2 زن کنیز داعش برنده جایزه حقوق بشر اروپا شدند

0 91

این دو زن پس از فرار از چنگ داعش کارزاری روشنگرانه را برای جلب توجه جهانیان به جنایات داعش علیه زنان به جریان انداختند.

جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا، موسوم به جایزه آندره ساخاروف، امسال به نادیا مراد و لمیه حاجی‌بشر اعطا خواهد شد. 

این دو زن ایزدی عراقی مدتی به اسارت نیروهای داعش درآمدند و به بردگی گرفته شدند. این دو زن پس از فرار از چنگ داعش کارزاری روشنگرانه را برای جلب توجه جهانیان به جنایات داعش علیه زنان به جریان انداختند

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

 

نادیا مراد، دختر ۲۱ ساله ایزدی شهروند عراق، در اوت سال ۲۰۱۴  به مدت سه ماه در چنگال نیروهای داعش بود و به برد‌‌گی جنسی گرفته شده بود.

نادیا مراد پس از سه ماه توانست از بند و شکنجه گروه داعش فرار کند. او در حال حاضر در آلمان زندگی می‌کند.

خانم مراد بعدا به عنوان نماینده ایزدی‌هایی که مورد آزار و ستم داعش قرار گرفته‌اند به شورای امنیت سازمان ملل رفت و گزارشی تکان‌دهنده از رفتار تبهکارانه داعش با اسرای خود عرضه کرد. 

سخنان او بازتابی گسترده در سراسر جهان یافت

او گفت: «توسط آدم‌کشان گروه تروریستی داعش به حدی مورد تجاوز گروهی قرار گرفتم که کاملاً بی‌هوش شدم.» چند برادر نادیا هم به دست داعش کشته شده‌اند.

مراد همچنین گفت که از لحظه‌ی اسیر شدن، به همراه ۱۵۰ خانواده ایزدی دیگر،‌ در مسیر راه، مورد آزار، اذیت و اهانت اعضای داعش قرار گرفته و پس از انتقال یافتن به ساختمانی در شهر موصل به مراتب با توهین‌ها و بی‌حرمتی‌های بیشتری مواجه شده است.

لمیه حاجی‌بشر نیز ۵ بار برای فرار از دست داعش تلاش کرد و بار پنجم موفق شد، اما انفجار مین در مسیر فرار یک چشم او را کور کرد و به چهره او آسیب زد. دو همراه فراری دیگر لمیه در اثر انفجار مین کشته شدند.

سازمان ملل گروه داعش را به دلیل کشتار، تجاوز جنسی، سوء استفاده و شکنجه‌ی ایزدی‌ها به نسل‌کشی متهم کرده و پرونده این گروه را به دادگاه جزایی بین‌المللی ارجاع داده است.

سازمان ملل شهریور امسال اعلام کرد که داعش همچنان حدود ۲ هزار زن عراقی را همچون برده نگه داشته که بیشتر آنها از ایزدی‌ها هستند. در گزارش سازمان ملل تاکید می‌شود که از سال ۲۰۱۴ و از زمانی که داعش به شهرستان سنجار در شمال عراق یورش برد، حدود ۳۰۰ هزار ایزدی آواره شدند.

طبق برآوردهای سازمان ملل، حدود ۲۵۰۰ تا ۵۵۰۰ ایزدی در حمله داعش به شهرستان سنجار کشته شدند و همچنین ۶۳۰۰ ایزدی از زن و مرد  ربوده شدند.

 

منبع: تهران رم

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه