اتکای 65 درصدی بودجه به درآمد نفت

0 22

اتکای 65 درصدی بودجه به درآمد نفت/ هر 13.5 سال سطح رفاه مردم 2 برابر می‌شودیک اقتصاددان با بیان اینکه ۶۵ درصد بودجه به درآمدهای نفت وابسته است و 60درصد مصرف انرژی کشور در قالب گاز است گفت:در ایران هر 13.5 سال یکبار سطح رفاه مردم 2 برابر می‌شود.

داود دانش‌جعفری در هشتمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با اشاره به مفاهیم، قلمرو و راهکارهای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در ایران هر 13.5 سال یکبار سطح رفاه مردم 2 برابر می‌شود که این موضوع به رشد اقتصادی کشور بستگی دارد، بعد از سالهای جنگ متوسط رشد اقتصادی 5 درصد بوده است.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: یکی از مباحث مهم در رشد اقتصادی ثبات است و اقتصاد مقاومتی کارش این بوده که نوسانات رشد اقتصادی را کاهش دهد تا یک سال رشد 10 درصد و سال دیگر رشد منفی 6 درصدی نداشته باشیم.

دانش‌جعفری به موضوع مسکن مهر اشاره کرد و گفت: این موضوع به دلیل جهت‌گیری برای تامین مسکن نیازمندان و اقشار کم‌درآمد طرح بسیار خوب و مهمی بود اما به دلیل اینکه از منابع بانک مرکزی استقراض کردیم و پول چاپ شد تورم‌زا بود که در عین حال یک عده خانه‌دار شدند اما تورم آن را همه مردم کشیدند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی تحریم‌ها و عوامل بیرونی موثر در اقتصاد را دسته‌بندی کرده است در خصوص مفهوم اجرایی اقتصاد مقاومتی بیان داشت: ایجاد نهاد مناسب سیاست‌ها، قوانینی که خطر‌پذیری اقتصاد ایران را در برابر تکانه‌های داخلی و خارجی به حداقل برساند و زمینه را برای پیشرفت پایدار اقتصادی فراهم کند گفته می‌شود.

این استاد اقتصاد در خصوص قلمرو اقتصاد مقاومتی نیز گفت: شناسایی حوزه خطر‌پذیر پیدا کردن راهکارهای خروج از این خطر‌پذیری و مقاوم‌سازی آن در دستور کار است.

به گفته وی، در سال 1973 پس از تحریم نفت از سوی اوپک و ایران پس از انقلاب علیه آمریکا این کشور راهکارهایی اتخاذ کرد که البته عواقب آن تا سال 1995 در این کشور باقی ماند اما سه راهکار استفاده از فناوری‌های کمتر انرژی بر، انرژی‌های جایگزین نفت و ایجاد ذخایر استراتژیک نفت از جمله این موضوعات برای مقابله با تحریم‌ها از سوی کشور آمریکا بود.

وی با تاکید بر اینکه 60 درصد مصرف انرژی کشور در قالب گاز است به تحریم‌های بانکی اشاره کرد و گفت: تا قبل از سال 84 تبادلات مالی عمده ایران با 5 بانک اروپایی بود که پس از شروع تحریم‌ها به 200 بانک افزایش یافت اما در حال حاضر 65 درصد درآمد‌های دولت به صادرات نفت وابسته بوده و هرگونه تحریم ما را با مشکل مواجه می‌کند.

وی در خصوص ترکیب درآمد دولت در بودجه سال 91 اظهار داشت: 65 درصد از طریق درآمد‌های نفتی و مالکیت‌های دولتی، 7.5 درصد مالیات واردات، 3.7 مالیات بر مصرف کالا و خدمات و 23.8 درصد مالیات بر درآمد شرکت‌ها است.

وی با طرح این سوال که چرا باید ترکیب درآمد‌های بودجه تغییر کند تصریح کرد: زیرا درآمد نفت مطمئن نیست و قیمت آن توسط دنیا تعیین می‌شود و دست ما نبوده و از طرفی هزینه‌های جاری دولت ثابت است اما درآمد آن متغیر تعریف می‌شود.

*60 درصد واردات کشور از 5 کشور تامین می‌شود

این استاد اقتصاد با بیان اینکه 60 درصد واردات کشور از 5 کشور تامین می‌شود گفت: این موضوع از نظر اقتصاد مقاومتی آسیب‌پذیری محسوب می‌شود که باید کشورهای جایگزین برای آن تعیین شوند.

به گفته وی، متنوع‌سازی و افزایش شرکای تجاری باعث کاهش ضربه‌پذیری در اقتصاد می‌شود.

وی عنوان کرد: 85 تا 90 درصد روغن‌نباتی کشور از خارج می‌آید و همین موضوع باعث آسیب رساندن به صنایع وابسته آن می شود که معضلات مقطعی را برای کشور ایجاد می‌کند.

دانش‌جعفری اقتصاد مقاومتی را مجموعه‌ای از راهکارهایی دانست که فشارهای بیرونی و داخلی را به حداقل برساند و وضعیت اقتصاد را باثبات کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم کاهش وابستگی بودجه به درآمد‌های نفتی گفت: درآمد‌های نفت شیرین است و به همین علت تلاش برای کاهش درآمد نفت در بودجه از سوی سیاستمداران و مسئولان انجام نمی‌شود.

دانش‌جعفری به ایجاد صندوق توسعه ملی از اول برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: ایجاد این صندوق کار خوبی بود که موجب شد 20 درصد درآمد نفت در صندوق ذخیره شود و هر سال نیز 3 درصد به آن افزوده شده که معنی آن این است در حال حاضر 70 درصد درآمد نفت در بودجه استفاده می‌شود اما در عین حال این درآمد‌ها در بودجه کاهش خواهد یافت و از طرفی صندوق می‌تواند با این درآمد‌ها به بخش خصوصی تسهیلات دهد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه