پرخاشگری‌ علیه مسکن مهر ناشی از ناکارآمدی است

0 19

طعنه نیکزاد به آخوندی: مسکن‌مهر باید یک‌ساله تکمیل می‌شد

 

سکاندار وزارت راه‌وشهرسازی دولت یازدهم در حالی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی وعده تکمیل مسکن‌مهر را به مردم داد که پس از تکیه بر مسند وزارت، قهر و دشمنی سرسخت خود را با طرح مسکن‌مهر در ظاهر و نهان نشان داد. آخوندی در طول 3 سال و نیم اخیر جز تخریب هیچ توجهی به طرح مسکن‌مهر نداشته است و طی این مدت فقط یک بار آن هم در روزهای اولیه که به ساختمان دادمان راه پیدا کرده بود برای بازدید از واحدهای مسکن‌مهر پردیس حاضر شد و دیگر هیچ‌گاه به خود زحمت نداد در افتتاح پروژه‌های تکمیل شده یا بازدید از میزان پیشرفت ساخت‌وساز واحد‌های مسکونی مهر حضور یابد. وی به جای چاره‌اندیشی در تامین مسکن مورد نیاز جامعه بویژه قشر کم‌درآمد و رفع نواقص طرح مسکن‌مهر مدام با واژه‌هایی دور از شأن و منزلت یک وزیر این طرح را زیر سوال می‌برد بدون اینکه خود توانایی تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره یا اجرای طرح نو در بخش مسکن را داشته باشد. وزیر سابق مسکن و شهرسازی با طرح ۱۵ سوال به اظهارات اخیر همتای خود در دولت یازدهم واکنش نشان داد. 

علی نیکزاد، وزیر سابق راه‌وشهرسازی در گفت‌وگو با فارس و درباره سوالی درباره اظهارات اخیر آخوندی که گفته است در مسکن‌مهر میراث‌دار شلختگی مدیران قبل هستیم، گفت: حرف اولم این است که حداقل انتظار از وزیر نظام اسلامی رعایت ادب و بکارگیری کلمات مودبانه و سنجیده در اظهارنظرهای رسمی است اما در مقام یک قضاوت مدیریتی، مقایسه عملکرد و پیشرفت مسکن‌مهر در دولت یازدهم و دولت دهم نشان می‌دهد مسؤولان بعد از گذشت 3 سال از قبول مسؤولیت هنوز هم درصدد سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی خود از طریق فرافکنی هستند تا نقد منصفانه مسکن‌مهر. 

نیکزاد اضافه کرد: وقتی ماهانه به طور متوسط 800 میلیارد تومان در دولت دهم به پروژه مسکن‌مهر تزریق می‌شد و این عدد در دولت یازدهم به 200 میلیارد رسیده است، نشان از ناتوانی کامل و عدم عزم جدی این دولت به لحاظ مدیریتی و مهندسی در اتمام این پروژه دارد.  نیکزاد گفت: دولت به مردم پاسخ دهد اگر مسکن‌مهر پروژه خوبی نبوده است، چرا از منابع آن در طرح‌های دیگر استفاده می‌کنند؟ کاهش سود تسهیلات خرید مسکن به زیر10 درصد به پشتوانه چه منابعی بوده است؟ تامین کسری صندوق تسهیلات یکم از چه منبعی تامین شده است؟ اعطای وام‌های کم‌بهره بافت فرسوده از چه منابعی است؟ وام‌های بین‌بانکی بانک مسکن برای سوددهی بنگاهی از چه منابعی است؟ دولت و مسؤولان بخش مسکن پاسخ دهند چرا منابع مسکن‌مهر را که خود پروژه مسکن‌مهر و متقاضیان به آن نیازمندترند در جای دیگر هزینه می‌کنند؟ با وصول اقساط مسکن‌مهر بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان چه کرده‌اند؟ چرا منابع مسکن‌مهر را خرج پروژه‌های مسکن‌مهر نمی‌کنند و باعث این همه اعتراض و اعتصاب و تحصن و تعطیلی پروژه‌ها شده‌اند؟ و امید مردم خداجوی اسلامی و عزیز را ناامید می‌کنند؟ چرا با زمین‌ها و املاک وزارت راه‌وشهرسازی به جای تامین هزینه زیرساخت‌های مسکن مهر، سرمایه بانک مسکن را افزایش داده‌اند؟ نیکزاد ادامه داد: به نظر می‌رسد اهداف انتقادات غیرمودبانه به یک طرح ملی، فرافکنی درباره ناکارآمدی در پاسخ به انتظارات بحق متقاضیان مسکن‌مهر است.

