دیده شدن نام امام حسین (ع) بر ماه واقعی است یا شایعه؟

1 8,783

شایعه به تصویر کشیده شده نام امام حسین(ع) روی ماه را تکذیب کرد و اظهار داشت: این موضوع از دید روانشناسی به اینکه تصویری را در جایی متصور شویم «پاریدولیا» می گویند.با بدندید همراه باشید.

وی افزود: پاریدولیا، یک پدیده روان‌شناختی است که در آن، فرد علایم و یا صداهایی را که ادراک می‌کند به صورت معنادار می‌شناسد. دیدن چهره در ابرها، شنیدن پیام‌های ناشناخته وقتی نوار و یا صدای ضبط ‌شده به‌صورت برعکس پخش می‌شود از جمله اثرات این پدیده روی افراد است.

photo_2016-10-13_15-38-23

2dfef899cc014c4da9c34cdcd68fa84906c58bf93f69cacf4bd5734ed6365168

مدیر انجمن نجوم اهواز گفت: یکی از بارزترین جلوه‌های پاریدولیا، دریافت و تصور نمادها از عکس‌ها، نحوه قرار گرفتن اشیاء در کنار هم یا بافت خاص یک جسم است. این نوع از پاریدولیا، اختصاص به فرهنگ خاصی ندارد و تقریباً در همه کشورها این نوع تلقی‌ها مشاهده شده است.
جعفری زاده خاطر نشان کرد: شب گذشته که همزمان با ایام سوگواری امام حسین (ع) و شام غریبان بود برخی افراد با مطرح کردن موضوع دیده شدن نام امام حسین (ع) جوی عاطفی در فضای مجازی ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه این موضوع هیچ پایه و اساس علمی و رصدی ندارد و نخواهد داشت، تاکید داشت: حتی اگر روز بود، امکان داشت این شایعه روی خورشید و یا هر جای دیگری متصور شود.

مدیر انجمن نجوم اهواز افزود : امروزه در ایران شاهد روییدن تعداد بیشماری کانال تلگرامی و سایتهای اینترنتی هستیم که بار علمی نداشته و تنها به شایعه پراکنی مشغول هستند؛ مردم نیز سعی در بالا بردن اطلاعات عمومی خود کنند و به گروه ها و کانالهای نامعتبر علمی بسنده نکنند.

اشتراک گذاری

۱ دیدگاه

 1. 1
  0

  باسلام
  متاسفانه موضوع بالا مدتی است محفل دنیای مجازی شده وباعث شده ک همه بخاطر این موضوع دچار ابهامات شوند
  اما تنها این موضوع نیست بلک خیلی اوقات مشابه این موضوع هم پیش اومده ومردم را دچار یک سری باورهای غلط وخرافات نموده بنظرمن ما به جای اینک دنبال معجزات باشیم تا به ذات جهان هستی باشیم بهتراست به خود باوری وخدا شناسی واقعی برسیم چه بسا که خداوند به ماعقل فهم شعور ودرک داده وما را اشرف مخلوقات قرار داده،اما ما انسانها گاهی فراموش میکنیم که هستیم واز خود بودن اونقد دور میشویم که اجازه میدهیم بعضی رویاها وخرافات ما را دچار تزلزل نماید
  همه میدونیم که خداوند در زمانهای گذشته بسیاری معجزات رو قرار داده تا مردم آن زمان که کم خرد ونادان بودند پی به جهان هستی وذات واقعی خداوند ببرند اما دراین زمان عقل انسان به تکامل افتاده ونیازی به معجزه نیست بلک ما از درایت بسیاری برخورداریم
  ما بادیدن افتادن برگ هم میتوانیم به ذات حقیقی خدا پی ببریم پس چرااجازه بدهیم که نیروی خداوندی را در رویاهامون تصورکنیم؟
  درست است که خیلی اتفاقات ورخدادهایی پیش می آید که باعث میشود ما ازآن طریق به حقایق خداوندی پی ببریم اما به نظر من نباید با رویاهای غلط باعث بشیم که دیگران هم به شک وتردید بیفتند؛جهان هستی امروزنیازی به رویاسازی نیست وبهتراست بجای تصورات غلط بیایم به خود باوری وخداشناسی برسیم که این بهترکار برای ازبین بردن تموم عقاید غلط است.
  من خود نیز هنوز نتوانستم به خداشناسی واقعی برسم وحرفهایی که زدم فقط قطره ای از این موضوع است اما این رو میدونم که شناخت خداوند نیازبه باورغلط نیست فقط باید او را همانگونه که خودشناخته بشناسیم نه اینکه وجود وعظمت وشکوه وجلالش رادر چیز هایی متظاهرببینیم.

قرار دادن یک دیدگاه