اوباما به جمهوری‌خواهان: وقت آن رسیده که ترامپ را رها کنید

0 22

رئیس‌جمهور دموکرات امریکا از مقامات ارشد حزب جمهوری‌خواه خواسته‌است که به طور رسمی از دونالد ترامپ، نامزد ریاست‌جمهوریِ جمهوری‌خواهان، اعلام برائت کنند.

باراک اوباما این اظهارات را شامگاه سه‌شنبه (به وقت امریکا) در یک تجمع انتخاباتی در شهر گرینزبورو در ایالت کارولینای شمالی مطرح کرد.

وی در این تجمع که در حمایت از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوریِ آتی امریکا، برگزار شده بود، گفت سیاست‌مداران جمهوری‌خواه چطور می‌توانند بعد از رسوایی اخلاقیِ اخیر ترامپ، کماکان خواستار رئیس‌جمهور شدن وی باشند؟

روز جمعه یک فایل صوتی-ویدئویی افشا شد که مربوط به سال 2005 میلادی بود. ترامپ در این ویدئو اظهاراتی بسیار زننده و غیراخلاقی دربارۀ علاقه‎‌اش به آزار جنسی زنان مطرح کرده بود.

اوباما در سخنرانی خود خطاب به جمهوری‌خواهان گفت بی‌معنا است که از سویی سخنان بحث‌برانگیز ترامپ را محکوم کنند و از سوی دیگر کماکان وی را برای ورود به کاخ سفید آماده کنند.

این اظهارات درحالی مطرح شده‌اند که بسیاری از مقامات رده‌بالای جمهوری‌خواه طی هفتۀ جاری و پس از افشای فایل مذکور، از ترامپ اعلام برائت کرده و اعلام کرده‌اند که به وی رأی نخواهند داد.

اوباما گفت: «واقعیت این است که عده‌ای می‎گویند: ما به شدت مخالف [اظهارات شرم‌آور ترامپ] هستیم، ما واقعاً آن‌ها را محکوم می‎‏کنیم … اما کماکان از وی حمایت می‎کنیم. آن‌ها هنوز هم فکر می‌کنند وی باید رئیس‌جمهور باشد، این به نظر من کاملاً بی‌معنا است.»
رئیس‌جمهور امریکا تصریح کرد با توجه به اظهارات ترامپ دربارۀ زنان، وی حتی صلاحیت کار کردن در یک فروشگاه را هم ندارد.

حدود نیمی از 331 سناتور، نماینده و فرماندار جمهوری‎خواه در امریکا، اظهارات شرم‌آور ترامپ را محکوم کرده‎اند، اما حدود 10 درصد از آن‎ها خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شده‎اند.


از راست: دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، و پُل رایان، رئیس جمهوری‌خواهِ مجلس نمایندگان امریکا (عکس از خبرگزاری فرانسه)

پُل رایان، رئیس جمهوری‎خواهِ مجلس نمایندگان امریکا، روز دوشنبه ضمن اعلام این‎که اظهارات ترامپ قابل دفاع نیست، خطاب به نمایندگان جمهوری‌خواهِ کنگرۀ امریکا گفت وی به جای انتخابات ریاست‌جمهوری بر انتخابات کنگره متمرکز خواهد شد تا اطمینان حاصل کند که جمهوری‌خواهان بار دیگر بتوانند اکثریت کرسی‌های کنگره را به دست بیاورند.

ترامپ، در مقابل مقامات جمهوری‌خواه را به بی‎‌وفایی متهم کرده و در تازه‌ترین اظهاراتش در گفت‌وگو با شبکۀ فاکس‌نیوز امریکا رایان، را فردی «ضعیف و بی‌اثر» توصیف کرده و گفته‌است نیازی به حمایت او ندارد.

نمایندۀ جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا همچنین در واکنش به اعلام برائت مقامات جمهوری‌خواه از وی با انتشار پیامی در صفحۀ شخصی خود در شبکۀ اجتماعی توییتر نوشت: «بسیار خوب است که قید و بندها از من برداشته شده‌است و اکنون می‎توانم آن‌طور که می‌خواهم برای امریکا بجنگم.»

 

منبع:پرس تی وی

اشتراک گذاری

قرار دادن یک دیدگاه