نیکزاد اضافه کرد: مسؤولان ذی‌ربط پاسخ دهند چرا رونق در بخش مسکن به عنوان اصلی‌ترین تکلیف وزارت راه‌وشهرسازی در اقتصاد مقاومتی بعد از 3 سال محقق نشده است؟ چه فکری برای تولید سالانه 500 هزار واحد کسری واحد مسکونی در کشور کرده‌اند؟ مسکن اجتماعی بعد از 3 سال وعده به کجا رسیده است؟ چرا بعد از یک‌سال از معرفی انواع و اقسام مشوق‌های مالی و تبلیغی برای تسهیلات خرید مسکن، مردم از این طرح استقبال نکرده‌اند؟ وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم ادامه داد: بنابراین واضح است که این دولت در بخش مسکن نتوانسته طرح کارآمدی را اجرایی کند و طرح‌های نیمه‌تمام را به پایان برساند. دولت باید پاسخ دهد برای اجرای تذکر مقام معظم رهبری در نخستین دیدار هیات دولت درباره تکمیل مسکن‌مهر که صراحتاً فرمودند، چه کرده است؟ 

نیکزاد خاطرنشان کرد: در دولت دهم از 4 میلیون و 300 هزار واحد مسکن‌مهر شهری و روستایی 2 میلیون و 800 هزار واحد به اتمام رسید و افتتاح شد، چرا دولت یازدهم عاجز از تکمیل یک‌میلیون واحد مسکن شهری با پیشرفت فیزیکی 70درصد تحویل گرفته شده از دولت دهم است؟ در حالی که با مدیریت جهادی ظرف یک‌سال پرونده مسکن‌مهر قابل اتمام بود و سبب شیرین ماندن این اقدام ارزشمند در کام ملت، دولت و نظام می‌شد اما با مدیریت از راه دور انتظاری نیز جز طولانی شدن کار نمی‌توان داشت. وزیر سابق مسکن ادامه داد: در خاتمه توصیه می‌کنم دولت محترم فرصت باقیمانده از عمر خود را غنیمت شمرده و اهتمام لازم را جهت اتمام پروژه مسکن‌مهر به کارگیرد و افتخار تکمیل و تحویل واحدهای مسکونی مردم را به نام خود ثبت کند که در غیر این صورت دولت آینده تمام طرح‌های مسکن را تمام خواهد کرد.

بازداشت ۲ مدیر سابق شهرهای جدید به اتهام رشوه‌خواری
برخی مدیران سابق شرکت‌های عمران شهرهای جدید به اتهام دریافت رشوه بازداشت شدند. یک منبع آگاه در این‌باره به تسنیم گفت: مدیر و عضو هیات مدیره سابق یکی از زیرمجموعه‌های وزارت راه‌وشهرسازی به دلیل دریافت رشوه از پیمانکاران بازداشت شده‌اند. وی افزود: این افراد از پیمانکاران مسکن‌مهر حدود 25 تا 30 میلیارد تومان رشوه دریافت کرده و در قبال آن مرتکب تخلف شده‌اند. وی با بیان اینکه حدود 30 پیمانکار طرح مسکن‌مهر به پرداخت رشوه به این افراد اعتراف کرده‌اند، تاکید کرد: یکی از بازداشت‌شدگان پیش از این مدیر ارشد یکی از شرکت‌های عمران شهرهای جدید بوده است و فرد دیگر بازداشت شده نیز از یکی از مدیران سابق شرکت عمران شهرهای جدید ایران است.

 

منبع: وطن امروز

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه