آیا خشکی دریاچه ارومیه عاملی برای افزایش سرطان است؟

0 19

درستی و نادرستی افزایش سرطان به دلیل خشکی دریاچه ارومیه نیازمند مطالعه دقیق است.

دریاچه ارومیه/جدید
معاون پژوهشکده مطالعاتی دریاچه ارومیه گفت: درستی و نادرستی افزایش سرطان به دلیل خشکی دریاچه ارومیه نیازمند مطالعه دقیق است.

 پیش‌بینی شده بزودی مرکز مطالعاتی کوهورت دریاچه ارومیه دراین استان راه اندازی شود تا اقدامات جدی از منظر پژوهشی برای یافتن راه‌های پیشگیری از بیماری‌های مزمن انجام وبا توجه به تغییراتی که در دریاچه ارومیه طی سال‌های اخیر اتفاق افتاده عوارضی که ممکن است ناشی از خشک شدن این دریاچه باشد رصد و اقدامات لازم انجام شود.

نمک موجود در دریاچه ارومیه فقط نمک طعام نیست بلکه حاوی فلزات سنگین نیز هست و این عناصر سنگین می‌توانند به صورت نانو ذرات به تدریج حرکت کرده و در بدن انسان باعث انباشتگی بیولوژیکی شده و در نهایت موجب بروز سرطان در افراد شود.

پژوهشگر دریاچه ارومیه با بیان اینکه متاسفانه تبعات ناشی از خشکی دریاچه ارومیه کمتر مورد توجه قرار می گیرد افزود: تغییراتی که در دریاچه آرال افتاده تا حدودی شبیه دریاچه ارومیه است لذا پیامدها و مشکلات انسانی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه تا حدودی مشابه با دریاچه آرال می تواند باشد که هشداری برای مسئولین تا در این خصوص جدی تر اقدام کنند.

وی ادامه داد: از پیامدها و مشکلات انسانی ناشی از خشک شدن دریاچه آرال افزایش چندین برابری سرطان به خصوص در خردسالان بوده است که احتمال وقوع موارد این چنینی در این ناحیه وجود دارد لذا باید دانشگاه علوم پزشکی پاسخگو بوده و مطالعات دقیق و جامعی را انجام دهد.

آق اظهار کرد: عوامل متعددی درابتلا به سرطان دخیل هستند اما تغییرات در طبیعت می توانند عوامل را تشدید کنند اما تا زمانی که مطالعات و پژوهش های دقیق و جامعی در حاشیه دریاچه ارومیه انجام نشود نمی توان گفت تا چه درصدی خشک شدن دریاچه در ابتلا به سرطان دخیل است.

با توجه به گسترش روزافزون سرطان در کل جهان و آمار های موجود ایران به خصوص آذربایجان غربی رقم بالایی از ابتلا به سرطان را به خود اختصاص داده است و هروز به دلایل مختلفی تعداد افراد مبتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

عوامل مختلفی باعث ابتلا به سرطان می‌شود لذا طبیعتا تغییرات اقلیمی از جمله خشکی دریاچه ارومیه نیز می‌تواند یکی از عوامل ابتلای مردم ساکن در حاشیه دریاچه ارومیه به سرطان باشد و چندی است شایعات و حرف و حدیث‌های متعددی در خصوص افزایش ابتلا به سرطان و شیوع بیماری های مختلف به دلیل تبعات ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح است اما هنوز تائید و رد نشده لذا به یک تحقیق وبررسی دقیق نیاز است و برای پاسخ به شایعات و سوالات این چنینی نهادها و مسئولان ذیربط باید وارد عمل شوند.

 

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه