داستان مشهورترین پوستر جنگ جهانی دوم چه رازی پشت این عکس نهفته است؟

0 3,936

این پوستر عکسی از یک دختر بیست ساله آمریکایی است که دستمال قرمز رنگی را دور سرش پیچیده و در یک کارخانه وابسته به یکی از ایستگاه های هوایی آمریکا کار می کند.این عکس به شهرت زیادی دست یافت و روی جلد مجلات و روزنامه های بسیاری رفت تا جایی که…در ادامه با بدندید همراه باشید.

شاید این پوستر را دیده باشید و تصور کنید، یک پوستر معمولی و عادی است، در حالی که این گونه نیست و در ورای آن داستانی نهفته شده و در سال ۱۹۴۲ میلادی به عنوان پوستر تبلیغاتی معروفی در جنگ دوم جهانی  از آن استفاده می شد.
70584_438
این پوستر  عکسی از یک دختر بیست ساله آمریکایی است که دستمال قرمز رنگی را دور سرش پیچیده و در یک کارخانه وابسته به یکی از ایستگاه های هوایی آمریکا کار می کند. این عکس به شهرت زیادی دست یافت و روی جلد مجلات و روزنامه های بسیاری رفت تا جایی که (هوآرد میلر) در سال ۱۹۴۳ میلادی با الهام گرفتن از آن به طراحی مشهورترین پوستر تبلیغاتی جنگ جهانی دوم پرداخت. هدف از طراحی این پوستر ترغیب زنان برای حضور در صنعت و استفاده از آنان در امور جنگ بود و به نوعی آنها را برای انجام کارهای مردانه تشویق می کرد.
70585_478
از زمان جنگ جهانی دوم که مردها به جبهه رفتند زن ها مجبور شدند برای اداره امور خود و فرزندانشان وارد عرصه اقتصاد و صنعت شوند و کارهای مردانه را بر عهده گیرند. این روند، فشار زیادی بر زنان وارد کرد؛ زنانی که هم امور خانه و فرزندانشان را اداره می کردند و در غیبت مردان، بار اضافی کار بیرون از خانه را هم به دوش می کشیدند، سیاستی که در دوران جنگ اتخاذ شد تا زنان را بیشتر به کار گیرد.
70586_730
در یکی از آگهی های دولتی از زنان پرسیده شده بود: آیا می توانید از یک مخلوط کن برقی استفاده کنید؟! پس می توانید کار با یک مته برق را نیز بیاموزید. در همان سال، شخصیت رزی پرچ کن شکل گرفت تا راهی برای استفاده بیشتر آنان در صنعت باشد.
70581_868
 
این پوستر در دهه هشتاد قرن بیستم بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و این بار روی آن شعار We can do it (ما می توانیم آن را انجام دهیم) به عنوان سمبل جنبش های زنان در آمریکا نقش بست.
70582_487

در همین زمان زنی به نام (جرالدین هوف دویل) ادعا کرد، تصویر روی پوستر الهام گرفته از چهره واقعی او در حال کار کردن در یک کارخانه جنگ جهانی دوم بوده است. این پوستر در سال ۱۹۹۴ روی جلد مجله اسمیت سونیان رفت و در سال ۱۹۹۹ میلادی هم شرکت پست آمریکا از تمبر آن رونمایی کرد.

70583_985
امروزه این عکس در سطح گسترده ای در آمریکا و حتی بر روی فنجان ها، یخچال ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.
70587_943
 
در سال ۲۰۰۹ میلادی هم یک زن آمریکایی به نام (نعومی بارکر فریلی) ادعا کرد که تصویر رزی پرچ کن از روی چهره ی او طراحی شده است.
70588_698
 
 
منبع: tabnakbato
اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه