام 200 میلیارد دلار به سهامداران از طریق بازخرید سهام و پرداخت سود است؛ ‌همان رازی ‌که سهامداران این شرکت را خشنود نگاه می‌دارد، حتی در شرایطی که اپل در ‌یک روز معادل 40 میلیارد دلار سقوط در سهام خود را شاهد است.

بنا بر این گزارش، اپل پول های خود را برای روزهای بارانی ذخیره می‌کند. از سوی دیگر، مسائلی وجود دارد؛ از جمله اینکه اپل هیچ گاه مانند مایکروسافت در دهه 90 و اوایل 2000 با قانونی سفت و سخت‌ نظیر آنتی تراست مواجه نخواهد بود. هیچ کس دلش نمی خواهد اپل ورشکسته شود.

فعالیت‌های حاشیه‌ای اپل همچون خرید شرکت Beats Electronic با رقم بالای 3 میلیارد دلار، هرچند در ابتدا هزینه های سرسام آوری برای این شرکت است، ‌سود این شرکت را در بلند مدت تضمین می‌کند. حتی پیش بینی ها حاکی از آن است که اپل می‌تواند این 200 میلیارد سرمایه خالص را در بهشت های مالیاتی نظیر ایرلند سرمایه گذاری کند تا بیش از پیش بر ارزش دارایی های خالص خود بیفزاید.

یک چنین شرایطی است که می‌تواند شرکت هایی نظیر اپل را در مقام قیاس با کشورها در مقام 27 اقتصاد دنیا قرار دهد. مجموع درآمد‌زایی‌های مستقیم این شرکت برای کشور ایالات متحده به همراه ثروت آفرینی های مستقیم آن قطعا قابل قیاس با بسیاری از اقتصاد‌های دنیا نیست و راز بزرگ اپل نیز البته چندان مخفی نیست.

 

منبع: tnews

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه